‘Den skyldige’ storsejrer ved årets Robert-uddeling – se alle vinderne

‘Den skyldige’ storsejrer ved årets Robert-uddeling – se alle vinderne
Jakob Cedergren har den altdominerende hovedrolle som presset politimand i 'Den skyldige'.

Gustav Möllers intense one location-thriller ‘Den skyldige’ var den helt store vinder ved årets Robert-uddeling. Filmen vandt syv priser, blandt andet for bedste film, bedste instruktion og bedste mandlige hovedrolle (Jakob Cedergren).

‘Lykke-Per’ førte an med 18 nominering, men hev kun tre priser hjem – to i de tekniske kategorier og én for bedste kvindelige hovedrolle (Katrine Greis-Rosenthal). Anders Matthesens storhit ‘Ternet Ninja’ tog også hjem med tre priser herunder bedste adapterede manuskript og bedste børne- og ungdomsfilm.

Lars von Triers ‘The House That Jack Built’ måtte nøjes med to priser i de tekniske kategorier for bedste fotografering og bedste visuelle effekter, mens ‘Ditte & Louise’ og ‘Journal 64’ gik hjem med en enkelt pris hver for henholdsvis bedste sminkør og bedste mandlige birolle (Fares Fares).

Helt forbigået blev Isabella Eklöfs ‘Holiday’, som vi udråbte til den bedste, danske film i 2018, såvel som Paprika Steens ensemblekomedie ‘Den tid på året’, der også figurerede på vores årsliste.

Inden for lange tv-serier vandt ‘Herrens veje’ sæson to stort med tre hovedpriser for bedste tv-serie og for både Lars Mikkelsen og Ann Eleonora Jørgensens præstationer. ‘Doggystyle’ vandt to priser for henholds bedste korte tv-serie og bedste kvindelige birolle (Josephine Park).

Se hele vinderlisten herunder:

Årets danske spillefilm
‘Den skyldige’

‘Ditte & Louise’
‘Journal 64’
‘Lykke-Per’
‘The House That Jack Built’

Årets børne- og ungdomsfilm
‘Brakland’
‘Landet af glas’
‘Ternet Ninja’
‘Vildheks’
‘Vitello’

Årets instruktør
Bille August / Lykke-Per
Christoffer Boe / Journal 64
Gustav Möller / Den skyldige
Isabella Eklöf / Holiday
Lars von Trier / The House That Jack Built

Årets originale manuskript
Ditte Hansen & Louise Mieritz / Ditte & Louise
Gustav Möller & Emil Nygaard Albertsen / Den skyldige
Jakob Weis / Den tid på året
Johanne Algren & Isabella Eklöf / Holiday
Lars von Trier / The House That Jack Built

Årets adapterede manuskript
Anders Matthesen / Ternet Ninja
Bille August & Anders August / Lykke-Per
Bo Hr. Hansen, Nikolaj Arcel & Mikkel Nørgaard / Journal 64
Bo Hr. Hansen, Poul Berg & Kaspar Munk / Vildheks
Kim Fupz Aakeson & Dorte Bengtson / Vitello

Årets mandlige hovedrolle
Baard Owe / Christian IV – Den sidste rejse
Esben Smed / Lykke-Per
Jakob Cedergren / Den skyldige
Matt Dillon / The House That Jack Built
Rasmus Bjerg / Så længe jeg lever

Årets kvindelige hovedrolle
Ditte Hansen / Ditte & Louise
Katrine Greis-Rosenthal / Lykke-Per
Louise Mieritz / Ditte & Louise
Paprika Steen / Den tid på året
Victoria Carmen Sonne / Holiday

Årets mandlige birolle
Adam Brix / Ditte & Louise
Anders W. Berthelsen / Ditte & Louise
Benjamin Kitter / Lykke-Per
Fares Fares / Journal 64
Jacob Lohmann / Den tid på året

Årets kvindelige birolle
Fanny Leander Bornedal / Journal 64
Jessica Dinnage / Den skyldige
Julie Christiansen / Lykke-Per
Karen-Lise Mynster / Den tid på året
Sofie Gråbøl / Den tid på året

Årets scenograf
Jette Lehmann / Lykke-Per
Josephine Farsø / Holiday
Sabine Hviid / Vildheks
Simone Grau Roney / The House That Jack Built
Søren Gam / Ditte & Louise

Årets fotograf
Dirk Brüel / Lykke-Per
Jacob Møller / Journal 64
Jasper J. Spanning / Den skyldige
Manuel Alberto Claro / The House That Jack Built
Nadim Carlsen / Holiday

Årets kostumier
Charlotte Moe / Så længe jeg lever
Manon Rasmussen / Lykke-Per
Manon Rasmussen / The House That Jack Built
Pernille Holm & Emilie Bøge Dresler / Journal 64
Stine Gudmundsen-Holmgreen / Den tid på året

Årets sminkør
Bjørg Serup / Så længe jeg lever
Cecilie Do / Christian IV – Den sidste rejse
Dennis Knudsen / The House That Jack Built
Dennis Knudsen & Tina Helmark / Lykke-Per
Sofie de Mylius / Ditte & Louise

Årets klipper
Anne Østerud & Janus Billeskov Jansen / Lykke-Per
Carla Luffe / Den skyldige
Molly Malene Stensgaard & Jacob Schulsinger / The House That Jack Built
My Thordal & Janus Billeskov Jansen / Journal 64
Olivia Neergaard-Holm / Holiday

Årets sounddesigner
Kristian Selin Eidnes Andersen / The House That Jack Built
Morten Green & Eddie Simonsen / Journal 64
Niels Arild & Kim Dalum / Lykke-Per
Oskar Skriver / Den skyldige
Oskar Skriver & Bo Asdal / Ternet Ninja

