Western-hitserien ’Yellowstone’ er ved er være ved vejs ende. Den igangværende femte og sidste sæson har dog delt vandene, og efter den amerikanske premiere på næstsidste afsnit i søndags begyndte fan-frustrationen for alvor at koge over.
Seriens medskaber og hovedforfatter Taylor Sheridan spiller nemlig selv karakteren Travis Wheatley, som gennem sæsonerne har lavet lejlighedsvise optrædener i historien. Og i søndagens afsnit med titlen ’Give the World Away’ vendte Sheridan tilbage i rollen, men denne gang på en mildt sagt selvfikseret måde.
Kelly Reilly’s karakter Beth Dutton opsøger nemlig Wheatley, som sidder midt i et spil strippoker mod en gruppe smukke kvinder, da hun møder ham. Sheridan får i afsnittet rig mulighed for at føre sig frem som en cool cowboy, og så spiller modellen Bella Hadid desuden hans væsentligt yngre kæreste Sadie.
Bella Hadid and her boyfriend, Adan Banuelos, made a surprise appearance on Sunday’s episode of ‘Yellowstone.’ pic.twitter.com/VL5e9DSbul
— Pop Crave (@PopCrave) December 9, 2024
Efterfølgende har afsnittet mødt utilfredse reaktioner. Vulture kalder det »et råb om hjælp« og spørger, om det er »udtryk for Sheridans undertrykte følelser af frustration og mangel på selværd«. Også fans har råbt op om, hvor bizart det er, at Sheridan, som selv har skrevet afsnittet, castede en supermodel til at spille sin kæreste og generelt satte sig selv så meget i rampelyset på et så afgørende tidspunkt i storserien.
Taylor Sheridan making Bella Hadid his girlfriend in ‘Yellowstone’ is objectively hilarious
— 💘Casey Young💘 (@spaseycasey) December 9, 2024
En bruger på X skriver for eksempel: »Hvordan fanden kommer der til at blive bundet knude på alt det her i halvandet afsnit? Kunne helt sikkert godt have undværet de 20 minutter af Taylor, der fik ham selv til at ligne en ladies man og verdenens topcowboy. Sikke et ego«.
@Yellowstone #Yellowstone How the hell is all this going to get wrapped up in an episode and a half? Definitely could’ve done without the 20 minutes of Taylor making himself look like a ladies man and top cowboy in the world. What an ego. pic.twitter.com/91ZAX4zD27
— Tony (@HarderAw) December 9, 2024
En anden skriver: »TAYLOR SHERIDAN et lille råd. Lad være med at skrive eller placere dig selv i dine egne sko nogensinde igen«.
TAYLOR SHERIDAN a word of advice. Don’t write or put yourself into your own shoes ever again. #Yellowstone #YellowstoneTV pic.twitter.com/MWcSYM1SdW
— 🎬🎞️🎥🍿Anthony (@mrfilmstock) December 9, 2024
Der er et enkelt afsnit af ’Yellowstone’ tilbage, og dermed slutter flagskibet med Kevin Costner i hovedrollen. Universet fortsætter dog med endnu en Hollywood-stjerne, da Paramount+ har en sequelserie på vej med Matthew McConaughey i front.
Alle sæsoner af ’Yellowstone’ kan ses på SkyShowtime.