Det danske svar på Oscar offentliggør nomineringer inden for film og tv – se Robert-kandidaterne her

Det danske svar på Oscar offentliggør nomineringer inden for film og tv – se Robert-kandidaterne her

Robert-prisen – den danske filmbranches årlige pris – bliver i år uddelt for 33. gang 5. februar, og nu er nomineringerne så landet inden for både film og tv.

I hovedkategorien ’Årets danske spillefilm’ kan Christian Tafdrup glæde sig over at være nomineret med sin første spillefilm ‘Forældre’. Han skal dyste mod en anden instruktørdebutant, Rasmus Heisterberg med ’I blodet’, og garvede herrer i form af Thomas Vinterbergs ’Kollektivet’ og Nicolas Winding Refns ‘The Neon Demon’. Den femte nominering er ’Der kommer en dag’, der sammen med ’Kollektivet’ er topscorer med hele 11 nomineringer.

To skuespillerinder, talentet Christine Albeck Børge (‘Kærlighed og andre katastrofer’) og verdensstjernen Elle Fanning, er begge nomineret til en Robert for første gang, men er oppe imod tre tidligere vindere, Bodil Jørgensen, Danica Curcic og Trine Dyrholm.

David Dencik, Mikkel Boe Følsgaard, Nikolaj Lie Kaas, Søren Malling og Ulrich Thomsen, der alle har været nomineret før, men aldrig har taget en Robert med hjem, er alle nomineret i kategorien årets mandlige hovedrolle.

På tv-fronten er det værd at bemærke sig, at den netop aflyste ‘Ditte & Louise’ er topscorer i nomineringsfeltet, der kommer bredt omkring i sidste års danske serieproduktioner, fra julekalenderen ‘Den anden verden’ til den omdiskuterede ‘Bedrag’.

Se alle nomineringerne her:

Årets danske spillefilm
’Der kommer en dag’
’Forældre’
’I blodet’
’Kollektivet’
‘The Neon Demon’

Årets børne- og ungdomsfilm
‘Antboy 3’
‘Anti’
’En-to-tre-nu!’
’I blodet’
‘Iqbal & Superchippen’

Årets instruktør
Christian Tafdrup, ’Forældre’
Jesper W. Nielsen, ’Der kommer en dag’
Nicolas Winding Refn, ‘The Neon Demon’
Rasmus Heisterberg, ’I blodet’
Thomas Vinterberg, ’Kollektivet’

Årets originale manuskript
Ali Abbasi & Maren Louise Käehne, ’Shelley’
Christian Tafdrup, ’Forældre’
Nicolas Winding Refn, Mary Laws & Polly Stenham, ‘The Neon Demon’
Rasmus Heisterberg, ’I blodet’
Søren Sveistrup, ’Der kommer en dag’

Årets adapterede manuskript
Anders Ølholm, ’Antboy 3’
Nikolaj Arcel, ’Flaskepost fra P’
Thomas Vinterberg & Tobias Lindholm, ’Kollektivet’

Årets mandlige hovedrolle
David Dencik, ’Fuglene over sundet’
Mikkel Boe Følsgaard, ’De standhaftige’
Nikolaj Lie Kaas, ’Flaskepost fra P’
Søren Malling, ’Forældre’
Ulrich Thomsen, ’Kollektivet’

Årets kvindelige hovedrolle
Bodil Jørgensen, ’Forældre’
Christine Albeck Børge, ’Kærlighed og andre katastrofer’
Danica Curcic, ’Fuglene over sundet’
Elle Fanning, ’The Neon Demon’
Trine Dyrholm, ’Kollektivet’

Årets mandlige birolle
Elliott Crosset Hove, ’Forældre’
Elliott Crosset Hove, ’I blodet’
Fares Fares, ’Flaskepost fra P’
Jakob Cedergren, ’Fuglene over sundet’
Lars Mikkelsen, ’Der kommer en dag’

Årets kvindelige birolle
Amanda Collin, ’Flaskepost fra P’
Laura Bro, ’Fuglene over sundet’
Marijana Jankovic, ’Fuglene over sundet’
Sofie Gråbøl, ’Der kommer en dag’
Victoria Carmen Sonne, ’I blodet’

Årets scenograf
Jette Lehmann, ’Tordenskjold & Kold’
Niels Sejer, ’Kollektivet’
Sabine Hviid, ’Der kommer en dag’
Søren Gam, ’Fuglene over sundet’
Trine Jensen & Rie Lykke, ’I blodet’

Årets fotograf
Jesper Tøffner, ’Kollektivet’
Maria von Hausswolff, ’Forældre’
Nadim Carlsen & Sturla Brandth Grøvlen, ’Shelley’
Natasha Braier, ’The Neon Demon’
Niels Thastum, ’I blodet’

Årets kostumier
Ellen Lens, ’Kollektivet’
Louize Nissen, ’Antboy 3’
Manon Rasmussen, ’Flaskepost fra P’
Manon Rasmussen, ’Tordenskjold & Kold’
Stine Thaning, ’Der kommer en dag’

Årets sminkør
Anne Cathrine Sauerberg, ’Tordenskjold & Kold’
Erin Ayanian Monroe, ‘The Neon Demon’
Louise Hauberg Lohmann, ’Der kommer en dag’
Marly van de Wardt, ’Kollektivet’
Sofie de Mylius, ’Antboy 3’

