’Three Billboards Outside Ebbing, Missouri’ vinder hovedprisen ved BAFTA-uddelingen – hvilket ikke nødvendigvis er et godt Oscar-tegn

’Three Billboards Outside Ebbing, Missouri’ vinder hovedprisen ved BAFTA-uddelingen – hvilket ikke nødvendigvis er et godt Oscar-tegn
Bafta-vinderne Sam Rockwell og Frances McDormand
Foto: Jeff Spicer/Getty Images

Om små to uger når prissæsonen sit klimaks med Oscar-uddelingen og det ventede slag mellem ’The Shape of Water’ og ’Three Billboards Outside Ebbing, Missouri’. I parløbet har Guillermos del Toros monsterromance ligget en my foran Martin McDonaghs tragikomiske selvtægtsfilm.

Men med søndag aftens BAFTA-uddeling (Englands svar på en Oscar) står duellen til at blive afgjort på målstregen.

For ’Three Billboards’ blev belønnet med i alt fem priser af det britiske filmakademi, deriblandt og vigtigst af alt hovedprisen Bedste film. ’The Shape of Water’ – der ellers var nomineret til 12 priser – fik tre, deriblandt for Guillermo del Toros instruktion, mens filmens danske fotograf Dan Lausten måtte se sig overgået af legenden Roger Deakins for dennes grandiose billeder i ’Blade Runner 2049’.

Men, men, men… En sejr ved BAFTA-uddelingen har de seneste tre år været et sort tegn for en senere Oscar-triumf og indgød således falske forhåbninger for både ’Boyhood’, ’The Revenant’ og ’La La Land’.

Blandt de nominerede i år var der traditionen tro en lille hjemmebanefordel. Det kom især ‘Paddington 2’ og ‘Film Stars Don’t Die in Liverpool’ til gode med flere optrædender især i skuespillerkategorierne. Begge måtte dog gå tomhændede hjem.

Ellers var der ved den fornemme britiske prisfest et efterhånden genkendeligt mønster fra de forudgående uddelinger, hvad angår vindere og dresscoden, som igen var udpræget sort i markeringen af #MeToo og #TimesUp.

Se hele listen af vindere her:

FILM

Bedste film:
‘Call Me By Your Name’
‘Darkest Hour’
‘Dunkirk’
‘Three Billboards Outside Ebbing, Missouri’
‘The Shape of Water’

Bedste britiske film:
‘Darkest Hour’
‘The Death of Stalin’
‘God’s Own Country’
‘Lady Macbeth’
‘Paddington 2’
‘Three Billboards Outside Ebbing, Missouri’

Bedste mandlige hovedrolle:
Timothée Chalamet, ‘Call Me By Your Name’
Daniel Kaluuya, ‘Get Out’
Daniel Day-Lewis, ‘Phantom Thread’
Jamie Bell, ‘Film Stars Don’t Die in Liverpool’
Gary Oldman, ‘Darkest Hour’

Bedste kvindelige hovedrolle:
Annette Bening, ‘Film Stars Don’t Die in Liverpool’
Sally Hawkins, ‘The Shape of Water’
Frances McDormand, ‘Three Billboards Outside Ebbing, Missouri’
Margot Robbie, ‘I, Tonya’
Saoirse Ronan, ‘Lady Bird’

Bedste mandlige birolle:
Willem Dafoe, ‘The Florida Project’
Hugh Grant, ‘Paddington 2’
Sam Rockwell, ‘Three Billboards Outside Ebbing, Missouri’
Woody Harrelson, ‘Three Billboards Outside Ebbing, Missouri’
Christopher Plummer, ‘All the Money in the World’

Bedste kvindelige birolle:
Allison Janney, ‘I, Tonya’

Laurie Metcalf, ‘Lady Bird’
Octavia Spencer, ‘The Shape of Water’
Leslie Manville, ‘Phantom Thread’
Kristin Scott Thomas, ‘Darkest Hour’

Bedste instruktør:
Denis Villeneuve, ‘Blade Runner 2049’
Luca Guadagnino, ‘Call Me By Your Name’
Guillermo del Toro, ‘The Shape of Water’
Christopher Nolan, ‘Dunkirk’
Martin McDonagh, ‘Three Billboards Outside Ebbing, Missouri’

