Komiker Aziz Ansari, der brillerede både foran og bag kameraet i Netflix-serien ‘Master of None’, er senere i år klar med sin filmdebut som instruktør og manuskriptforfatter.
Nu er første trailer langet til komedien, der bærer titlen ‘Good Fortune’.
Her ser vi Keanu Reeves i hovedrollen som den uduelig engel Gabriel, der besøger Los Angeles for at redde menneskene, men ikke er særlig god til sit arbejde.
Han plejer mest at hjælpe Uber-chauffører med ikke at havne i trafikulykker, men skruer lidt op for ambitionerne, da han opsøger og forsøger at rådgive en skeptisk løsarbejder (Aziz Ansari selv) og en rig investor (Seth Rogen).
Aziz Ansari var egentlig også i gang med at instruere en anden film med titlen ‘Being Mortal’, men produktionen blev stoppet efter en klage om Bill Murray, der angiveligt skulle have begået et overgreb mod en kvindelig kollega. Filmen er efter sigende helt skrinlagt nu.
Lykkeligvis for Ansari får han i stedet sin filmdebut med ‘Good Fortune’, som kommer i de amerikanske biografer 17. oktober. Det er endnu uvist, hvornår filmen kommer til Danmark.