Ingen fejrede sin Oscar-nominering bedre end ‘Hamnet’-instruktør – sådan reagerede stjernerne

Ingen fejrede sin Oscar-nominering bedre end ‘Hamnet’-instruktør – sådan reagerede stjernerne
Chloé Zhao stod i spidsen for 'Nomadland', der vandt for Bedste film. (Foto: Chris Pizzello-Pool/Getty Images)

I går blev de nominerede til årets Oscar-uddeling annonceret.

Det blev selvfølgelig fejret med lige så stor forskellighed, som der er på filmene i kategorierne.

Chloé Zao, der tidligere har vundet bedste film for ‘Nomadland’, ventede i lufthavnen på vej til Sundance Film Festival, hvor hun valgte at fejre nomineringerne med sine hovedtelefoner på ved at danse rundt til Rihannas ‘We Found Love’, som holdet brugte til opmuntring på settet af den ellers sørgelige film.

Den musikalske vampyrfilm ‘Sinners’ skrev rekord med sine 16 nomineringer, hvilket gør den til den titel, der hidtil har modtaget flest.

Her blev Michael B. Jordan nomineret for første gang i karrieren, hvilket han straks måtte dele med sin mor.

»Min mor var den første, jeg ringede til. Det var alle tiders. En masse tårer og grunden til at jeg overhovedet er i den her branche, og hvorfor jeg overhovedet spiller skuespil – at det overhovedet var en idé. At tale med kvinden, der startede det hele, betød alverden«, fortalte skuespilleren The Hollywood Reporter.

Jacob Elordi, der blev nomineret for titelrollen i ‘Frankenstein’ var også sammen med sin mor, som vækkede ham med nyheden om annonceringen.

»Jeg sov. Jeg faldt i søvn, mens jeg læste en god bog, så jeg sov rigtig godt. Min mor er sammen med mig lige nu, og jeg hørte hendes telefon ringe, og det vækkede mig fra min søvn, og så hørte jeg hendes fødder løbe op af trappen. Hun havde hele mit hold på et gruppe FaceTime-opkald. Meget, meget, meget spændende. Rigtig dejligt for os allesammen«, fortæller han The Hollywood Reporter.

Timothée Chalamet lagde hårdt ud i sin Oscar-jagt med en vild ‘Marty Supreme’-marketingkampagne, som han dog senere har skruet en smule ned for (eksempelvis til sin afdæmpede Golden Globes-tale). Det var således også en ganske ydmyg reaktion, der kom fra den 30-årige skuespiller, der blev Oscar-nomineret for tredje gang i kategorien for bedste mandlige hovedrolle, men også er producer på filmen, der fik i alt ni nomineringer.

Og som tidligere ikke har lagt skjul på, at han ville være »en af de største«.

»I dag føles som en STOR DRØM. Sikke en exceptionel ære at få fra Akademiet. Ni nomineringer til en original film er ikke noget, vi tager for givet«, lød det blandt andet til Associated Press.

I den anden ende af skalaen finder man Amy Madigan, der blev nomineret for sin birollepræstation i ‘Sinners’ og håndterede nyheden med stor ro.

»Jeg sidder i mit lille bibliotek med ild i pejsen… med min lille hund, Woody, omkring 15 centimeter fra mig. Han ser bare på mig som for at sige, ‘hvorfor er vi så tidligt oppe?’. Han er ikke et morgenmenneske, og jeg er ikke et morgenmenneske, medmindre jeg arbejder. Så han er lidt forvirret, men det er ok«, fortalte hun AP.

Joachim Trier og holdet bag ‘Sentimental Value’ jublede til gengæld på stribe i mere eller mindre samlet flok over deres i alt ni nomineringer.

Her skulle der være et Instagram-opslag, men du kan ikke se detDet er ikke tilgængeligt, da det kan indeholde cookies, som du har fravalgt i dine indstillinger.

Sponsoreret indhold

Gå ikke glip af