Se stjernernes bedste Oscar-snapshots: Fra Greta Gerwig til Claes Bang på slap line

Se stjernernes bedste Oscar-snapshots: Fra Greta Gerwig til Claes Bang på slap line
Claes Bang, Ruben Östlund, Terry Notary, Annica Liljeblad og Elisabeth Moss på den røde løber til Oscar-uddelingen i søndags.
Foto: Christopher Polk/Getty Images
Oscar-showet 2018 var ikke just den mest ophidsende tv-oplevelse i nyere tid, men det forhindrede heldigvis ikke de fremmødte stjerner i at have en fest i kulissen, på den røde løber og til aftenens mange afterparties. Se deres bedste billeder her – deriblandt Keegan-Michael Keys euforiske reaktion på vennen Jordan Peeles Oscar-sejr.

Undskyld!!! Han ville ikke bare ikke med hjem……

A post shared by Claes Bang (@claesbang) on

Claes Bang og medspiller Elisabeth Moss undskylder for ‘The Square’s manglende Oscar-sejr.

A post shared by Ansel Elgort (@ansel) on

Armie Hammer, Timothée Chalamet og Ansel Elgort i Dolby Theatre.

OSCARS!!!!

A post shared by Claes Bang (@claesbang) on

Wearing our ribbon for Marjory Stoneman Douglas!

A post shared by Judd Apatow (@juddapatow) on

Instruktør Judd Apatow og hustru Leslie Mann sammen med ‘The Big Sick’s Kumail Nanjiani og Emily Gordon, der måtte se sig slået af Jordan Peele og ‘Get Out’ i kategorien for bedste originale manuskript

Gal Gadot gør sig klar til den røde løber.

@lauradern @theacademy #Oscars ❤

A post shared by Greta Gerwig (@gerwiggreta) on

Lupita Nyong’o backstage at the #Oscars.

A post shared by The Academy (@theacademy) on

You never know who you’ll see at the #Oscars.

A post shared by The Academy (@theacademy) on

‘The Shape of Water’s fiskemand var naturligvis også med til at fejre filmens store sejr.

From jet skis to #Oscars Helen Mirren really does do it all.

A post shared by The Academy (@theacademy) on

Sponsoreret indhold
Oplev årets mest hypede horror-hit
‘Hereditary’ tager forfærdelige familiehemmeligheder og nerveflænsende gys til næste niveau. Find billetter og spilletider her. Hvis du tør.
EKSTERNT LINK
Nordisk Film

Jordan Peeles mangeårige samarbejdspartner Keegan-Michael Key kunne slet ikke styre sin begejstring, da vennen vandt Oscar’en for bedste originale manuskript. Det er i øvrigt ‘Fargo’-skuespiller og Tom Hanks’ søn Colin Hanks, der hepper med ved siden af.

The shape of water wining best picture. Fantastic!

A post shared by Dan Laustsen ASC. DFF. (@dan.laustsen) on

Den danske Oscar-nominerede filmfotograf Dan Laustsen – som havde sin datter med til showet – måtte selv gå tomhændet hjem, men kunne varme sig ved, at ‘The Shape of Water’ løb med hovedprisen for bedste film.

#TheHelp ladies doing it!!! #Oscars 📷@octaviaspencer

A post shared by Viola Davis (@violadavis) on

#goldparty

A post shared by Jordan Peele (@jordanpeele) on

Jordan Peele fejrede sin Oscar-sejr for bedste originale manuskript for ‘Get Out’ med Jay Z, Oscar-vinder Kobe Bryant og ‘Get Out’-skuespiller LilRel Howery.

Matthew McConaughey og hustruen Camila Alves havde ømme fødder efter at have danset natten væk til Madonnas Oscar-efterfest.

Amazing people.

A post shared by Matthew McConaughey (@matthewmacconaughey) on

Forinden hang McConaughey ud i Dolby Theatre med blandt andre Meryl Streep og Timothée Chalamet.

One of my favorite directors. Thank you for The Revenant my friend!

A post shared by Terry Notary (@terrynotary) on

Skuespilleren Terry Notary, der spillede den frygtindgydende abe-performancekunstner i ‘The Square’, havde også en fest på den røde løber, hvor han blandt andet løb ind i sit filmidol, ‘The Revenant’-instruktør Alejandro González Iñárritu.

Oscar’s røde løber er ikke for fin til festivaltoiletter, som ‘Star Wars: The Last Jedi’-skuespilleren Kelly Marie Tran fandt ud af (hvordan kjolen klarede skærene meldte hendes post dog intet om).

Læs også: De sjoveste og mest bevægende højdepunkter fra Oscar-natten – med hashlugt, kjolegenbrug og hyperventilation

Advertisement