DE VILDESTE BEEFS. Tale as old as time. Kampen mellem to kvinder, der kæmper om den samme mand.
I det ene hjørne har vi den uerfarne, usikre brunette og i det andet den ældre, erfarne blondine.
Hvis ikke det var virkeligheden, ville jeg klage over den forældede og trætte kliché, hvor kvinder absolut skal sættes op mod hinanden i kampen om den åh-så-ufejlbarlige mand.
Ikke desto mindre var det rent faktisk tilfældet med Olivia Rodrigo og Sabrina Carpenter, hvis ikke så progressive beef endte med at blive startskuddet på begge kvinders enorme succes i popmusikkens verden.
Popikonernes beef resulterede desuden i et hav af empowering hjertesorgssange, som kvinder (og mænd, naturligvis) kan synge med på, hvis man skulle tabe kærlighedskrigen.
Og Joshua Bassett … hvem er det nu lige, det er?
Hvordan opstod beefen?
Det er svært at forestille sig en Spotify Top 50-liste uden megahits fra hverken Sabrina Carpenter eller Olivia Rodrigo, men for bare fem år siden var det den triste virkelighed, vi levede i.
Her spillede Olivia Rodrigo med i Disney-serien ’High School Musical: The Musical: The Series’, mens Disney-kollegaen Sabrina Carpenter så småt var begyndt at frigøre sig fra børnekanalens repræsentation ved at udgive mindre mindeværdige popnumre i eget navn.
I serien med det komisk lange navn spiller Rodrigo den kvindelige hovedrolle over for skuespiller og sanger Joshua Bassett, som spiller den mandlige. På dette tidspunkt var det altså kun i Disney-serien, at vi fik fornøjelsen af Olivia Rodrigos stemme.

Det ændrede sig dog en afgørende januaraften i 2021.
Her udsendte Olivia Rodrigo sin første officielle single, ’Drivers License’, der strøg til tops på hitlisterne, og som var umulig at undgå på sociale medier de første mange måneder af 2021.
Sangens rå sårbarhed ræsonnerede med unge mennesker verden over, som på TikTok og Instagram brugte sangen til at udtrykke deres hjertesorg.
Men med ’Drivers License’ lancerede den dengang 17-årige Rodrigo ikke bare sin egen kometkarriere. Hun præsenterede også verden for den indtil da ukendte beef mellem hende og den dengang 21-årige Sabrina Carpenter.
Hvad skete der?
Hvis du ikke allerede har opdaget det, så elsker internettet at dissekere sange og herigennem lede efter skjulte betydninger og implicitte budskaber.
Da megahittet ’Drivers License’ udkom, blev målet også hurtigt at finde ud af, hvem der mon var skyld i Rodrigos knuste hjerte.
Og nu skal du holde tungen lige i munden, for beefen mellem Carpenter og Rodrigo er aldrig officielt blevet bekræftet, og beviset på dens eksistens er kun at finde i kryptiske hentydninger i kvindernes sange.
Først og fremmest i ’Drivers License’.
Inden sangens udgivelse, havde der floreret rygter om en off-screen-romance mellem Olivia Rodrigo og on-screen-flirten Joshua Bassett, som udgav sangen ’Anyone Else’, da rygterne var på sit højeste.
Her bruger Bassett tre minutter og 20 sekunder på at erklære sin kærlighed over for en ukendt udkåren.
I ’Drivers License’ beskylder Rodrigo omvendt sin unavngivne elskede for at have holdt hende for nar og synger blandt andet: »Guess you didn’t mean what you wrote in that song about me«, hvilket for de (over-)analyserende fans bekræftede, at sangen måtte handle om Joshua Bassett.
Med én identitet afdækket manglede der så kun den anden: Hvem var kvinden, som Rodrigo tabte kampen om Joshua Bassett til?
Det er ikke mange ledetråde, som Olivia Rodrigo giver i ’Drivers License’, men hun beskriver dog sin rival som en ældre blondine: »And you’re probably with that blonde girl / Who always made me doubt / She’s so much older than me / She’s everything I’m insecure about«.
Og ingen spor er for små for internettets selverklærede graverjournalister.

