Ridley Scott vil lave ikke bare én, men to film i 2025

Ridley Scott vil lave ikke bare én, men to film i 2025
Ridley Scott i 2021. (Foto: Vittorio Zunino Celotto/Getty Images)

Trods sin fremskredne alder er Ridley Scott en af Hollywoods mest produktive herrer. Den 87-årige instruktør har allerede lavet fire storfilm i 2020’erne (’House Of Gucci’, ’Napoleon’, ’The Last Duel’ og ’Gladiator II’), og selvom det indeværende premiereår ser ud til at blive Scott-løst, tyder intet på, at briten har tænkt sig at sætte tempoet ned.

I et nyt interview med GQ varsler Ridley Scott, at han regner med at indspille hele to film i 2025. Det er endnu ikke officielt bekræftet, hvilke projekter det drejer sig om, men alt peger i retning af sci-fi-projektet ’The Dog Stars’, der for nyligt har erstattet Paul Mescal med Jacob Elordi i hovedrollen, og en Bee Gees-biopic med titlen ’You Should Be Dancing’.

Scott håber, at ’The Dog Stars’ kan starte optagelser i april og ’You Should Be Dancing’ i september.

En del af forklaringen på instruktørens høje tempo er nye teknologiske muligheder og hans metode med at have flere filmkameraer på produktionen samtidig, fordi det er væsentligt billigere og lettere at filme digitalt. Det muliggør at man kan få alle de nødvendige optagelser og vinkler i hus på meget kortere tid end tidligere.

Man kan dog argumentere for, at Scott måske burde sænke tempoet en smule. Flere af hans seneste film, heriblandt ’Gladiator 2’, har fået en lunken modtagelse.

Ved siden af filmene har Ridley Scott også haft tid til at instruere tv-serier. Han konceptuerede ’Raised by the Wolves’ med Amanda Collin og har i år instrueret et afsnit af Apple-serien ’Dope Thief’, som han også producerer.

Sponsoreret indhold

Gå ikke glip af