Agentfilm med overskud – se 'Kingsman: The Golden Circle' på C More her

Se alle Robert-vinderne: ‘Vinterbrødre’ førte an i magtdemonstration af dansk films unge vilde

Se alle Robert-vinderne: ‘Vinterbrødre’ førte an i magtdemonstration af dansk films unge vilde
Elliott Crosset Hove i 'Vinterbrødre'

I sin afvejning af det danske filmår 2017 var vores filmredaktør en tilfreds mand, der udråbte det til »det mest lovende danske filmår i evigheder«. Samme tilfredshed over dansk films talenter var at finde hos medlemmerne af Det Danske Filmakademi, da de søndag aften uddelte årets Robert-priser.

Islandske Hlynur Pálmason har med ‘Vinterbrødre’ skabt et sært sanseligt vidunder i dansk film, og det blev præmieret. ‘Vinterbrødre’, som vores anmelder gav seks stjerner, hjemtog hele ni priser, deriblandt for Bedste film, Bedste instruktør og Bedste skuespiller, som gik til Elliott Crosset Hove efter at have været dobbelt nomineret i birollekategorien ved sidste års uddeling.

At dette års uddeling stod i fremtidens tegn, kan aflæses ud fra, at to af ‘Vinterbrødre’s andre pristagere, Victoria Carmen Sonne (Bedste kvindelige birolle) og Maria von Hausswolff (Bedste fotograf), begge var at finde blandt de nominerede til Soundvenues Fremtidsprisen.

Den pris vandt ‘Team Hurricane’-instruktøren Annika Berg, men til Robert-uddelingen måtte hendes energiske ungdomstrip blandt andet se sig overgået af ‘Den utrolige historie om den kæmpestore pære’, som vandt prisen for Bedste børne- og ungdomsfilm.

Christian Tafdrup vandt sidste år tre priser for instruktørdebuten ‘Forældre’ og understregede med sin anden film, ‘En frygtelig kvinde’, at han selv inden for parforholdssatirens velkendte pingpong-formel kan bringe et vid og en friskhed, der har været stærkt savnet i dansk film. Han blev sammen med sin bror Mads hædret for sit originale og omdiskuterede manuskript baseret på egne fatale forhold.

‘En frygtelig kvinde’ er efterhånden set af mere end 150.000 herhjemme, og Amanda Collin har fået sit helt store gennembrud som filmens titelkarakter. Ikke desto mindre er det en bedrift, at Collin slog Robert’ens svar på Meryl Streep, Trine Dyrholm, som ellers kunne have opnået sin tiende statuette.

Fenar Ahmads ‘Underverden’, der lå nummer 1 på Soundvenues årsliste, måtte nøjes med to priser for henholdsvis Bedste klipning og Bedste score for Jens Ole Wowk McCoys brutale synthflader.

Årets dokumentarfilm blev Feras Fayyads danske Oscar-håb ’Last Men in Aleppo’. Ruben Östlunds ‘The Square’ blev ved Robert-uddelingen fremhævet som årets ikke-amerikanske film, mens Kenneth Lonergans ‘Manchester By the Sea’ vendte lidt om på Oscar-billedet fra sidste år ved at vinde over ‘La La Land’ og ‘Moonlight’.

Der stod DR søndagsdrama på serie-priserne, hvor de tre tungeste for Bedste serie, Bedste mandlige og kvindelige hovedrolle blev tildelt ‘Herrens veje’, mens den ellers pænt kritiserede sæson 3 af ‘Arvingerne’ ikke var værre, end at Mikkel Boe Følsgaard og Lene Maria Christensen kunne snuppe de to birollepriser.

Se alle aftenens vindere herunder:

Årets danske spillefilm
‘Den utrolige historie om den kæmpestore pære’
’En frygtelig kvinde’
’Mens vi lever’
‘Underverden’
‘Vinterbrødre’

Årets børne- og ungdomsfilm
‘Danmark’
‘Den utrolige historie om den kæmpestore pære’
’Jeg er William’
’Sikke et cirkus’
‘Team Hurricane’

Årets instruktør
Annika Berg, ’Team Hurricane’
Christian Tafdrup, ’En frygtelig kvinde’
Fenar Ahmad, ’Underverden’
Hlynur Pálmason, ’Vinterbrødre’
Mehdi Avaz, ’Mens vi lever’

Årets originale manuskript
Annika Berg, ’Team Hurricane’
Christian Tafdrup & Mads Tafdrup, ’En frygtelig kvinde’
Dunja Gry Jensen, ’QEDA’
Fenar Ahmad & Adam August, ’Underverden’
Hlynur Pálmason, ’Vinterbrødre’