Årets klipper
Anne Østerud, ’Forældre’
Anne Østerud & Janus Billeskov Jansen, ’Kollektivet’
Janus Billeskov Jansen & Morten Højbjerg, ’Der kommer en dag’
Matthew Newman, ’The Neon Demon’
Nicolaj Monberg & Olivier Bugge Coutté, ’Flaskepost fra P’

Årets sounddesigner
Anne Jensen & Kristian Selin Eidnes Andersen, ’Kollektivet’
Eddie Simonsen & Anne Jensen, ’The Neon Demon’
Peter Albrechtsen, ’Sorgenfri’
Rune Sand, ’Shelley’
Thomas Huus & Bo Asdal Andersen, ‘Antboy 3’

Årets score
Cliff Martinez, ’The Neon Demon’
Jesper Mechlenburg, ’Fuglene over sundet’
Martin Dirkov, ’Shelley’
Nicklas Schmidt, ’Flaskepost fra P’
Sune Martin, ’Der kommer en dag’

Årets originale sang
‘100 meter mind dash’, Darkness Falls, Josephine Philip, Ina Lindgreen & Anders Trentemøller, ‘Shelley’
’Der er kun en som Iqbal’, Wafande, Andreas Keilgaard & Søren Schou, ’Iqbal & Superchippen’
’Safe and sound’, Jesper Mechlenburg, Jesper Mechlenburg, ’Fuglene over sundet’
‘Waving Goodbye’ Sia, Sia, ‘The Neon Demon’
‘With the ink of a Ghost’, José González, José González, ‘De standhaftige’

Årets visuelle effekter
Lars ‘Lalo’ Werner, Kim Fersling & Alexander Schepelern, ’Der kommer en dag’
Martin Madsen, ’En to tre nu’
Peter Hjorth, ’Sorgenfri’
Peter Hjorth, ’The Neon Demon’
Thomas Øhlenschlæger, ’Iqbal & Superchippen’

Årets kortfilm fiktion/animation
‘Exil’, Ulaa Sali
’Lulus første gang’, Tone Ottilie
‘Mukwano’, Cecilie McNair
’SIA’, Annika Berg
’Sorte måne’, Kasper Skovsbøl

Årets dokumentarfilm
‘Amanda Knox’, Brian McGinn & Rod Blackhurst
‘Amateurs in Space’, Max Kestner
’Dem vi var’, Sine Skibsholt
’Håbet bag hegnet’, Estephan Wagner, Moritz Siebert & Abou Bakar Sidibé
‘The War Show’, Andreas Dalsgaard & Obaidah Zytoon

Årets amerikanske film
’Anomalisa’, Charlie Kaufmann & Duke Johnson
’Arrival’, Denis Villeneuve
‘Carol’, Todd Haynes
‘The Big Short’, Adam McKay
‘The Revenant’, Alejandro González Iñárritu

Årets ikke-amerikanske film
’Jeg, Daniel Blake’, Ken Loach
’Min far Toni Erdmann’, Maren Ade
’Sauls søn’, László Nemes
‘The Lobster’, Yorgos Lanthimos
‘Youth’, Paolo Sorrentino

Tv-serier

Årets korte tv-serie
’Bedre skilt end aldrig’, forf. Mette Heeno / instr. Hella Joof
’Den anden verden’, forf. Nikolaj Scherfig & Bo Hr. Hansen / instr. Lars Kaalund
’Ditte & Louise II’, forf. Ditte Hansen & Louise Mieritz / instr. Niclas Bendixen
‘Klaes the roommate s. 2’, forf. Behrouz Bigdeli / instr. Behrouz Bigdeli
’Rytteriets Jul’, forf. Martin Buch & Rasmus Botoft / instr. Peter Harton

Årets tv-serie
’Badehotellet sæson 3’, forf. Stig Thorsboe & Hanna Lundblad / instr. Fabian Wullenweber
’Bedrag’, forf. Jeppe Gjervig Gram / instr. Per Fly
’Dicte III’, forf. Dorte W. Høgh & Ida Maria Rydén / instr. Kasper Gaardsøe

Årets mandlige hovedrolle – tv-serie
Dar Salim, ’Dicte III’
Martin Buch, ’Rytteriets jul’
Peter Plaugborg, ’Bedre skilt end aldrig’
Rasmus Botoft, ’Rytteriets jul’
Thomas Bo Larsen, ’Bedrag’

Årets kvindelige hovedrolle – tv-serie
Ditte Hansen, ’Ditte & Louise II’
Iben Hjejle, ’Dicte III’
Louise Mieritz, ’Ditte & Louise II’
Maria Rossing, Bedre skilt end aldrig’
Natalie Madueño, ’Bedrag’

Årets mandlige birolle – tv-serie
Esben Dalgaard, ’Bedre skilt end aldrig’
Esben Smed, ’Bedrag’
Henrik Noel Olesen, ’Ditte & Louise II’
Lars Brygmann, ’Den anden verden’
Nikolaj Lie Kaas, ’Bedrag’

Årets kvindelige birolle – tv-serie
Bodil Jørgensen, ’Rytteriets jul’
Christine Albeck Børge, ’Den anden verden’
Line Kruse, ’Bedrag’
Sofie Gråbøl, ’Den anden verden’
Solbjørg Højfeldt, ’Ditte & Louise II’

Læs også: Kommentar – debatten om mænd og kvinder i dansk film har taget overhånd