‘Druk’ dominerer årets Bodil-nomineringer – med to debutfilm og Anders Thomas Jensen i hælene

‘Druk’ dominerer årets Bodil-nomineringer – med to debutfilm og Anders Thomas Jensen i hælene
Mads Mikkelsen i 'Druk'. (Foto: Henrik Ohsten)

‘Druk’ er Oscar-favorit i kategorien bedste internationale film, og derfor er det heller ikke en kæmpe overraskelse, at Thomas Vinterbergs hovedværk er topscorer ved den hjemlige Bodil-uddeling, der netop har offentliggjort sine nomineringer.

Fem nomineringer er filmen løbet med, heriblandt til alle de fire centrale mandlige skuespillere.

Også andre film kan dog glæde sig over formiddagens offentliggørelse. Anders Thomas Jensens ‘Retfærdighedens ryttere’ napper fire nomineringer – og så er Mads Mikkelsen endda ikke nomineret for sin hovedrolle i denne film – og det samme gør to roste debutfilm, Malou Reymanns ‘En helt almindelig familie’ og Frederik Louis Hviid og Anders Ølholms ‘Shorta’.

I kategorien for bedste kvindelige hovedrolle kan det bemærkes, at Trine Dyrholm har fået sin intet mindre end 13. Bodil-nominering, denne gang for ‘Erna i krig’. Sidse Babett Knudsen er dobbeltnomineret i bedste kvindelige birolle for ‘Kød og blod’ og ‘Undtagelsen’ – sidstnævnte opnåede nomineringer til alle fire centrale kvindelige roller, om end filmen ikke fik en plads i Bedste Film-feltet.

Og så er to helt unge talenter nomineret for bedste kvindelige hovedrolle: Sandra Guldberg Kampp for ‘Kød og blod’ og Kaya Toft Loholt for ‘En helt almindelig familie’.

Det corona-udskudte Bodil-show finder sted 8. maj i Folketeatret med Emma Sehested Høeg som vært. Bag priserne står foreningen Danske Filmkritikere, hvori Soundvenue er repræsenteret ved undertegnede, Lise Ulrich og Freja Dam.

BODIL-NOMINERINGERNE 2020

Bedste danske film
Druk (Thomas Vinterberg)
En helt almindelig familie (Malou Reymann)
Retfærdighedens ryttere (Anders Thomas Jensen)
Shorta (Anders Ølholm og Frederik Louis Hviid)
Vores mand i Amerika (Christina Rosendahl)

Bedste kvindelige hovedrolle
Amanda Collin (Undtagelsen)
Danica Curcic (Undtagelsen)
Kaya Toft Loholt (En helt almindelig familie)
Sandra Guldberg Kampp (Kød & blod)
Trine Dyrholm (Erna i krig)

Bedste mandlige hovedrolle
Jacob Lohmann (Shorta)
Mads Mikkelsen (Druk)
Mikkel Boe Følsgaard (En helt almindelig familie)
Simon Sears (Shorta)
Ulrich Thomsen (Vores mand i Amerika)

Bedste kvindelige birolle
Andrea Heick Gadeberg (Retfærdighedens ryttere)
Karen-Lise Mynster (Lille sommerfugl)
Lene Maria Christensen (Undtagelsen)
Sidse Babett Knudsen (Kød & blod)
Sidse Babett Knudsen (Undtagelsen)

Bedste mandlige birolle
Lars Brygmann (Retfærdighedens ryttere)
Lars Ranthe (Druk)
Magnus Millang (Druk)
Nikolaj Lie Kaas (Retfærdighedens ryttere)
Thomas Bo Larsen (Druk)

Bedste amerikanske film
Jojo Rabbit (Taika Waititi)
The Lighthouse (Robert Eggers)
Little Women (Greta Gerwig)
Mank (David Fincher)
The Trial of the Chicago 7 (Aaron Sorkin)

Bedste ikke-amerikanske film
1917 (Sam Mendes)
Les Misérables (Ladj Ly)
Officer og spion (Roman Polanski)
Portræt af en kvinde i flammer (Céline Sciamma)
Til Sama (Waad al-Kateab og Edward Watts)

Bedste dokumentarfilm
The Cave (Feras Fayyad)
En splittet familie(Mira Jargil)
I Love You I Miss You I Hope I See You Before I Die (Eva Marie Rødbro)
Rejsen til Utopia (Erlend E. Mo)
Undertrykkelsens sang (Estephan Wagner og Marianne Hougen-Moraga)

Arbejdernes Landsbank Talentprisen
Besir Zeciri, skuespiller (Kød & blod)
Carla Philip Røder, skuespiller (Kød & blod)
Frederik Louis Hviid og Anders Ølholm, instruktører (Shorta)
Gigis, animationskollektiv (Blokhavn)
Malou Reymann, instruktør (En helt almindelig familie)

Sponsoreret indhold
Features

Gå ikke glip af