Paul Dano kommenterer sviner fra Quentin Tarantino

Paul Dano kommenterer sviner fra Quentin Tarantino
Paul Dano ved Cannes Film Festival. (Foto: Pascal Le Segretain/Getty Images)

Hvad gør man, når en af verdens mest populære filmskabere kalder én for »tynd sovs«, »en svag, svag, uinteressant fyr«?, »den svageste fucking skuespiller i SAG (det amerikanske skuespillerforbund, red.)« og den »store gigantiske fejl« i en film, man medvirker i.

Ikke så meget. I hvert fald ikke hvis man er Paul Dano, der var skydeskiven for Quentin Tarantinos mærkværdige kritik af hans præstation i ‘There Will Be Blood’ under et besøg i Bret Easton Ellis’ podcast.

Da ‘Pulp Fiction’-instruktøren langede ud efter den 41-årige skuespiller tilbage i december forholdt han sig tavs. Heldigvis strømmede mange til hans forsvar. Blandt andet ‘There Will Be Blood’-medspilleren Daniel Day Lewis og George Clooney.

Men i forbindelse med en jubilæumsvisning af ‘Little Miss Sunshine’ på den igangværende Sundance Festival faldt snakken på sagen, hvor der kom en melding fra Dano. Det skriver Variety.

Dog først efter Toni Collette, der også medvirkede ved visningen, havde følgende kommentar til spørgsmålet fra en journalist:

»Skal vi virkelig derud? Fuck ham! Han må have været høj… det var bare forvirrende. Hvem gør det?«, sagde hun.

Dano henviste selv til den store opbakning, han fik på sociale medier efter Tarantinos kommentar.

»Det var virkelig rart. Jeg var også utrolig taknemmelig for, at verden tog mig i forsvar, så jeg ikke selv behøvede gøre det«, forklarede han.

Sponsoreret indhold

Gå ikke glip af