…And You Will Know Us by the Trail of Dead
Har man set Werner Herzogs ‘Fitzcarraldo’, genkender man sikkert det samme storhedsvanvid hos …And You Will Know Us by the Trail of Dead, som hos gummibaronen der slæber sin 300 tons tunge hjuldamper hen over et bjerg.
I anledning af texanernes syvende album har Conrad Keely og co. klippet besætningen ned med 50% til en kvartet. Introduktionen hedder også ‘Let Us Experiment’, så intentionen har måske været at lufte ud og genopfinde sig selv. Men netop eksperimenterne bor trygt og sikkert i skuffen, og albummet udgør snarere et bekvemt status quo. Det er stadig monstrøs og ultramelodisk progrock, der skiftevis griber efter stjernerne, slår huller i luften og begraver lytteren i jordskælvsfremkaldende powerchords.
Man kan undertiden irriteres over unødvendige guitarellipser, der pumper spilletiden op uden rigtigt at tilføre noget nyt. Især den marmortunge ‘The Fairlight Pendant’ og det afsluttende kvarterlange, sammensatte epos ‘Strange News From Another Planet’ er syndere i den kategori. Og hvorfor mon ‘Pure Radio Cosplay’ skal reprises nede i den ende også?
Så er der mere go i første halvleg. Selv om de korte sange krøller sig ind i hinanden i et forsøg på at danne et større hele, kan de sagtens nydes enkeltvist. ‘Cover the Days Like a Tidal Wave’ og ‘Ebb Away’ bør fremhæves som prima eksempler på, hvad Trail of Dead handler om, og eksistensberettiger fint albummet tværs gennem den himmelstormende opblæsthed.