Quentin Tarantino kårer ‘Black Hawk Down’ som århundredets bedste film – se hele instruktørens top-20

Quentin Tarantino kårer ‘Black Hawk Down’ som århundredets bedste film – se hele instruktørens top-20
Quentin Tarantino. (Foto: Vittorio Zunino Celotto/Getty Images)

Som gæst i to afsnit af Bret Easton Ellis’ podcast har Quentin Tarantino påtaget sig den svære opgave at rangere dette århundredes 20 hidtil bedste film.

I første afsnit udlagde han den nederste halvdel af listen, der blandt andet bød på ‘Jackass: The Movie’, ‘Battle Royale’ og ‘School of Rock’. Nu er andet afsnit udkommet med instruktørens top-10, som har en temmelig overraskende titel på førstepladsen.

For Ridley Scotts ‘Black Hawk Down’ får æren som århundredets bedste film, skriver Deadline.

Krigsdramaet var kontroversielt ved sin premiere i 2001, mindre end fire måneder efter terrorangrebet 9/11, hvor kritikere kaldte filmen racistisk og krigsforherligende. Scott selv mente dog, han havde lavet en realistisk antikrigsfilm.

»Jeg kunne godt lide den, da jeg så den første gang, men faktisk synes jeg, den var så intens, at den holdt op med at fungere for mig, og jeg tog den ikke med mig på den måde, som jeg burde have gjort«, indleder Tarantino sine tanker om ‘Black Hawk Down’.

»Siden da har jeg set den et par gange, ikke mange gange, men jeg synes, det er et mesterværk, og en af de ting, jeg elsker så meget ved den, er (…) at det her er den eneste film, der går fuldstændigt efter en ‘Apocalypse Now’-lignende målrettethed og visuelt stil og følelse, og jeg synes, den opnår det«.

Han fortsætter: »Den holder intensiteten kørende i 2 timer og 45 minutter, eller hvad det nu er, og da jeg så den igen for nylig, hamrede mit hjerte gennem hele filmens spilletid. Den havde mig og slap mig aldrig, og jeg havde ikke set den i et stykke tid. Bedriften i instruktionen er ud over det sædvanlige«.

Andenpladsen indtages af en film i en helt anden boldgade, nemlig Pixars ‘Toy Story 3’, og tredjepladsen går til Sofia Coppolas ‘Lost in Translation’.

Derudover har Tarantino blandt andet fundet plads til Christopher Nolans krigsdrama ‘Dunkirk’, Paul Thomas Andersons olieboringsepos ‘There Will Be Blood’, David Finchers seriemorderklassiker ‘Zodiac’ og George Millers højintense actionmesterværk ‘Mad Max: Fury Road’.

Her er hele Tarantinos top-20:

1. ‘Black Hawk Down’
2. ‘Toy Story 3’
3. ‘Lost in Translation’
4. ‘Dunkirk’
5. ‘There Will Be Blood’
6. ‘Zodiac’
7. Unstoppable’
8. ‘Mad Max: Fury Road’
9. ‘Shaun of the Dead’
10. ‘Midnight in Paris’
11. ’Battle Royale’
12. ’Big Bad Wolves’
13. ’Jackass: The Movie’
14. ’School of Rock’
15. ’The Passion of the Christ’
16. ‘The Devil’s Rejects’
17. ’Chocolate’
18. ’Moneyball’
19. ’Cabin Fever’
20. ’West Side Story’

Sponsoreret indhold

Gå ikke glip af