Dommer afviser endegyldigt Drakes søgsmål mod eget pladeselskab

Dommer afviser endegyldigt Drakes søgsmål mod eget pladeselskab
Drake. (Foto: Prince Williams/Wireimage)

Drakes søgsmål mod sit eget pladeselskab, Universal Music Group, har officielt fået sin ende.

Torsdag afviste dommeren Jeanette A. Vargas søgsmålet om pladeselskabets rolle i promoveringen af Kendrick Lamars disstrack ‘Not Like Us’, som blandt andet beskylder Drake for at være pædofil. Det melder Pitchfork.

Ifølge Vargas skal sangen betragtes som en række holdninger fra Lamars side frem for sande beskyldninger, hvorfor lyttere ikke vil tolke teksten som direkte verificerbare fakta om Drake.

Foruden beskyldningerne hævder Drake også i sangsanlægget, at sangens udbredelse har medført to forsøg på indbrud i hans hjem i Toronto samt skud mod en sikkerhedsvagt.

Drake kritiserede også singlens artwork, som viser hans villa med 13 markører for diverse sexforbrydere–- et billede, som dommeren kaldte for »åbenlyst overdrevne og manipulerede«.

Efter retssagen blev afvist, har Drakes juridiske team udsendt en erklæring, hvor de sagde: »Vi har til hensigt at appellere dagens afgørelse, og vi ser frem til, at appelretten tager sagen op«.

Universal Music Group, som Drake har været tilknyttet i hele 15 år, udsendte deres egen erklæring efter afgørelsen:

»Fra starten var denne sag en krænkelse af alle kunstnere og deres kreative udtryk og burde aldrig have set dagens lys. Vi er tilfredse med domstolens afvisning og ser frem til fortsat at arbejde succesfuldt med at fremme Drakes musik og investere i hans karriere«.

Sponsoreret indhold

Gå ikke glip af