Roskilde Festival: Se dagsplanen for årets program

Roskilde Festival: Se dagsplanen for årets program
Foto: Samy Khabthani/Soundvenue

Med 59 friske navne er årets plakat til Roskilde Festival landet. Den består lige nu af 174 musiknavne, men vanen tro bliver der altid tilføjet en håndfuld inden kampstart i juli.

Sammen med dagens bandpakke har Roskilde Festival også afsløret en dagsplan, så man kan få det fulde overblik over, hvilke dagsbilletter der eventuelt skulle friste mest.

Dagens nye hovednavne er blevet fordelt således, at Nick Cave og Massive Attack slutter sig til fredagsprogrammet, mens Dua Lipa og Anderson .Paak spiller lørdag.

Den endelige spilleplan med scener og tidspunkter kommer som sædvanligt lidt senere, mens dagsplanen for talenterne på Rising- og Countdown-scenen heller ikke er offentliggjort endnu.

Læs også: Roskilde Festival: Fem tanker om det endelige program – på godt og ondt

Onsdag – 4. juli

Eminem
Nine Inch Nails
Cardi B (Aflyst)
St. Vincent
Charlotte Gainsbourg
Clutch
Saveus
Bcuc
The Blaze
Dark Tranquility
Debo Band
I’m With Her
Kakkmaddafakka
Madalitso
Nathan Fake
Nihiloxica
Paal Nilssen-Love’s Japan Free Jazz and Noise
Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs

Torsdag – 5. juli

Bruno Mars
Khalid
Nephew
Ben Frost
Black Star
First Aid Kit
Interpol
My Bloody Valentine
Stone Sour
Stormzy
When Saints Go Machine
Belly
Bitori
6lack
Boris & Merzbow
Cezinando
Chelsea Wolfe
Dj Rashida
Dona Onete
The Dwarfs of East Agouza
El Leopardo
Gamelan Saluka
Heilung
Juju & Jordash
Maribou State
Motorsav
Nelson Can
Nyt Liv
Oh Sees
Ond Tro
Paal Nilssen-Love’s Brazil Funk Impro
Preoccupations
Regelbau Presents Central + Dj Sports + C.k + Manmade Deejay
Sacred Paws
Smerz
Superorganism
Tune-yards
Turbolens
The Weather Station
Wilkinson
Yasmine Hamdan
Ø [Phase]

Fredag – 6. juli

Nick Cave and the Bad Seeds
David Byrne
Massive Attack
Alex Vargas
Descendents
Fever Ray
Fleet Foxes
Four Tet
Joey Bada$$
The Minds of 99
Odesza
Pablo Moses
Sampha
Ammar 808
Anda Union
Baby in Vain
Benal
Bisse
Celeste
Dead Cross
Equiknoxx feat. Shanique Marie
The Hunna
James Holden and the Animal Spirits
Laurel Halo
Lekhfa
Llnn
Minyanta
Myrkur
New Gen
Nines
Otim Alpha
Richard Dawson Band
Sandunes
(Sandy) Alex G
Skeletonwitch
Stefflon Don
Touché Amoré
Watain
Yasuaki Shimizu
Young Fathers

Lørdag – 7. juli

Gorillaz
Dua Lipa
Anderson .Paak and the Free Nationals
C.V. Jørgensen
Mike Skinner & Murkage Present Tonga
Mogwai
Peter Sommer
Sigrid
Vince Staples
Danny Brown
De Underjordiske X Fribytterdrømme
House Gospel Choir
John Maus
Juana Molina
Kali Uchis
Kedr Livanskiy
Kelly Lee Owens
Kokoko!
Large Unit Brazil Edition
MHD
Myrkur
Omni
Operap
Palm
Rascasuelos
Scour
Širom
Slaves
Slydigs
Super Parquet
Veto
Yonaka

Rising & Countdown – 1.-3. juli

Addisabababand
Albin Leee Meldau
Alcabean
Artigeardit
B From E
Baime
Cabal
Clarissa Connelly
CTRLS
Daniel Savi (dj)
Dirt Forge
Discothèque Mobumfe (dj)
Ecstasy In Order
Eera
Ellis May
Emil Kruse
Fool
Fraads
Goss
Gurli Octavia
Holm
Iris Gold
Jada
Jakob Ogawa
Kippenberger
Konni Kaas
Loke Deph
Luster
Lyra Valenza
Lød
Maraton
Marshall Cecil
Miriam Bryant
Mount Liberation Unlimited
Pale Honey
Rome Is Not a Town
Sassy 009
Sigma
Simon Littauer
Sista Bossen
Slægt
Tan
Tight Cherry (dj)

Læs også: Roskilde Festival: Fem tanker om det endelige program – på godt og ondt

Læs også: Roskilde Festival: Her er de 12 største scoops i dagens annonceringer

Læs interview: Q&A med Roskildes programchef: »Jeg kan ikke se, vi har nogen Orange-krise«

Læs også: Roskilde Festival afslører det fulde program – 59 nye navne på plakaten

Læs også: Hvem skal spille på Orange Scene? Her er de sikre navne og vores bud på de sidste pladser

Læs også: Roskilde-statistik: Hele festivalprogrammet forklaret i tal

Sponsoreret indhold
Sponsoreret indhold
Sponsoreret indhold
Sponsoreret indhold