The Magic Numbers – en varm omfavnelse
Glemt var alle tanker om den vinterkolde mandag udenfor, da The Magic Numbers skruede op for varmen på Lille Vega. Det begejstrede publikum i den udsolgte sal lod sig hurtigt rive med af den energiske og charmerende kvartet, som især foranlediget af bassist Michele Stodart strålede og skinnede af spillelyst og glæde.
De to søskendepar fyrede det ene fantastiske og medrivende popnummer af efter det andet med deres karakteristiske blanding af naivitet, melankoli og overmodig henrykkelse, som fik stemningen til at stige flere grader.
Live fremstår det tydeligt, at en af The Magic Numbers forcer ligger i, at numrene aldrig står stille. Netop som man synes, at en sang går lidt i stampe, bevæger den sig ud i nye landskaber og folder sig ud i et kontrastfyldt instrumentalstykke eller fine kor-sammensætninger. Det sker for eksempel, når percussionist og korsangerinde Angela Gannon i ‘I See You, You See Me’ pludselig står alene med hænderne genert i lommen og synger et solostykke, der får det til at risle ned ad rygraden, eller når hun i selskab med Michele Stodart afløser tungsindige toner med livlige, medrivende ‘uh-uh’-kor.
Det var stadig numre som ‘Forever Lost’ og ‘Mornings Eleven’ fra det første album, som skabte højdepunkterne i koncerten, samtidig med at kvartetten også valgte at spille både ‘Wheels on Fire’ og ‘Which Way to Happy’ efter ønske fra publikum. Men også ‘Take a Chance’ og ‘This Is a Song’ fra den nyeste plade formåede at sparke fart i festen. The Magic Numbers var som en varm omfavnelse og et heftigt skud energi i vinterkulden.