Sponsoreret indhold
Forbrydelsen er større, end du tror
Jakob Cedergren har en fremmed kvindes liv i sine hænder i den intense one location-thriller ‘Den skyldige’. Find billetter og spilletider her.
EKSTERNT LINK
Nordisk Film

Bedste originale manuskript:
Jordan Peele, ‘Get Out’
Steven Rogers, ‘I, Tonya’
Greta Gerwig, ‘Lady Bird’
Guillermo del Toro, ‘The Shape of Water’
Martin McDonagh, ‘Three Billboards Outside Ebbing, Missouri’

Bedste adapterede manuskript:
James Ivory, ‘Call Me By Your Name’

Armando Iannucci, Ian Martin, David Schneider, ‘The Death of Stalin’
Matt Greenhalgh, ‘Film Stars Don’t Die in Liverpool’
Aron Sorkin, ‘Molly’s Game’
Simon Farnaby, Paul King, ‘Paddington 2’

Bedste ikke-engelsksprogede film:
‘Elle’
‘First They Killed My Father’
‘The Handmaiden’
‘Loveless’
‘The Salesman’

Bedste animerede film:
‘Coco’
‘Loving Vincent’
‘Mit liv som squash’

Bedste dokumentar:
‘City of Ghosts’
‘I Am Not Your Negro’
‘ICarus’
‘An Inconvenient Sequel’
‘Jane’

Bedste score:
Benjamin Wallfisch, Hans Zimmer’, ‘Blade Runner 2049’
Dario Marianelli, ‘Darkest Hour’
Hans Zimmer, ‘Dunkirk’
Jonny Greenwood, ‘Phantom Thread’
‘The Shape of Water’ (Alexandre Desplat)

Bedste fotografering:
Roger Deakins, ‘Blade Runner 2049’
Bruno Delbonnel, ‘Darkest Hour’
Hoyte van Hoytema, ‘Dunkirk’
Dan Lausten, ‘The Shape of Water’
Ben Davis, ‘Three Billboards Outside Ebbing, Missouri’

Bedste lyd:
‘Baby Driver’
‘Blade Runner 2049’
‘Dunkirk’
‘The Shape of Water’
‘Star Wars: The Last Jedi’

Bedste special effects:
‘Blade Runner 2049’
‘Dunkirk’
‘The Shape of Water’
‘Star Wars: The Last Jedi’
‘War of the Planet of the Apes’

Bedste klipning:
‘Baby Driver’

‘Blade Runner 2049’
‘Dunkirk’
‘The Shape of Water’
‘Three Billboards Outside Ebbing, Missouri’

Bedste produktionsdesign:
‘Beauty and the Beast’
‘Blade Runner 2049’
‘Darkest Hour’
‘Dunkirk’
‘The Shape of Water’

Bedste kostumedesign:
‘Beauty and the Beast’
‘Darkest Hour’
‘I, Tonya’
‘Phantom Thread’
‘The Shape of Water’

Bedste make-up og hår:
‘Blade Runner 2049’
‘Darkest Hour’
‘I, Tonya’
‘Victoria og Abdul’
‘Wonder’

Enestående debut fra en britisk manuskriptforfatter, instruktør eller producer:
Gareth Tunley (manuskriptforfatter/instruktør/producer), Jack Healy Guttman og Tom Meeten (producere), ‘The Ghoul’
Rungano Nyoni (manuskriptforfatter/instruktør), Emily Morgan (producer), ‘I Am Not A Witch’ 
Johnny Harris (manuskriptforfatter/producer), Thomas Napper (instruktør), ‘Jawbone’
Lucy Cohen (instruktør), ‘Kingdom of Us’
Alice Birch (manuskriptforfatter), William Oldroyd (instruktør), Fodhla Cronin O’Reilly (producer), ‘Lady Macbeth’

EE Rising Star Award (publikumspris)
Daniel Kaluuya
Florence Pugh
Josh O’Connor
Tessa Thompson
Timothée Chalamet

Læs også: Én måned til Oscar: Hvem vinder for bedste film?