‘The Crown’, ‘Ted Lasso’ og ‘Dronninggambit’ dominerede til årets Emmy Awards – se vinderne her

‘The Crown’, ‘Ted Lasso’ og ‘Dronninggambit’ dominerede til årets Emmy Awards – se vinderne her
Olivia Colman som dronning Elizabeth og Tobias Menzies som prins Philip i 'The Crown'. (Foto: Netflix)

Over de seneste to weekender har den 73. udgave af Emmy Awards, tv-branchens svar på Oscar-uddelingen, fundet sted i Los Angeles og London. Mens den første weekend var dedikeret til de tekniske priser, blev de mere profilerede hovedpriser for skuespillere, instruktører og forfattere uddelt i går.

‘The Crown’ tog priser hjem i alle hovedkategorierne for dramaserier, herunder bedste dramaserie, bedste instruktion og bedste manuskript. Skuespillerne Olivia Colman, Josh O’Connor, Gillian Anderson og Tobias Menzies blev ligeledes hædret for deres præstationer i Netflix’ royale serie.

I kategorierne for dramaminiserier og tv-film blev en anden populær Netflix-titel sideløbende hyldet. Seerhittet ‘Dronninggambit’ vandt nemlig priserne for årets bedste dramaminiserie og bedste instruktion.

‘Dronninggambit’-hovedrolleindehaveren Anya Taylor-Joy måtte dog se sig slået af kollegaen Kate Winslet i kategorien for dramaminiseriernes bedste kvindelige hovedrolle. Winslet vandt selvfølgelig for sin roste præstation i ‘Mare of Easttown’, der også tog priser hjem for bedste mandlige og kvindelige birolle (Evan Peters og Julianne Nicholson).

Sideløbende dominerede ‘Ted Lasso’ komedieserie-kategorierne. Apples roste serie modtog her hovedprisen for bedste komedieserie, mens også Jason Sudeikis, Hannah Waddingham og Brett Goldstein blev kåret som henholdsvis bedste mandlige hovedrolle, bedste kvindelige birolle og bedste mandlige birolle.

Også ‘I May Destroy You’, ‘Halston’, ‘Hamilton’, ‘Bo Burnham: Inside’ og ‘Satuday Night Live’ modtog priser til Emmy-showet. Find en liste over udvalgte vindere (og deres konkurrenter) herunder.

Outstanding Comedy Series
“Black-ish”
“Cobra Kai”
“Emily in Paris”
“Hacks”
“The Flight Attendant”
“The Kominsky Method”
“Pen15”
“Ted Lasso”

Outstanding Lead Actress in a Comedy Series
Aidy Bryant, “Shrill”
Kaley Cuoco, “The Flight Attendant”
Allison Janney, “Mom”
Tracee Ellis Ross, “Black-ish”
Jean Smart, “Hacks”

Outstanding Lead Actor in a Comedy Series
Anthony Anderson, “Black-Ish”
Michael Douglas, “The Kominsky Method”
William H. Macy, “Shameless”
Jason Sudeikis, “Ted Lasso”
Kenan Thompson, “Kenan”

Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series
Aidy Bryant, “Saturday Night Live”
Hannah Einbinder, “Hacks”
Kate McKinnon, “Saturday Night Live”
Rosie Perez, “The Flight Attendant”
Cecily Strong, “Saturday Night Live”
Juno Temple, “Ted Lasso”
Hannah Waddingham, “Ted Lasso”

Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series
Carl Clemons-Hopkins, “Hacks”
Brett Goldstein, “Ted Lasso”
Brendan Hunt, “Ted Lasso”
Nick Mohammed, “Ted Lasso”
Paul Reiser, “The Kominsky Method”
Jeremy Swift, “Ted Lasso”
Kenan Thompson, “Saturday Night Live”
Bowen Yang, “Saturday Night Live”

Outstanding Writing for a Comedy Series
Lucia Aniello, Paul W. Downs, Jen Statsky, “Hacks”
Maya Erskine, “Pen15”
Meredith Scardino, “Girls5eva”
Jason Sudeikis; Story by Brendan Hunt, Joe Kelly, “Ted Lasso”
Jason Sudeikis, Bill Lawrence; Story by Brendan Hunt, Joe Kelly, “Ted Lasso”
Steve Yockey, “The Flight Attendant”

Outstanding Directing for a Comedy Series
Lucia Aniello, “Hacks”
Zach Braff, “Ted Lasso”
James Burrows, “B Positive”
MJ Delaney, “Ted Lasso”
Susanna Fogel, “The Flight Attendant”
Declan Lowney, “Ted Lasso”
James Widdowes, “Mom”

Outstanding Drama Series
“The Boys”
“Bridgerton”
“The Crown”
“The Handmaid’s Tale”
“Lovecraft Country”
“The Mandalorian”
“Pose”
“This Is Us”

Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Uzo Aduba, “In Treatment”
Olivia Colman, “The Crown”
Emma Corrin, “The Crown”
Elisabeth Moss, “The Handmaid’s Tale”
Mj Rodriguez, “Pose”
Jurnee Smollett, “Lovecraft Country”

Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Sterling K. Brown, “This Is Us”
Jonathan Majors, “Lovecraft Country”
Josh O’Connor, “The Crown”
Regé-Jean Page, “Bridgerton”
Billy Porter, “Pose”
Matthew Rhys, “Perry Mason”

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Gillian Anderson, “The Crown”
Helena Bonham Carter, “The Crown”
Madeline Brewer, “The Handmaid’s Tale”
Ann Dowd, “The Handmaid’s Tale”
Aunjanue Ellis, “Lovecraft Country”
Emerald Fennell, “The Crown”
Yvonne Strahovski, “The Handmaid’s Tale”
Samira Wiley, “The Handmaid’s Tale”

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Giancarlo Esposito, “The Mandalorian”
O-T Fagbenle, “The Handmaid’s Tale”
John Lithgow, “Perry Mason”
Tobias Menzies, “The Crown”
Max Minghella, “The Handmaid’s Tale”
Chris Sullivan, “This is Us”
Bradley Whitford, “The Handmaid’s Tale”
Michael K. Williams, “Lovecraft Country”

Outstanding Writing for a Drama Series
Yahlin Chang, “The Handmaid’s Tale”
Jon Favreau, “The Mandalorian”
Dave Filoni, “The Mandalorian”
Misha Green, “Lovecraft Country”
Peter Morgan, “The Crown”
Ryan Murphy, Brad Falchuk, Steven Canals, Janet Mock, Our Lady J, “Pose”
Rebecca Sonnenshine, “The Boys”

Outstanding Directing for a Drama Series
Steven Canals, “Pose”
Benjamin Caron, “The Crown”
Jon Favreau, “The Mandalorian”
Liz Garbus, “The Handmaid’s Tale”
Jessica Hobbs, “The Crown”
Julie Anne Robinson, “Bridgerton”

Outstanding Limited or Anthology Series
“I May Destroy You”
“Mare of Easttown”
“The Queen’s Gambit”
“The Underground Railroad”
“WandaVision”

Outstanding Lead Actor in a Limited Series or TV Movie
Paul Bettany, “WandaVision”
Hugh Grant, “The Undoing”
Ewan McGregor, “Halston”
Lin-Manuel Miranda, “Hamilton”
Leslie Odom Jr., “Hamilton”

Outstanding Lead Actress in a Limited Series or TV Movie
Michaela Coel, “I May Destroy You”
Cynthia Erivo, “Genius: Aretha”
Elizabeth Olsen, “WandaVision”
Anya Taylor-Joy, “The Queen’s Gambit”
Kate Winslet, “Mare of Easttown”

Outstanding Supporting Actress in a Limited Series or TV Movie
Renée Elise Goldsberry, “Hamilton”
Kathryn Hahn, “WandaVision”
Moses Ingram, “The Queen’s Gambit”
Julianne Nicholson, “Mare of Easttown”
Jean Smart, “Mare of Easttown”
Phillipa Soo, “Hamilton”

Outstanding Supporting Actor in a Limited Series or TV Movie
Thomas Brodie-Sangster, “The Queen’s Gambit”
Daveed Diggs, “Hamilton”
Paapa Essiedu, “I May Destroy You”
Jonathan Groff, “Hamilton”
Evan Peters, “Mare of Easttown”
Anthony Ramos, “Hamilton”

Outstanding Writing for a Limited or Anthology Series or Movie
Michaela Coel, “I May Destroy You”
Laura Donney, “WandaVision”
Scott Frank, “The Queen’s Gambit”
Chuck Hayward, Peter Cameron, “WandaVision”
Brad Ingelsby, “Mare of Easttown”
Jac Schaeffer, “WandaVision”

Outstanding Directing for a Limited or Anthology Series or Movie
Scott Frank, “The Queen’s Gambit”
Barry Jenkins, “The Underground Railroad”
Thomas Kail, “Hamilton”
Sam Miller, Michaela Coel, “I May Destroy You”
Sam Miller, “I May Destroy You”
Matt Shakman, “WandaVision”
Craig Zobel, “Mare of Easttown”

Outstanding Variety Talk Series
“Conan”
“The Daily Show with Trevor Noah”
“Jimmy Kimmel Live!”
“Last Week Tonight with John Oliver”
“The Late Show with Stephen Colbert”

Outstanding Variety Sketch Series
“Saturday Night Live”
“A Black Lady Sketch Show”

Outstanding Writing for a Variety Series
“A Black Lady Sketch Show”
“Last Week Tonight with John Oliver”
“Saturday Night Live”
“The Amber Ruffin Show”
“The Late Show with Stephen Colbert”

Outstanding Variety Special (Live)
“Celebrating America – An Inauguration Night Special”
“Stephen Colbert’s Election Night 2020: Democracy’s Last Stand Building Back America Great Again Better 2020”
“The 63rd Annual Grammy Awards”
“The Oscars”
“The Pepsi Super Bowl LV Halftime Show Starring The Weeknd”

