James Cameron mangler stadig grønt lys til de sidste to ‘Avatar’-film

James Cameron mangler stadig grønt lys til de sidste to ‘Avatar’-film
'Avatar: Fire and Ash'. (Foto: 20th Century)

I slutningen af året rammer tredje kapitel i James Camerons storladne ‘Avatar’-franchise biograferne. Og det kan faktisk godt blive det sidste, selvom instruktøren fra starten har planlagt yderligere to film om planeten Pandora, skriver The Playlist.

Det drejer sig, som det oftest gør i Hollywood, om penge, fortæller Cameron i podcasten ‘CrewCall’.

»Vi bruger en masse penge på de her film, og det er ligesom det festmåltid, vi stiller frem for et globalt publikum til samme billetpris som en lille indie-film. Men til gengæld betyder det, at vi er nødt til at tjene en masse penge for at kunne fortsætte«, forklarer instruktøren, der giver coronapandemien skylden for et fortsat presset og usikkert biografmarked.

»Biografmarkedet tog et ordentligt dyk under covid og har egentlig aldrig rigtig rettet sig. Så det er stadig uvist, om jeg kan fortsætte med den nuværende forretningsmodel. Hvis jeg får lov til at lave fire og fem, ved jeg præcis, hvad jeg skal. Men det ‘hvis’ er skrevet med store bogstaver og understreget ti gange«.

Hvis vi kommer til femte ‘Avatar’-film, vil handlingen for første gang udspille sig på Jorden, hvor de ressourcehungrende menneskelige antagonister jo kommer fra.

»Jeg ville gerne se … hvad er konsekvensen af, at vi løber løbsk på denne smukke planet, vi befinder os på lige nu. Hvordan ser det ud 200 år frem? Og det er ikke kønt«, teaser Cameron.

Først står den på ildkrig i ‘Avatar: Fire and Ash’, hvor hovedpersonerne møder askens folk, der er anført af en ondsindet skurk ved navn Varang.

Filmen får biografpremiere 17. december.

Sponsoreret indhold

Gå ikke glip af