Det fulde Roskilde Festival-program

Her kan du se det foreløbige program til Roskilde Festival 2010. Artiklen opdateres løbende. Hvad synes du om programmet? Giv din mening til kende i kommentarfeltet.

Afenginn
Matias Aquayo
Analog Africa Soundsystem
Arriba La Cumbia
The Asteroids Galaxy Tour
Alice in Chains
Bad Lieutenant
Baron Criminel
Bassekou Kouyate & Ngoni Ba
Beach House
The Bear Quartet
Beat Torrent
Benga
Biffy Clyro
Blackie and the Rodeo Kings
Boban i Marko Markovic Orkestar
Brother Ali
By the Patient
Canteca de Macao
Casiokids
Céu
Chico Trujillo
Chimes & Bells
Choc Quib Town
Circle
Converge
CV Jørgensen
Daara J Family
Dala Dala
Delphic
Den Sorte Skole
Die Antwoord
Dirty Projectors
Dizzy Mizz Lizzy

Drake
Dulsori

Efterklang
Eim Ick
Electrojuice
Fallulah
The Floor Is Made of Lava
Florence and the Machine
FM Belfast
Fontän
Freja Loeb
Gallows
Ghost Society
Gorillaz
Gonjasufi
Health
Hocus Pocus
Hypnotic Brass Ensemble
Iceage
Ignug
Ikonika vs Cooly G
Japandroids
Jack Johnson
Joensuu 1685
The Kandidate
Kandy Kolored Tangerine
Kasabian
Kashmir
Kasper Spez
Kellermensch
Khal Allan
Kill Screen Music
Killswitch Engage
The Kissaway Trail
Kings of Convenience
Kräkesølv
LCD Soundsystem
Les Espoirs de Coronthie
Lindstrøm & Christabelle
Local Natives
Freja Loeb
Lucy Love
Julian Marley
Aurelio Martinez
Mexican Institute of Sound
Mescalin, Baby
Meshuggah
Miike Snow
Moderat
Motörhead
Mouritz/Hørslev Projektet
Muse
My Evil Twin
Narasirato Pan Pipers
The National
Nedry
Nephew
New Keepers of the Water Towers
Night Fever
Nile
John Olav Nilsen & Gjengen
Nisennenmondai
NOFX
Orchestre Poly-Rythmo De Cotonou
Paramore
Van Dyke Parks
Pavement
Pendulum
Gilles Peterson & Roberto Fonceca present Havana Cultura
Porcupine Tree
Prince
Prins Thomas
The Prodigy
RebekkaMaria
Rising
Robyn
Roots Underground
Roska
Rubik
The Rumour Said Fire
Schlachthofbronx
Sensational & Spectre
Serena Maneesh
Shantel & Bucovina Club Orkestar
Sick of It All
Skream
Sleep Party People
Patti Smith
Sólstafir
Speed Caravan
Staff Benda Bilili
Susanne Sundfør
Systema Solar
T.O.K.
Tech N9ne
Teddybears
The Temper Trap
Thee Attacks
Them Crooked Vultures
Tim Sweeney
Tinariwen
Titus Andronicus
Turboweekend
DJ Umb
Valient Thorr
Vampire Weekend
When Saints Go Machine
Wild Beasts
Wooden Shjips

Sponsoreret indhold
Sponsoreret indhold
Sponsoreret indhold
Sponsoreret indhold