Det er ingen hemmelighed, at man som kendis kan tjene en hulens masse penge på at producere mere eller minde erotisk indhold på OnlyFans.
Senest er ‘Harry Potter’-skuespiller Jessie Cave begyndt at dele videoer relateret til sit hår på platformen i håbet om at ramme en fetich-baseret guldåre. Musiker Lily Allen har desuden afsløret, at hun i dag tjener flere penge på at levere indhold af sine fødder på OnlyFans, end hun gør på Spotify-streams.
Pedro Pascal har muligvis hentet inspiration fra sidstnævnte, da han medvirkede i den kommende romcom ‘Materialists’ over for Dakota Johnson og Chris Evans. Her foreslog han nemlig Johnson, formentlig som en joke, at oprette en OnlyFans-profil med fodvideoer.
Det fortæller Johnson ifølge Entertainment Weekly i et nyt videointerview med Elle, hvor hun i anledning af den nye film svarer på læserbreve relateret til dating og kærlighed.
Da skuespilleren kommer til et dilemma, hvor en læser spørger, om hun skal være bekymret for, at hendes kæreste følger OnlyFans-modeller på Instagram, fortæller Johnson om den spøjse samtale med Pascal. Hun lægger samtidig ikke skjul på, at hun intet ved om OnlyFans, ej heller Instagram.
»Pedro Pascal sagde til mig, at jeg burde have en OnlyFans, og at jeg bare kunne vrikke med min tå og tjene penge«, siger Johnson i videoen, inden hun spørger intervieweren: »Burde jeg gøre det?«
Inden da stiller hun selv flere spørgsmål om platformen: »OnlyFans er det sted, hvor folk går hen for at se andre gøre mærkelige ting? Er OnlyFans-modeller hotte? Er de anderledes end almindelige modeller?«.
»Jeg føler, at jeg ville kigge på OnlyFans-modeller på Instagram, hvis jeg vidste, hvordan man gjorde det«, tilføjer hun. »Det lyder interessant. Det lyder dragende«.
I ‘Materialists’ spiller Johnson en professionel Kirsten Giftekniv ved navn Lucy, der lever af at sætte kræsne klienter blandt Manhattans elite sammen til succesfulde par.
Hun havner selv i et giftig trekantsdrama mellem to mænd – en tiltrækkende og næsten for perfekt rigmand (Pascal) og hendes uperfekte eksmand (Evans), der arbejder som tjener og drømmer om en skuespilkarriere.
Bag ‘Materialists’ står den canadiske instruktør Celine Song, der fik sit store gennembrud for to år siden med den fremragende debutfilm ‘Past Lives’, der blev Oscar-nomineret for bedste manuskript.
Songs nye film får biografpremiere 3. juli.