Rahim Redcar beskylder Lorde for at efterligne ham

Rahim Redcar beskylder Lorde for at efterligne ham
Lorde. (Foto: Thistle Brown)

Som en del af optakten til Lordes kommende fjerde album, ‘Virgin’, delte den newzealandske popstjerne i sidste måned den personlige andensingle ‘Man of the Year’.

I det meste af musikvideoen til sangen, der handler om Lordes forhold til sin flydende kønsidentitet, optræder hun iført jeans og bar overkrop – med gaffatape over brystet.

Netop den sidste detalje har ifølge NME vakt utilfredshed hos den franske popkollega Rahim Redcar, der brød igennem under kunstnernavnet Christine and the Queens.

Redcar, der bruger pronominerne han/ham, havde nemlig på sin 2022-turné selv iført sig gaffatape over brystet. Dermed mener han, at Lorde har efterlignet ham uden at give den rette kreditering.

Christine and the Queens aka Rahim Redcar. (Foto: PR)

»Til Lorde: Tja, det var så lidt, lol. Det er så mærkeligt at se sådanne konstante elementer af mit arbejde blive brugt og videreført uden nogensinde at blive krediteret som en inspiration«, skriver Redcar i en nu udløbet Instagram-story.

»Udviskningen af mit talent skete på en eller anden måde på grund af min særlige vej? Tror du det? Hvad skulle jeg ellers have gjort? Lyve?«, tilføjer han.

Det er uklart, hvad han her mener, men han kunne referere til sit let svækkede momentum siden sit navneskifte fra Christine and the Queens til Rahim Redcar – eller mere grundlæggende til at blive overset i popbranchen på grund af sin kønsidentitet.

Han afrunder: »Jeg spekulerer på, om jeg en dag vil få den anerkendelse, jeg fortjener, og jeg siger det her uden bitterhed – bare af ægte nysgerrighed. Lad os være ærlige, jeg er skabt til at nyde kæmpe koncerter, så hvorfor kan de ikke ære den første gnist? Nå ja – tilbage til at lave mere fantastisk musik, ikke sandt?«.

Rahim Redcar udgav i sidste måned en ny single, Cerrone-samarbejdet ‘Catching Feelings‘, under sit gamle alias Christine and the Queens. Hans seneste album er ‘Hopecore’ fra 2024.

Lordes nye album udkommer 27. juni. Hun følger op 8. december, med en dansk koncert i Royal Arena.

Sponsoreret indhold

Gå ikke glip af