Roskilde Festival afslører det fulde program – 59 nye navne på plakaten

Roskilde Festival afslører det fulde program – 59 nye navne på plakaten
Foto: Cecilie Schmidt Jegsen/Soundvenue

Lad os springe direkte ud i det: Roskilde Festival har i dag afsløret årets plakat og hermed føjet 59 nye kunstnere til programmet, som nu består af 174 musiknavne fra 36 forskellige lande.

De nye hovednavne inkluderer Nick Cave and the Bad Seeds’ sjette besøg på Dyrskuepladsen, en sen Orange-koncert fra triphop-legenderne i Massive Attack samt en popfest leveret af unge, britiske Dua Lipa.

Anderson .Paak vender tilbage til Roskilde efter en allerede legendarisk Apollo-koncert i 2016, og så er der også annonceret besøg fra Charlotte Gainsbourg, Interpol, Joey Bada$$, When Saints Go Machine, Stone Sour og Mike Skinners Tonga-projekt.

New Gen dækker over en række unge britiske grime-rappere, der sidste år blev samlet på et album af samme navn, og til Operap mødes otte danske rappere som Pede B, Kasper Spez og Danni Toma med anerkendte operasangere på scenen.

Vanen tro kommer der en håndfuld navne mere inden festivalstart lørdag den 30. juni.

Læs om vores favoritter i dagens pakke HER og se dagsplanen for hovedprogrammet HER.

Dagens annonceringer:
Nick Cave and the Bad Seeds
Massive Attack
Dua Lipa
Anderson .Paak and the Free Nationals
Ben Frost
Charlotte Gainsbourg
Interpol
Joey Bada$$
Mike Skinner & Murkage Present Tonga
Pablo Moses
Stone Sour
When Saints Go Machine
Anda Union
Bcuc
Belly
Bitori
Danny Brown
Dark Tranquility
De Underjordiske x Fribytterdrømme
Debo Band
Dj Rashida
Dona Onete
The Dwarfs of East Agouza
Equiknoxx feat. Shanique Marie
Gamelan Salukat
House Gospel Choir
The Hunna
I’m With Her
James Holden and the Animal Spirits
John Maus
Juju & Jordash
Kali Uchis
Kedr Livanskiy
Large Unit Brazil Edition
Llnn
Madalitso
Maribou State
Minyanta
New Gen
Nihiloxica
Nines
Operap
Otim Alpha
Paal Nilssen-Love Brazil Funk Impro
Paal Nilssen-Love Japan Free Jazz and Noise
Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs
Rascasuelos
Richard Dawson Band
Sacred Paws
Sandunes
Širom
Skeletonwitch
Slydigs
Super Parquet
Touché Amoré
Tune-yards
The Weather Station
Young Fathers
Ø [Phase]

Læs også: Roskilde Festival: Fem tanker om det endelige program – på godt og ondt

Læs interview: Q&A med Roskildes programchef: »Jeg kan ikke se, vi har nogen Orange-krise«

Læs også: Hvem skal spille på Orange Scene? Her er de sikre navne og vores bud på de sidste pladser

Læs også: Roskilde-statistik: Hele festivalprogrammet forklaret i tal

Læs også: Roskilde Festival: Se dagsplanen for årets program

Læs også: Roskilde Festival: Her er de 12 største scoops i dagens annonceringer