‘The Square’ er netop blevet Oscar-nomineret – se den fulde liste

‘The Square’ er netop blevet Oscar-nomineret – se den fulde liste
Danske Claes Bang kan godt booke rejsen til Los Angeles i starten af marts. 'The Square', som han spiller hovedrollen i, er Oscar-nomineret.

Der har været mere end almindelig spænding før årets offentliggørelse af nomineringer til filmverdens største filmpris. Dels har den utvetydige favorit endnu ikke udkrystalliseret sig, dels har det været uklart, hvor meget den betændte #Metoo-debat ville spille ind på årets selektion.

Årets Oscar-show finder sted 4. marts i Dolby Theatre i Los Angeles, og Akademiet har netop under en effektiv ceremoni bekendtgjort, hvem der skal dyste om de gyldne statuetter.

Med danske briller var der især spænding om, hvorvidt den svenske, dansk co-producerede ‘The Square’ med Claes Bang i hovedrollen ville klare cuttet i bedste fremmedsprogede film – og den gode nyhed er: Det gjorde den! Ved prisshowet får Ruben Östlunds film skarp konkurrence af blandt andet den chilenske ‘A Fantastic Woman’ og russiske ‘Loveless’ – mens Golden Globe-vinderen, den tyske ‘In The Fade’, noget overraskende blev forbigået.

Desuden kan vi kippe med flaget over, at den danske fotograf Dan Laustsen som ventet blev nomineret for sit udsøgte arbejde på Guillermo del Toros ‘The Shape of Water’, og at den danskproducerede og dansk co-instruerede ‘Sidste mænd i Aleppo’ klarede cuttet i feltet for bedste dokumentar. Tilmed er en anden nomineret dokumentar, ‘Strong Island’, co-produceret af det danske selskab Final Cut For Real samt klippet af danske Janus Billeskov Jansen.

Flest nomineringer var der til netop ‘The Shape of Water’ – hele 13 styks! – der sammen med ‘Three Billboards Outside Ebbing, Missouri’, ‘Lady Bird’, ‘Phantom Thread’ og ‘Get Out’ da også udgør favoritfeltet til hovedprisen for Bedste Film. Af de fem var det kun ‘Three Billboards Outside Ebbing, Missouri’, der ikke også landede en nominering for bedste instruktør, hvilket må siges at være en mavepuster for dennes Martin McDonagh.

Selvom der blev strøet kærlighed ud over yngre filmskabere som Jordan Peele og hans ‘Get Out’ og Greta Gerwig og ‘Lady Bird’, brillerede en række mere traditionelt konservative valg blandt de nominerede, hvor akademiets medlemmer eksempelvis vægtede de historiske dramaer ‘Darkest Hour’ og Steven Spielbergs ‘The Post’ over ‘The Big Sick’ og ‘The Florida Project’ i bedste film-kategorien.

Det vil givetvis også være kommet bag på mange, at både Denzel Washington og Meryl Streep atter fandt vej til kategorierne for bedste mandlige og kvindelige hovedrolle – for ‘Roman J. Israel, Esq’ og ‘The Post’ – i et move, der syner af klassisk nostalgisk autopilot fra akademiets side. Og som formentlig kostede James Franco den længe ventede nominering for ‘The Disaster Artister’, skuespilleren må have regnet med var in the bag efter Golden Globe-sejren for et par uger siden. Intet er sikkert i disse #Metoo-tider.

Nomineringen er i øvrigt den 21. for Streep, der har i årenes løb har hjemtaget tre statuetter.

I kategorien for bedste mandlige birolle bliver der kammeratlig konkurrence mellem Sam Rockwell og Woody Harrelson, der begge er nominerede for ‘Three Billboards Outside Ebbing, Missouri’, som forudsagt af vores Oscar-ekspert Mads Kjær Larsen. De får selskab i kategorien af 87-årige Christopher Plummer, der fortsat høster #Metoo-frugten af at have erstattet Kevin Spacey i Ridley Scotts ‘All the Money in the World’.

Se den fulde liste over nominerede her:

Bedste film

1. ’Three Billboards Outside in Ebbing, Missouri’
2. ’The Shape of Water’
3. ’Lady Bird’
4. ’Get Out’
5. ‘Dunkirk’
6. ‘Call Me By Your Name’
7. ‘The Post’
8. ‘Darkest Hour’
9. ‘Phantom Thread’

Bedste instruktør

1. Guillermo del Toro (’The Shape of Water’)
2. Paul Thomas Andersen (‘Phantom Thread’)
3. Greta Gerwig (’Lady Bird’)
4. Christopher Nolan (’Dunkirk’)
5. Jordan Peele (’Get Out’)

Bedste kvindelige hovedrolle

1. Frances McDormand (’Three Billboards Outside Ebbing, Missouri’)
2. Saoirse Ronan (’Lady Bird’)
3. Sally Hawkins (’The Shape of Water’)
4. Margot Robbie (’I, Tonya’)
5. Meryl Streep (’The Post’)

Bedste mandlige hovedrolle

1. Gary Oldman (’Darkest Hour’)
2. Timothée Chalamet (’Call Me By Your Name’)
3. Daniel Day-Lewis (’Phantom Thread’)
4. Denzel Washington (‘Roman J. Israel, Esq’)
5. Daniel Kaluuya (’Get Out’)