Årets adapterede manuskript
Anders Ølholm, ’Aminas breve’
Bo Hr. Hansen & Henrik Ruben Genz, ’Gud taler ud’
Kim Fupz Aakeson,  ’Jeg er William’
Peter Schønau Fog , ’Du forsvinder’
Philip Einstein Lipski, Amalie Næsby Fick & Bo Hr. Hansen, ’Den utrolige historie om den kæmpestore pære’

Årets mandlige hovedrolle
Dar Salim, ’Underverden’
Dejan Cukic, ‘Fantasten’
Elliott Crosset Hove, ’Vinterbrødre’
Nikolaj Lie Kaas, ’Du forsvinder’
Sebastian Jessen, ’Mens vi lever’

Årets kvindelige hovedrolle
Amanda Collin, ’En frygtelig kvinde’

Danica Curcic, ’Darling’
Julie Christiansen, ’Mens vi lever’
Lene Maria Christensen, ’Den bedste mand’
Trine Dyrholm, ’Du forsvinder’

Årets mandlige birolle
Ali Sivandi, ’Underverden’
Dulfi Al-Jabouri, ’Underverden’
Jakob Oftebro, ’Mesteren’
Lars Mikkelsen, ’Vinterbrødre’
Simon Sears, ’Vinterbrødre’

Årets kvindelige birolle
Bodil Jørgensen, ’Aldrig mere i morgen’
Charlotte Munck, ’Mens vi lever’
Marijana Jankovic, ’Aldrig mere i morgen’
Marijana Jankovic, ’QEDA’
Victoria Carmen Sonne, ’Vinterbrødre’

Årets scenograf
Gitte Malling & Søren Gam, ’Du forsvinder’
Gustav Pontoppidan, ’Vinterbrødre’
Jette Lehmann, ’Gud taler ud’
Sabine Hviid, ’Underverden’
Thomas Bremer & Nikolaj Danielsen, ’QEDA’

Årets fotograf
Adam Wallensten, ’Den Bedste Mand’
Kasper Tuxen, ’Underverden’
Louise McLaughlin, ’Team Hurricane’
Maria von Hausswolff, ’Vinterbrødre’
Rasmus Videbæk, ’QEDA’

Sponsoreret indhold
En præst, en gangster og en kultleder går ind på et hotel
… og deres mørke, mystiske hemmeligheder smuldrer i den stjernespækkede thriller ‘Bad Times at the El Royale’. Find spilletider og billetter her.
Nordisk Film

Årets kostumier
Jane Marshall Whittaker, ’QEDA‘
Lucie-Marie Layers, ’Fantasten‘
Manon Rasmussen, ’Gud taler du’
Nina Grønlund, ’Vinterbrødre’
Rikke Simonsen, ’Underverden’

Årets sminkør
Katrine Tersgov, ’Vinterbrødre’

Kirsten Zäschke, ’Gud taler ud’
Kirsten Zäschke, ’Sikke et cirkus’
Louise Hauberg Lohmann, ’Underverden‘
Salla Yli-Luopa, ’QEDA‘

Årets klipper
Anders Albjerg Kristiansen, ’Darling’
Julius Krebs Damsbo, ’Vinterbrødre‘
Kasper Leick, ’Underverden‘
Nicolaj Monberg, ’En frygtelig kvinde’
Åsa Mossberg, ’QEDA’

Årets sounddesigner
Lars Halvorsen, ’Vinterbrødre’

Oskar Skriver & Bo Asdal Andersen, ’Den utrolige historie om den kæmpestore pære’
Peter Albrechtsen, ’QEDA‘
Peter Albrechtsen, ’Underverden‘
Peter Schultz, Niels Arild & Eddie Simonsen, ’Du forsvinder‘

Årets score
Jens Ole Wowk McCoy, ‘Underverden’
Jonas Struck & Vladislav Delay, ‘QEDA’
Kristian Selin Eidnes Andersen, ‘Fantasten’
Kåre Bjerkø, ‘Gud taler ud’
Toke Brorson Odin, ‘Vinterbrødre’

Årets originale sang
‘I Don’t Know How to Get in Your Heart’, Rumle, Rumle Sieling Langdal Jensen, ‘Mesteren’

‘Sikke et cirkus’, Lotte Svendsen, Rasmus Møldrup, ’Sikke et cirkus’
‘Vi står ved din side’, Martin Brygmann, Martin Brygmann, ’Far til fire på toppen’

