Sofia Coppola, Michael Haneke og Alejandro G. Iñárritu udtaget til Cannes – se hele festivalprogrammet

Sofia Coppola, Michael Haneke og Alejandro G. Iñárritu udtaget til Cannes – se hele festivalprogrammet

Den 70. udgave af filmfestivalen i Cannes nærmer sig med hastige skridt og på et pressemøde for få minutter siden blev programmet for de udvalgte film offentliggjort.

I hovedkonkurrencen dyster 18 film om Guldpalmen, heriblandt ‘The Beguiled’ af Sofia Coppola, ‘Happy End’ af Michael Haneke ‘The Killing of a Sacreed Deer’ af Yorgos Lanthimos og ‘The Meyerowitz’ Stories af Noah Baumbach.

Kristen Stewart debuterer som kortfilmsinstruktør med  ‘Come Swim’, mens Alejandro G. Inarritus for første gang præsenterer sit virtual reality-projekt ‘Carne y Arena’. På dokumentarfronten er Al Gore aktuel med ‘An Inconvenient Sequel’, der ligesom forgængeren, forsøger at sætte fokus på klimaforandringernes konsekvenser.

Desværre blev ingen af de nordiske bud udtaget. Både Joachim Triers ‘Thelma’ og Ruben Östlunds ‘The Square’ måtte se sig forbigået.

To afsnit af David Lynchs længeventede ‘Twin Peaks’-opfølger og Jane Campions ‘Top of the Lake: China Girl’ vil også blive vist, som en del af festivalens 70 års jubilæumsfejring.

Mathieu Amalrics ‘Barbara’ starter ballet, når den årlige Cannes-festival løber fra den 17. til den 28. maj.

Se alle Cannes-filmene herunder:

Hovedkonkurrencen
‘Loveless’ (instr.: Andrey Zvyagintsev)
‘Good Time’ (Benny Safdie & Josh Safdie)
‘You Were Never Really Here’ (Lynne Ramsay)
‘L’Amant Double’ (Francois Ozon)
‘Jupiter’s Moon’ (Kornél Mandruczó)
‘A Gentle Creature’ (Sergei Loznitsa)
‘The Killing of a Sacred Deer’ (Yorgos Lanthimos)
‘Radiance’ (Naomi Kawase)
‘The Day After’ (Hong Sangsoo)
‘Le Redoutable’ (Michel Hazanavicius)
‘Wonderstruck’ (Todd Haynes)
‘Happy End’ (Michael Haneke)
‘Rodin’ (Jacques Doillon)
‘The Beguiled’ (Sofia Coppola)
‘120 Battements Par Minute’ (Robin Campillo)
‘Okja’ (Bong Joon-Ho)
‘In The Fade’ (Faith Akin)
‘The Meyerowitz Stories’ (Noah Baumbach)

Un Certain Regard
‘Barbara’ (Mathieu Amalric)
Closeness’ (Kantemir Balagov)
‘L’Atelier (Laurent Cantet)
‘Lucky’ (Sergio Castellitto)
‘April’s Daugter’ (Michel Franco)
‘Western’ (Valeska Grisebach)
‘Directions’ (Stephan Komandarev)
‘Out’ (Gyorgy Kristof)
‘Before We Vanish’ (Kurosawa Kiyoshi)
‘The Nature of Time’ (Karim Moussaoui)
‘Dregs’ (Mohammad Rasoulof)
‘Jeune Femme’ (Léonor Serraille)
‘Wind River’ (Taylor Sheridan)
‘After the War’ (Annarita Zambrano)
‘Beauty and the Dogs’ (Kaouther Ben Hania)

Uden for konkurrence
‘Blade of the Immortal’ (Miike Takashi)
‘How to Talk to Girls At Parties’ (John Cameron)
‘Beauty and the Dogs’ (Kaouther Ben Hania)
‘Visages, Villages’ (Agnès Varda)
‘Les Fantômes D’Ismaël’ (Arnaud Desplechin)

Special Screenings
‘An Inconvenient Sequel’ (Bonni Cohen & Jon Shenk)
‘Promised Land’ (Eugene Jarecki)
‘Demons in Paradise’ (Jude Ratman)
‘Clair’s Camera’ (Hong Sangsoo)
‘They’ (Anahita Ghazvinizadeh)
’12 Jours’ (Raymond Depardon)
‘Napalm’ (Claude Lanzmann)
‘Sea Sorrow’ (Vanessa Redgrave)

Midnight Screenings
‘The Villainess’ (Jung Byung-Gil)
‘The Merciless’ (Byun Sung-Hyun)
‘Prayer Before Dawn’ (Jean-Stéphane Sauvaire)

Virtual reality
‘Carne y Arena’ (Alejandro G. Iñárritu)

70. års jubilæumsevents
‘Top of the Lake: China Girl’ (Jane Campion & Ariel Kleiman)
‘Twin Peaks’ (David Lynch)
’24 Frames’ (Abbas Kiarostami)
‘Come Swin’ (Kristen Stewart)

Sponsoreret indhold
Features

Gå ikke glip af