Paul Mescal har virkelig haft gang i karrieren siden gennembrudsrollen i ‘Normal People’ fra 2020.
Den irske stjerne har blandt andet haft hovedroller i Aftersun’ (2022), ‘All of Us Strangers’ (2023), ‘Gladiator II’ (2024) samt ‘Hamnet’ (2025) og ‘The History of Sound’ (2025).
Derfor pønser han på at drosle ned på aktiviteten og holde en mindre pause fra det store lærred, indtil den om et par år står på de allerede annoncerede biopics om The Beatles, hvor han skal spille Paul McCartney.
»Jeg har været i gang med det her i fem eller seks år nu, og jeg føler mig meget heldig. Men jeg er også ved at lære, at jeg ikke tror, jeg kan blive ved med at gøre det i samme omfang«, siger han i et interview hos The Guardian sammen med ‘The History of Sound’-medskuespiller Josh O’Connor.
Mescal tænker på at rationere sin egen tilstedeværelse i filmbranchen. Han er dog ikke sikker på, hvad det helt præcist skal indebære.
»At rationere betyder ikke nødvendigvis mindre«, siger han.
»Det betyder at lære, at film som ‘The History of Sound’ tapper mere af brønden. Man kan ikke blive ved med at vende tilbage og forvente konstant at levere noget, man er stolt af. Hvordan den rationering helt konkret skal se ud, det ved jeg ikke. Jeg savner at være på scenen, så det kan være, jeg har en periode, hvor jeg kun laver teater i et par år. Jeg har også nogle andre prioriteter i mit privatliv, som jeg gerne vil tage mig af«.
Da journalisten spørger ind til risikoen for at miste momentum og relevans ved at holde pause, svarer han: »Det er den store frygt«.
»Men hvad er alternativet? Jeg vil ikke foragte det, jeg elsker. Det her lyder måske modigt, men jeg vil hellere ikke være med på toget, hvis det er valget«, siger Mescal, som de næste måneder er travlt beskæftiget med at promovere ‘Hamnet’ i det igangværende Oscar-ræs.
»Når jeg er færdig med at promovere den, håber jeg, at ingen får lov at se mig før 2028, når jeg laver Beatles-projektet«, siger han. »Folk får en pause fra mig, og jeg får en pause fra dem«.
Herhjemme venter vi stadig på at få ‘The History of Sound’ og ‘Hamnet’ at se. Førstnævnte var tidligere planlagt til dansk biografpremiere til februar, men den er nu uden premieredato. ‘Hamnet’ kommer i biograferne 5. marts.
