En af årets bedste serier er fornyet med sæson to

En af årets bedste serier er fornyet med sæson to
'Task'. (Foto: HBO Max)

Det var bestemt ingen skuffelse, da Brad Ingelsby, manden bag den populære HBO-krimi ‘Mare of Easttown’, tidligere på året sendte krimiserien ‘Task’ ud i verden.

Nu har HBO netop annonceret, at den kritikerroste serie vender tilbage med sæson to.

I ‘Task’ fulgte vi Mark Ruffalos plagede taskforceleder Brandis, der sammen med et hold agenter skal opklare en sag om røverier af narkopenge i lokalområdet. Sideløbende med myndighederne fulgte vi dog også gerningsmanden i form af skraldemanden Robbie, der udover sin kriminalitet kæmpede med et svært familieliv. Akkurat ligesom FBI-lederen der prøver at fange ham.

Soundvenus anmelder Morten Kildebæk kvitterede med fem stjerner, da serien fik premiere, og den generelle modtagelse efterlader ingen tvivl om, at ‘Task’ er en af årets bedste serier.

Det vides endnu ikke, hvornår sæson to rammer skærmen, men et optimistisk håb kunne lyde på slutningen af 2026.

Sponsoreret indhold

Gå ikke glip af