Outstanding Variety Special (Pre-Recorded)
“8:46 – Dave Chappelle”
“A West Wing Special to Benefit When We All Vote”
“Bo Burnham: Inside”
“David Byrne’s American Utopia”
“Friends: The Reunion”
“Hamilton”

Outstanding Competition Program
“The Amazing Race”
“Nailed It!”
“RuPaul’s Drag Race”
“Top Chef”
“The Voice”

Outstanding Animated Program
“Big Mouth”
“Bob’s Burgers”
“Genndy Tartakovsky’s Primal”
“South Park: The Pandemic Special”
“The Simpsons”

Outstanding Character Voice-Over Performance
Jessica Walter, “Archer”
Maya Rudolph, “Big Mouth”
Stacey Abrams, “black-ish: Election Special (Part 2)”
Julie Andrews, “Bridgerton”
Tituss Burgess, “Central Park”
Stanley Tucci, “Central Park”
Seth MacFarlane, “Family Guy”

Guest Actress in a Drama Series
Alexis Bledel, “The Handmaid’s Tale”
Claire Foy, “The Crown”
Mckenna Grace, “The Handmaid’s Tale”
Sophie Okonedo, “Ratched”
Phylicia Rashad, “This is Us”

Guest Actor in a Drama Series
Don Cheadle, “The Falcon and the Winter Soldier”
Charles Dance, “The Crown”
Timothy Olyphant, “The Mandalorian”
Courtney B. Vance, “Lovecraft Country”
Carl Weathers, “The Mandalorian”

Guest Actress in a Comedy Series
Jane Adams, “Hacks”
Yvette Nicole Brown, “A Black Lady Sketch Show”
Bernadette Peters, “Zoey’s Extraordinary Playlist”
Issa Rae, “A Black Lady Sketch Show”
Maya Rudolph, “Saturday Night Live”
Kristen Wiig, “Saturday Night Live”

Guest Actor in a Comedy Series
Alec Baldwin, “Saturday Night Live”
Dave Chappelle, “Saturday Night Live”
Morgan Freeman, “The Kominsky Method”
Daniel Kaluuya, “Saturday Night Live”
Daniel Levy, “Saturday Night Live”

Outstanding Actor in a Short Form Comedy or Drama Series
Brendan Scannell, “Bonding”
Kevin Hart, “Die Hart”
John Travolta, “Die Hart”
John Lutz, “Mapleworth Murders”
J.B. Smoove, “Mapleworth Murders”

Outstanding Actress in a Short Form Comedy or Drama Series
Nathalie Emmanuel, “Die Hart”
Keke Palmer, “Keke Palmer’s Turnt Up with the Taylors”
Paula Pell, “Mapleworth Murders”
Kerri Kenney-Silver, “Reno 911!”

Outstanding Writing For a Variety Special
“8:46 – Dave Chappelle”
“Bo Burnham: Inside”
“John Lewis: Celebrating a Hero”
“Stephen Colbert’s Election Night 2020: Democracy’s Last Stand Building Back America Great Again Better 2020”
“The Daily Show With Trevor Noah Presents: Jordan Klepper Fingers The Pulse – Into The MAGAverse”

Outstanding Directing For a Variety Series
Christopher Werner, “Last Week Tonight with John Oliver”
Alexander J. Vietmeier, “Late Night with Seth Meyers”
Paul G. Casey, “Real Time with Bill Maher”
Don Roy King, “Saturday Night Live”
Jim Hoskinson, “The Late Show with Stephen Colbert”

Outstanding Directing For a Variety Special
Julia Reichert, Steven Bognar, Dave Chappelle, “8:46 – Dave Chappelle”
Thomas Schlamme, “A West Wing Special to Benefit When We All Vote”
Bo Burnham, “Bo Burnham: Inside”
Spike Lee, “David Byrne’s American Utopia”
Ben Winston, “Friends: The Reunion”

Outstanding Music Composition For a Limited or Anthology Series, Movie, or Special (Original Dramatic Score)
Jeff Russo, “Fargo”
Jeff Russo, Zoë Keating, “Oslo”
Carlos Rafael Rivera, “The Queen’s Gambit”
Nicholas Britell, “The Underground Railroad”
Christophe Beck, “WandaVision”

Outstanding Music Composition For a Series (Original Dramatic Score)
Kris Bowers, “Bridgerton”
Laura Karpman, Raphael Saadiq, “Lovecraft Country”
Martin Phipps, “The Crown”
Adam Taylor, “The Handmaid’s Tale”
Ludwig Göransson, “The Mandalorian”
Siddhartha Khosla, “This is Us”

Outstanding Music Direction
Aron Forbes, “Billie Eilish: The World’s a Little Blurry”
Bo Burnham, “Bo Burnham: Inside”
Rickey Minor, “Celebrating America – An Inauguration Night Special”
Karl Mansfield, “David Byrne’s American Utopia”
Harvey Mason Jr., “Zoey’s Extraordinary Playlist”

Exceptional Merit in Documentary Filmmaking
“76 Days”
“Dick Johnson Is Dead”
“Welcome to Chechnya”

Sponsoreret indhold
Features

Gå ikke glip af