Bedste kvindelige birolle

1. Allison Janney (’I, Tonya’)
2. Laurie Metcalf (’Lady Bird’)
3. Lesley Manville (‘Phantom Thread’)
4. Mary J. Blige (’Mudbound’)
5. Octavia Spencer (’The Shape of Water’)

Bedste mandlige birolle

1. Sam Rockwell (’Three Billboards Outside Ebbing, Missouri’)
2. Willem Dafoe (’The Florida Project’)
3. Woody Harrelson (’Three Billboards Outside Ebbing, Missouri’)
4. Christopher Plummer (’All the Money in the World’)
5. Richard Jenkins (’The Shape of Water’)

Sam Rockwell over for Frances McDormand i ‘Three Billboards Outside Ebbing, Missouri’

Bedste originalmanuskript

1. ’Three Billboards Outside Ebbing, Missouri’
2. ’Get Out’
3. ’Lady Bird’
4. ’The Big Sick’
5. ’The Shape of Water’

Bedste adapterede manuskript

1. ’Call Me By Your Name’
2. ’Mudbound’
3. ’Molly’s Game’
4. ’The Disaster Artist’
5. ’Logan’

Bedste klipning

1. ’Dunkirk’
2. ’The Shape of Water’
3. ’Three Billboards Outside Ebbing, Missouri’
4. ’Baby Driver’
5. ’I, Tonya’

Bedste fotografering

1. ’Blade Runner 2049’ (Roger Deakins)
2. ’The Shape of Water’ (Dan Laustsen)
3. ’Dunkirk’ (Hoyte van Hoytema)
4. ’Mudbound’ (Rachel Morrison)
5. ’Darkest Hour’ (Bruno Delbonnel)

Bedste animationsfilm

1. ’Coco’
2. ’The Breadwinner’
3. ’Loving Vincent’
4. ’The Boss Baby’
5. ’Ferdinand’

Bedste fremmedsprogede film

1. ’The Square’ (Sverige)
2. ’On Body And Soul (Ungarn)
3. ’A Fantastic Woman’ (Chile)
4. ’Loveless’ (Rusland)
5. ’The Insult’ (Libanon)

Sally Hawkins og Octavia Spencer ‘The Shape of Water’.

Bedste dokumentarfilm

1. ’Abacus’
2. ’Icarus’
3. ’Faces Places’
4. ’Last Men in Aleppo’
5. ’Strong Island’

Bedste korte dokumentarfilm

1. ‘Edith and Eddy’
2. ‘Heaven is a Traffic Jam on the 405’
3. ‘Heroine’
4. ‘Traffic Stop’
5. ‘Night Skills’

Bedste production design

1. ’The Shape of Water’
2. ’Blade Runner 2049’
4. ’Beauty and the Beast’
4. ’Dunkirk’
5. ‘Darkest Hour’

Bedste visuelle effekter

1. ’War for the Planet of the Apes’
2. ’Blade Runner 2049’
3. ’Guardians of the Galaxy Vol. 2′
4. ’Star Wars: The Last Jedi’
5. ’Kong: Skull Island’

Bedste lydmiksning

1. ’Dunkirk’
2. ’The Shape of Water’
3. ’Blade Runner 2049’
4. ’Baby Driver’
5. ’Star Wars: The Last Jedi’

Bedste lydklipning

1. ’Dunkirk’
2. ’The Shape of Water’
3. ’Blade Runner 2049’
4. ’Baby Driver’
5. ’Star Wars: The Last Jedi’

Bedste kostumedesign

1. ’Phantom Thread’
2. ’Beauty and the Beast’
3. ’Victoria & Abdul’
4. ’Darkest Hour’
5. ’The Shape of Water’

Bedste make-up og hår

1. ’Darkest Hour’
2. ’Victoria & Abdul
3. ’Wonder’

Bedste filmmusik (original score)

1. ’The Shape of Water’ (Alexandre Desplat)
2. ’Dunkirk’ (Hans Zimmer)
3. ’Star Wars: The Last Jedi’ (John Williams)
4. ’Three Billboards Outside Ebbing, Missouri’ (Carter Burwell)
5. ’Phantom Thread’ (Jonny Greenwood)

Bedste sang

1. ’Remember Me’ (Coco)
2. ’Stand Up for Something’ (Marshall)
3. ’This Is Me’ (The Greatest Showman)
4. ’Mighty River’ (Mudbound)
5. ’Mystery of Love’ (Call Me By Your Name)

Bedste live action-kortfilm

1. ‘DeKalb Elementary’
2. ‘The Eleven O’Clock’
3. ‘My Nephew Emmett’
4. ‘The Silent Child’
5. ‘Watu Wote/All of Us’

Bedste animerede kortfilm

1. ‘Dear Basketball’
2. ‘Garden Party’
3. ‘Lou’
4. ‘Negative Space’
5. ‘Revolting Rhymes’

Læs også: ‘Mudbound’-instruktør opfylder alle mangfoldighedskriterier – men tvivler selv på fremskridtet