Soundvenue Streamer: Tre weekend-anbefalinger – en hed trekant af ren DR-kærlighed

Hver fredag fremhæver vi tre film eller serier fra streamingtjenesterne, der kan gøre din weekend lidt bedre. I denne uge med ren og ufiltreret DR-glæde.
Soundvenue Streamer: Tre weekend-anbefalinger – en hed trekant af ren DR-kærlighed
Jonatan Spang i 'Tæt på sandheden'. (Foto: DR)

1. Jonatan Spang har i den grad fået ny energi

Det er jo ikke, fordi alt, hvad DR rører ved, bliver til guld, men lad os nu også huske at rose Amager-mastodonten, når de langer public service-varer over disken, der rent faktisk både underholder og oplyser.

Og vidste man ikke, man havde savnet Jonatan Spang i DR’s efterhånden institutionaliserede satiretalkshow ‘Tæt på sandheden’, skal man blot se første afsnit i komikerens comeback i værtsstolen.

Spang erklærede sidste forår, at han havde brug for en pause fra programmet efter 135 udsendelser, men nu er han lykkeligvis tilbage med sæson 13, og at dømme efter første installation fra i fredags har han virkelig genfundet den energi, han ved pausemeldingen følte, han havde mistet.

I programmet spidder han Danmarks forhold til Grønland, Mette Frederiksen, Lars Løkke, Lars Boje Matthiesen og Donald Trump, så det var en absolut fornøjelse.

Og så med en ny pris som erstatning for Den Omvendte Cavling (»i 2025 er fakta alligevel bare grimme menneskers mening«) i form af Godt Brølt, Løven, som første gang gik til Søren Gade for at afsætte 14 millioner kroner for at renovere Folketingets elevator.

Jeg glæder mig allerede til denne weekends afsnit.

‘Tæt på sandheden’ kan ses på DR

‘Cheferne’. (Foto: DR)

2. Ledertalenter med empati og spidse albuer

Det kan måske lyde kedeligt og corporate med et public service-program, hvor tre erhvervsspidser skal finde en fremtidig topleder ud fra en række problemløsningsopgaver som dør-til-dør-salg og fjernkommunikation.

Men når man tænker over det, vedrører ledelse alt andet lige alle, der stempler ind på en arbejdsplads, og DR-satsningen ‘Cheferne’ sætter underholdende ansigt på, hvad god og – måske især – dårlig ledelse egentlig er.

I flere af programmerne (ikke mindst det nyeste, stærkt engagerende fjerde afsnit, sæsonens hidtil bedste) måber man selvtilfredst over, hvor ufatteligt dumme og egoistiske beslutninger de såkaldte ledertalenter tager, efterhånden som der går Robinson-ekspeditionen i den, og frygten for eliminering tager over.

Men på et dybere plan glædes man til gengæld over, hvordan menneskelig og empatisk ledelse er det, topchefdommerne først og fremmest kigger på, frem for den varske ydmygende skole i bedste Trump-agtig ‘The Apprentice’-stil fra 90’erne.

Det afføder faktisk et vist håb for fremtidens arbejdsmarked.

‘Cheferne’ kan ses på DR

‘Kpop drømme’. (Foto: Andreas Omvik/ DR)

3. Et uimodståeligt dansehold

I den helt anden grøft end cheftalenter og politisk satire brillerer DR også lige nu med en dokumentar om Kpop-dancecrewet Code9. Og er den beskrivelse sort snak for dig, så frygt ej: Mødet med de medvirkende i ‘Kpop drømme’ skal nok automatisk skrue op for både interesse, fascination og følelser.

»Pigerne og de unge kvinder i Code9 er nogle af de sejeste, modigste og mest omsorgsfulde medvirkende, jeg har set i tv længe, og det er både inspirerende og bevægende at se dem øve, inden de skal filme en video eller til det nordiske mesterskab for Kpop crews«, skrev Soundvenues anmelder Johanne Høgfeldt tidligere på ugen og konkluderede om sin egen oplevelse med programmet:

»Code9 har fået en ny fan, og det bliver du også, hvis du ser denne serie om dem«.

‘Kpop drømme’ kan … også ses på DR

Set det hele? Så tjek vores tre anbefalinger fra sidste uge.

Sponsoreret indhold

Gå ikke glip af