‘Chernobyl’ og ‘The End of The F***ing World’ hev store priser hjem til BAFTA TV Awards

‘Chernobyl’ og ‘The End of The F***ing World’ hev store priser hjem til BAFTA TV Awards
BAFTA-vinder Jared Harris i 'Chernobyl'.

I går fandt BAFTA TV Awards, den britiske pendant til Emmys, sted i en coronavenlig, digital udgave med komiker, skuespiller og filmskaber Richard Ayoade som aftenens vært.

Her hev forhåndsfavoritten ‘Chernobyl’ to priser hjem for bedste miniserie og Jared Harris’ hovedrollepræstation.

Overraskende nok blev Phoebe Waller-Bridges ‘Fleabag’ slået af den (indtil videre) internationalt mindre kendte serie ‘Stath Lets Flats’ i kategorien bedste komedie. Waller-Bridge var også nomineret for sin skuespilpræstation i ‘Fleabag’, men prisen for bedste kvindelige præstation i en komedie gik til kollegaen Sian Clifford fra selvsamme serie.

Også storserien ‘The Crown’ blev forbigået til prisen for bedste dramaserie, som i stedet gik til ‘The End of The F***ing World’. Grundet sin præstation i sidstnævnte vandt Naomi Ackie desuden prisen for bedste kvindelige birolle.

Mindre overraskende var det, at Dan Reeds stort omdiskuterede ‘Leaving Neverland’ om to mænds pædofili- og voldtægtsanklager mod Michael Jackson vandt prisen for bedste dokumentarserie.

Desuden blev Idris Elba tildelt æresprisen BAFTA Special Award for sit arbejde med at forbedre forholdene for diversitet og nye talenter i den britiske filmindustri.

Se gårsdagens vindere i de største priskategorier herunder (markeret med fed):

Bedste miniserie

‘A Confession’
Chernobyl
‘The Victim’
‘The Virtues’

Bedste kvindelige skuespilpræstation i en komedie

Gbemisola Ikumelo, ‘Famalam’
Phoebe Waller-Bridge, ‘Fleabag’
Sarah Kendall, ‘Frayed’
Sian Clifford, ‘Fleabag’

Bedste mandlige skuespilpræstation i en komedie

Guz Khan, ‘Man Like Mobeen’
Jamie Demetriou, ‘Stath Lets Flats’
Ncuti Gatwa, ‘Sex Education’
Youssef Kerkour, ‘Home’

Bedste mandlinge hovedrolle

Callum Turner, ‘The Capture’
Jared Harris, ‘Chernobyl’
Stephen Graham, ‘The Virtues’
Takehiro Hira, ‘Giri/Haji’

Bedste kvindelige hovedrolle

Glenda Jackson, ‘Elizabeth Is Missing’
Jodie Comer, ‘Killing Eve’
Samantha Morton, ‘I Am Kirsty’
Suranne Jones, ‘Gentleman Jack’

Bedste mandlige birolle

Joe Absolom, ‘A Confession’
Josh O’Connor, ‘The Crown’
Stellan Skarsgård, ‘Chernobyl’
Will Sharpe, ‘Giri/Haji’

Bedste kvindelige birolle

Helen Behan, ‘The Virtues’
Helena Bonham Carter, ‘The Crown’
Jasmine Jobson, ‘Top Boy’
Naomi Ackie, ‘The End of The F***ing World’

Bedste dramaserie

‘The Crown’
‘The End of The F***ing World’
‘Gentleman Jack’
‘Giri/Haji’

Bedste enkeltstående drama

‘Brexit: The Uncivil War’
‘Elizabeth Is Missing’
‘The Left Behind’
‘Responsible Child’

Bedste dokumentarserie

‘Crime and Punishment’
‘Don’t F**k With Cats’
‘Leaving Neverland’
‘Our Dementia Choir with Vicky McClure’

Bedste internationale serie

‘Euphoria’
‘Succession’
‘Unbelievable’
‘When They See Us’

Bedste komedie

‘Catastrophe’
‘Derry Girls’
‘Fleabag’
‘Stath Lets Flats’

Sponsoreret indhold
Features

Gå ikke glip af