Årets score
Av Av Av / Brakland
Flemming Nordkrog / Vildheks
Jomi Massage / Ditte & Louise
Kristian Selin Eidnes Andersen & Nicklas Schmidt / Julemandens datter
Lorenz Dangel / Lykke-Per
Mikkel Maltha & Anthony Lledo / Journal 64

Årets originale sang
‘Skubber det sne’ – Anders Matthesen, Komp.: Anders Matthesen & #KewanLiggerBeatetNormal / Ternet Ninja
‘Sut min klit’ – Nikoline, Komp.: Nikoline / Ditte & Louise
‘Under solen’ – Wafande, Søren Schou & Andreas Keilgaard, Komp.: Wafande, Søren Schou & Andreas Keilgaard / Iqbal & Den Indiske Juvel
‘Vild’ – Lydmor, Komp.: Jenny Rosander, Lasse Lyngbo, Mads Møller & Thor Nørgaard / Vildheks
‘Vitello’ – Peter Sommer, Jøden & DJ Static, Komp.: Peter Sommer, Jøden & DJ Static / Vitello

Årets visuelle effekter
Jonas Ussing & Martin Madsen / Iqbal & Den Indiske Juvel
Martin Madsen & Thomas Øhlenschlæger / Lykke-Per
Peter Hjorth / The House That Jack Built
Simon Sandin, Christian Sjöstedt & Christina Jæger / Vildheks
Toke Rude Trangbæk, Daniel French & Sammy Larsen / I Krig & Kærlighed

Årets kortfilm: Fiktion / Animation
Dolphin / M&M Productions, Producere: Kim Magnusson & Tivi Magnusson, Instr.: Lauritz Munch-Petersen
Fugle / Nepenthe Film, Producer: Julie Hjorth, Instr.: Trine Nadia
Maja / Hyæne Film, Producer: Daniel Mühlendorph, Instr.: Marijana Jankovic
November / Super8, Producer: Iben Søtang Jacobsen, Instr.: Kasper Møller Jensen
Næste stop / Meta Film, Producere: Johannes R. Nørregaard & Trin Hjortkjær Thomsen, Instr.: Daniel Kragh-Jacobsen

Årets kortfilm: Dokumentar
Enten Eller / Den Danske Filmskole, Producere: Karen Kristensen & Anna Malmkjær, Instr.: Thora Lorentzen
Fantasi Fantasi / Sonntag Pictures, Producer: Sara Stockmann, Instr.: Kaspar Astrup Schröder
Hjemsøgelsen / Norman Film, Producer: Christian Einshøj, Instr.: Christian Einshøj
Vidne / Den Danske Filmskole, Producer: Zire Schucany, Instr.: Louise Leth
Vi lader billedet stå et øjeblik / Made in Copenhagen ApS, Producer: Mathilde Hvid Lippmann, Instr.: Esther Wellejus

Årets dokumentarfilm
Bobbi Jene / Sonntag Pictures, Producer: Sara Stockmann, Instr.: Elvira Lind
Den nat vi faldt / Bullitt Film, Producer: Rikke Tambo Andersen, Instr.: Cille Hannibal
Olegs krig / Final Cut for Real, Producer: Monica Hellström, Instr.: Simon Lereng Wilmont
Skjold & Isabel / Wergeland Film, Producer: Emil Kramhøft Dinsen, Instr.: Emil Næsby Hansen
The Return / Walenciak Film, Producer: Julie Friis Walenciak, Instr.: Malene Choi Jensen

Årets engelsksprogede film
A Star is Born
Call Me By Your Name
The Florida Project
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing Missouri

Årets ikke-engelsksprogede film
Burning
Cold War
Grænse
Roma
Shoplifters 

Tv-serier

Årets korte tv-serie
30
Doggystyle
En fremmed flytter ind
Theo & Den Magiske Talisman
Vitello

Årets tv-serie
Broen IIII
Herrens veje II
Kriger
Liberty
The Rain

Årets mandlige hovedrolle – tv-serie
Carsten Bjørnlund / Liberty
Dar Salim / Kriger
Lars Mikkelsen / Herrens veje II
Lars Ranthe / Friheden
Thure Lindhardt / Broen IIII

Årets kvindelige hovedrolle – tv-serie
Alba August / The Rain
Ann Eleonora Jørgensen / Herrens veje II
Danica Curcic / Kriger
Lene Maria Christensen / Friheden
Sofia Helin / Broen IIII

Årets mandlige birolle – tv-serie
Anton Hjejle / Liberty
Elliott Crosset Hove / Broen IIII
Jesper Groth / Klaphat
Lars Ranthe / Kriger
Simon Sears / Herrens veje II

Årets kvindelige birolle – tv-serie
Asta Kamma August / Sygeplejeskolen
Camilla Lau / Herrens veje II
Fanny Louise Bernth / Herrens veje II
Josephine Park / Doggystyle
Sofie Gråbøl / Liberty

Blockbuster Publikumspris

  • Brakland
  • Charmøren
  • Christian IV
  • Den skyldige
  • Den tid på året
  • Ditte & Louise
  • Dobbeltspil
  • Happy Ending
  • Hodja fra Pjort
  • Holiday
  • I Krig & Kærlighed
  • Iqbal & Den Indiske Juvel
  • Journal 64
  • Julemandens datter
  • Kærester
  • Lad de døde hvile
  • Landet af glas
  • Lykke-Per
  • Sankt Bernhard Syndikatet
  • Så længe jeg lever
  • Team Albert
  • Ternet Ninja
  • The House That Jack Built
  • Vildheks
  • Vitello
  • Wonderful Copenhagen
Sponsoreret indhold
Sponsoreret indhold
Sponsoreret indhold
Sponsoreret indhold