Duffy gør comeback efter kidnapning – annoncerer første koncert i 15 år

Duffy gør comeback efter kidnapning – annoncerer første koncert i 15 år
Duffy på coveret til debutalbummet 'Rockferry' (Foto: PR)

Duffy varsler sit comeback, skriver NME.

Tilbage i slut-00’erne storhittede den walisiske soulartist med numre som ‘Mercy’ og ‘Warwick Avenue’, men efter sit andet album, ‘Endlessly’ fra 2010, forsvandt hun pludselig helt ud af offentlighedens søgelys.

I 2020 kom Duffy med den uhyggelige forklaring på sit maneårige fravær. Hun var blevet »voldtaget og drugget og hold fanget over nogle dage«, og det »tog tid« at komme sig.

Nu er Duffy lykkeligvis klar til at vende tilbage til spotlyset.

Fredag delte hun i Instagram-stories, at hun 5. juli spiller en koncert på et »hemmeligt, intimt« spillested i London. Der bliver trukket lod om pladserne til koncerten, og man kan skrive sig op på hendes website.

»Mit største ønske er, at nogle af jer kommer med«, sagde hun. »Der er kun plads til et begrænset antal mennesker, så vi kan kun udvælge nogle få, men jeg glæder mig virkelig til det. Jeg vil også synge nogle nye sange«.

At ny musik er på vej, teasede Duffy også for to uger siden i et Instagram-opslag.

»Hvis bare jeg kunne finde de rette ord til at forklare, hvor meget jeg har savnet jer alle sammen. Jeg arbejder på at komme tilbage til jer«, skrev hun i caption til et foto fra et studie.

Duffy delte i 2020 sangene ‘Something Beautiful’ og ‘River in the Sky’, men ellers har der været stille fra hendes side.

Den varslede tilbagekomst sker samtidig med, at en ny dokumentar om hende er på vej. Den endnu unavngivne dokumentarfilm produceres af Disney og Hulu og instrueres af Gill Callan. Foruden Duffy selv medvirker hendes familie, venner og tætte kollegaer i musikbranchen.

I dokumentaren fortæller hun sin livshistorie, inklusive den traumatiserende kidnapning og den efterfølgende tilbagetrækning, som altså nu får en ende.

Sponsoreret indhold

Gå ikke glip af