As In RebekkaMaria

Dansk/svenske RebekkaMaria Andersson har for en stund skiftet indierock i bandet Lampshade ud med electropop, produceret af blandt andet SuperTroels og James Braun fra dj-duoen DØD.

På debutalbummet lægger hun ud med fire kongenumre, der er så iørefaldende, at man falder på halen. Der startes stærkt med P3-hittet ‘Yours Truly’, hvis omkvæd sætter ind allerede efter 17 sekunder. Og med uskyldig ungpigestemme ovenpå en bund af syndige synths, er der dømt høje hæle og højt tempo på både ‘Part of the Game’, ‘She Lion’ og ‘Soul to My Soul’. Det er frækt og forførende, og sangene sidder lige i skabet.

Men derefter er det så som så med hitpotentialet, der afløses af mere hårdtpumpet electro. As In RebekkaMaria kan ifølge eget udsagn ikke skrive ballader af den simple grund, at det er svært at skrive ulykkelige kærlighedssange, når man er lykkelig. Derfor er tempoet i top hele vejen igennem, men alligevel går soloprojektet lidt i stå efter den indledende rutsjebanetur.

Selvom hun med forvrænget stemme slipper bremsen og suser af sted, så mangler melodierne simpelthen på albummets sidste halvdel, hvor mere skæve sager præger lydbilledet. Det ændrer dog ikke ved, at turen stadig er pengene værd, for i stedet for at være tilbageskuende og 80’er-inspireret som så meget andet i electrogenren er debuten forfriskende og fremadrettet – kort sagt pigepop med personlighed.

As In RebekkaMaria. 'Queen of France'. Album. Tyst/A:larm.
Sponsoreret indhold

Gå ikke glip af