Alfonso Cuaróns Netflix-film ‘Roma’ vinder Guldløven i Venedig – se alle årets vindere her

Alfonso Cuaróns Netflix-film ‘Roma’ vinder Guldløven i Venedig – se alle årets vindere her
Alfonso Cuarón vinder Guldløven i Venedig for sin erindringsfilm 'Roma'.
Foto: Vittorio Zunino Celotto/Getty Images)

Der var ikke de store overraskelser, da juryen på filmfestivalen i Venedig kårede årets vinderfilm lørdag aften. Jurypræsident Guillermo del Toro overrakte Guldløven til sin landsmand Alfonso Cuarón for hans mesterlige periodedrama ‘Roma‘, om en ung stuepiges højspændte hverdag i 70’ernes Mexico City.

Juryen, der desuden bestod af blandt andre Trine Dyrholm, Naomi Watts, Taika Waititi og Christoph Waltz, valgte altså ikke at lave et nummer ud af, at filmen distribueres gennem Netflix, hvilket også havde været et ærgerligt politisk statement, for Cuarons mesterstykke er en fuldt fortjent vinder.

Yorgos Lanthimos’ storroste periodefilm ‘The Favourite’ vandt både Grand Jury Prize, der går til den næstbedste film, og prisen for bedste skuespillerinden, som gik til Olivia Colman for hendes nuancerede portræt af en gal dronning i 1700-tallets England.

Der var også stor hæder til den eneste kvindelige filmskaber i hovedkonkurrencen, nemlig Jennifer Kent og hendes australske hævnfilm ‘The Nightingale’. Filmen vandt en Special Jury Prize, mens den debuterende skuespiller Baykali Ganambarr hjemtog prisen for bedste nye skuespiller – foran næsen på filmens hovedrolle Aisling Franciosi som ellers var favorit til prisen.

Se den fulde vinderliste her: 

Olivia Colman og Rachel Weisz i ‘The Favourite’.

Guldløven for bedste film: ‘Roma’ (Alfonso Cuarón)
Grand Jury Prize: ‘The Favourite’ (Yorgos Lanthimos)
Sølvløven for bedste instruktion: Jacques Audiard (‘The Sisters Brothers’)
Bedste skuespillerinde: Olivia Colman (‘The Favourite’)
Bedste skuespiller: Willem Dafoe (‘At Eternity’s Gate’)
Bedste manuskript: Joel & Ethan Coen (‘The Ballad of Buster Scruggs’)
Special Jury Prize: Jennifer Kent (‘The Nightingale’)
Bedste nye, unge skuespiller: Baykali Ganambarr (‘The Nightingale’)

Sidekonkurrencen Horizons:
Bedste film: 
‘Manta Ray’ (Phuttiphong Aroonpheng)
Bedste instruktør: Emir Baigazin (‘Ozen’)
Special Jury Prize: ‘Anons’ (Mahmut Fazil Coskun)
Bedste skuespillerinde: Natalya Kudryashova, (‘The Man Who Surprised Everyone’)
Bedste skuespiller: Kais Nasif (‘Tel Aviv on Fire’)
Bedste manuskript: Pema Tseden (‘Jinpa’)
Bedste kortfilm: ‘Kado’ (Aditya Ahmad)
Bedste debutfilm: ‘The Day I Lost My Shadow’ (Soudade Kaadan)

Læs også: Hele vores dækning af Venedig Film Festival

Sponsoreret indhold
Sponsoreret indhold
Sponsoreret indhold
Sponsoreret indhold