Da Rodrigo måneder inden ’Drivers License’s udgivelse delte en teaser for sangen, havde den anden kvinde nemlig en anden hårfarve. Dengang var hun brunette – hvilket blev ændret til blond, da singlen udkom den skæbnesvangre januaraften.
Pudsigt nok var Joshua Bassett i perioden mellem singlens teaser og singlens udgivelse flere gange blevet spottet med en blond kvinde – den ældre Sabrina Carpenter, der nu blev lagt for had af internettets Olivia Rodrigo-sympatisører.
Efter udgivelsen af ’Drivers License’ slog Sabrina Carpenter derfor tilbage med sangen ’Skin’, hvor det blonde popikon fortæller sin side af sagen: »And I’m not asking you to let it go / But you’ve been tellin’ your side / So I’ll be tellin’ mine, oh«.
Her lyder det, at Olivia Rodrigo løj om, hvordan tingene udspillede sig i kvindernes kærlighedskrig.
Carpenter laver igennem sangen flere ikke så diskrete henvisninger til singlen ’Drivers License’ blandt andet ved at synge »Don’t drive yourself insane« og »Maybe blonde was the only rhyme«, mens hun nærmest hånende synger om at have vundet fyren.
Kort efter udgivelsen af ’Skin’ delte Olivia Rodrigo en video af sig selv på Instagram, der glad og fredfyldt synger med på poplegenden Taylor Swifts sang ’… Ready for It?’, der stammer fra Swifts hævn-album ’Reputation’.
Et album, der som bekendt er én lang fuckfinger til haters.
I 2022 udgav Sabrina Carpenter så ’Because I Liked a Boy’, hvor hun ikke længere udtrykker vrede over trekantsdramaet, men i stedet følsomt og sårbart synger om den hate, som hun modtog efter ’Drivers License’: »Now I’m a homewrecker, I’m a slut / I got death threats filling up semi-trucks«.
På dette tidspunkt var den omstridte romance med Joshua Bassett for længst slut, og Carpenter reflekterer i sangen over tiden med Disney-darlingen: »Dating boys with exes / No, I wouldn’t recommend it«.
Det kunne vist ikke siges mere tydeligt.
Hvem kom bedst ud af det?
Siden 2021 er trekantsdramaet mellem de to popkvinder for længst blevet overskygget af deres enormt succesfulde karrierer.
Året efter udgivelsen af ’Drivers License’, der blev en del af det anmelderroste debutalbum ’Sour’, kunne Rodrigo kalde sig Grammy-vinder, da hun ved Grammy Awards i 2022 vandt hele tre priser – for Bedste nye artist, Bedste pop-vokalalbum og Bedste pop-soloperformance.
Det tog lidt længere tid for Sabrina Carpenter, men tidligere i år blev hun også en del af klubben, da hun ved årets Grammy Awards vandt prisen for Bedste pop-soloperformance for sidste års sommerhit ’Espresso’ samt prisen for Bedste pop-vokalalbum for albummet ’Short n’ Sweet’.
Ved selvsamme Grammy Awards blev de to kvinder set omfavne, hvilket fik internettet til at flyde over med videoer af interaktionen og kommentarer som »krigen er slut« og »en hel generations traumer er lige blevet helet«.
Og selvom kvinderne stadig ikke har bekræftet deres beef officielt, så har Carpenter netop åbnet op omkring datidens drama i et interview med Rolling Stone fra juni.

Her beskriver hun, hvordan dramaspekulationerne aldrig afholdt hende fra at gøre, hvad hun elskede, ligesom hun kort og klart erklærer, at hun »aldrig tænker på den tid mere«.
Og hvorfor skulle hun også det? Begge kvinder har nemlig bedre ting til at tage sig til end at tænke tilbage på en ungdomsbeef om en fyr, hverken de eller verden kan huske navnet på længere.
Med begge kvinders popsucces er det svært at bedømme, hvem der er kommet bedst ud af den angivelige fejde.
Én ting er dog helt sikker – det er i hvert fald ikke Joshua Bassett.