Årets visuelle effekter
Dan Dirckinck-Holmfeld, ’Far til fire på toppen’
Fynn Laue, Asger Peder Mortensen & Niels Träff, ’Alle for tre’
Jonas Drehn, Jan Tvilling & Hummer Højmark, ’Underverden’
Martin Madsen, ’QEDA’
Martin Madsen & Thomas Øhlenschlæger, ’Dræberne fra Nibe’

Årets kortfilm fiktion,animation
’Abu Adnan’, Sylvia le Fanu
’Fædreland’, Ulaa Salim
’Halvmand’, Frederik Louis Hviid
’Lille danser’,  Nils Holst-Jensen
‘Silent Nights’, Aske Bang

Årets kortfilm dokumentar
’Fra hjertet’, Kasper Bisgaard
’Kraniebrud’ eller ‘Er du ikke lidt for ung til at optegne dine erindringer?’, Mads Hedegaard
’Sea of Sorrow – Sea of Hope’, Estephan Wagner & Marianne Hougen-Moraga
’Weltschmerz’, Jesper Dalgaard

Årets dokumentarfilm
’At elske Pia’, Daniel Borgman
’Last Men in Aleppo’, Feras Fayyad
’Land of the Free’, Camilla Magid
‘Venus – Let’s Talk About Sex’, Mette Carla Albrechtsen & Lea Glob
’VOLD – I kærlighedens navn’, Christina Rosendahl

Årets amerikanske film
’Blade Runner 2049’, Denis Villeneuve
’La La Land’, Damien Chazelle
‘Manchester by the Sea’, Kenneth Lonergan
‘Moonlight’, Barry Jenkins
‘Nocturnal Animals’, Tom Ford

Årets ikke-amerikanske film
’Dunkirk’, Christopher Nolan
’Frantz’, François Ozon
‘God’s Own Country’, Francis Lee
’Prøven’, Cristian Mungiu
‘The Square’, Ruben Östlund

Tv-serier

Årets korte tv-serie
’Joe Tech’, forf. Thomas Daneskov, instr. Thomas Daneskov
’Min mosters historier’, forf. Tone Mygind Rostbøll, instr. Tone Mygind Rostbøll
’Perfekte steder’, forf. Mikael Wulff, instr. Mikael Wulff
’Tinkas juleeventyr’, forf. Flemming Klem, instr. Mogens Hagedorn
’Yes No Maybe’, forf. Mads Rosenkrantz Grage, instr. Mads Rosenkrantz

Årets tv-serie
‘Arvingerne III’,  forf. Maya Ilsøe, instr. Heidi Maria Faisst
‘Herrens Veje’,  forf. Adam Price, instr. Kaspar Munk
‘Mercur’, forf. Søren Frellesen, instr. Charlotte Sachs Bostrup
’Norskov 2’, forf. Dunja Gry Jensen, instr. Heidi Maria Faisst
’Rita 4’ / forf. Christian Torpe & Jannik Tai Mosholt, instr. Lars Kaalund

Årets mandlige hovedrolle – tv-serie
Andreas Jessen, ’Mercur’
Carsten Bjørnlund, ’Arvingerne III’
Jacob Lohmann, ’Norskov 2’
Lars Mikkelsen, ’Herrens veje’
Youssef Wayne Hvidtfeldt, ‘Yes No Maybe’

Årets kvindelige hovedrolle – tv-serie
Ann Eleonora Jørgensen, ’Herrens veje’

Marijana Jankovic, ’Norskov 2’
Mille Dinesen, ‘Rita 4’
Neel Rønholt, ‘Mercur’
Trine Dyrholm, ’Arvingerne III’

Årets mandlige birolle – tv-serie
Christian Tafdrup, ’Tinkas juleeventyr’
Henrik Birch, ’Norskov 2’
Mikkel Boe Følsgaard, ’Arvingerne III’
Morten Hee Andersen, ’Herrens veje’
Simon Sears, ’Herrens veje’

Årets kvindelige birolle – tv-serie
Alba August, ’Gidseltagningen’
Camilla Lau, ’Herrens veje’
Charlotte Munck, ’Rita 4’
Fanny Louise Bernth, ’Herrens veje’
Lene Maria Christensen, ’Arvingerne III’

Æres-Robert
Tivi Magnusson

IB-prisen
Katja Adomeit

Blockbuster Publikumspris
‘Alle for tre’

Læs også: ‘Vinterbrødre’: Alt for vild dansk debut er en filmisk hjernerystelse

Læs også: Årets 10 bedste danske film – rangeret

Advertisement