For godt og vel et år siden kom der historier frem om, at HBO var i forhandlinger med selveste Nicolas Cage om at indtage hovedrollen i næste sæson af antologiserien ‘True Detective’.
Dengang ville HBO hverken af- eller bekræfte historien, men det lader til at Nicolas Cage nu selv har bekræftet historien under et panel på New York Comic-Con.
Deadline rapporterer, at han kom ind på emnet, nærmest som en slags sidebemærkning, da han snakkede om den logistiske balance mellem film- og serieroller:
»Nød lærer nøgen kvinde at spinde [frit oversat fra ordsproget ‘Necessity is the mother of Invention’, red.]«, sagde han med den følgende forklaring: »Hvad mener jeg med nød? At brødføde familien og ikke lave for mange film i træk. Derfor tænker jeg, jeg vil lave endnu en sæson tv. Jeg tænker, det bliver en sæson ‘True Detective’. Det er ok, at jeg er den første, der udmelder det, ikke?«.
Cage har historisk ikke haft mange serieroller, men han tog springet til den lille skærm med dette års Prime Video-serie ‘Spider-Noir’, et liveaction-spinoff til Sonys ‘Spiderverse’-animationsfilm. Til samme Comic-Con-panel fortalte han, at han nægtede at underskrive en AI-dispensationserklæring i forbindelse med ‘Spider-Noir’, og at han ikke har i sinde at arbejde sammen med Prime Video igen, netop grundet deres AI-standpunkter.
»Hvordan overlever man AI?« spurgte han retorisk under panelet. »Amazon er et meget AI-venligt firma til tonerne af 50 milliard dollars investeret i OpenAI. Jeg er ikke en AI-venlig skuespiller … Jeg er ikke medlem af deres klub. Jeg underskrev ikke dispensationserklæringen, der ville have tilladt dem at bruge AI på ‘Spider-Noir’. Jeg kommer nok ikke til at arbejde sammen med det studie igen, men det er ok«.
I stedet vil han hellere arbejde sammen med unge instruktører, eksempelvis fra generation Z, der »går deres egen vej, hvad end det er gennem YouTube-kultur, eller hvad end det er«, sagde han ifølge Deadline. »De gør det fra bunden og med hænderne«, tilføjede han. »Det vil jeg gerne være med på«.
