Bekræftet: Mads Mikkelsen lander rolle i Martin Scorsese-film over for Leonardo DiCaprio og Jennifer Lawrence

Bekræftet: Mads Mikkelsen lander rolle i Martin Scorsese-film over for Leonardo DiCaprio og Jennifer Lawrence
Mads Mikkelsen til premieren i Venedig på 'Den sidste viking'. (Foto: Aleksander Kalka/ La Biennale de Venezia)

Tilbage i december lød rygtet, at Mads Mikkelsen havde landet en rolle i Martin Scorseses kommende film over for ingen ringere end Leonardo DiCaprio og Jennifer Lawrence.

Nu skulle det være sikkert og vist. I hvert fald skriver det pålidelige branchemedie Deadline, at Mads Mikkelsen vitterligt vil være at finde i den ventede Scorsese-film ‘What Happens at Night’, som instruktøren – ligesom han gjorde med ‘Killers of the Flower Moon’ – laver for Apple.

Den danske stjerne skal ifølge mediet spille en karakter, der hedder Brother Emmanuel i historien om et amerikansk par, der er taget til en europæisk vinterby for at adoptere et barn fra et børnehjem.

Parret bor på et øde hotel, hvor deres ægteskab og virkelighedsopfattelse testes – og hvor de møder en række mystiske folk. Brother Emmanuel er i bogforlægget en religiøs healer, som folk rejser langvejs fra for at besøge.

Rollen er den uden sammenligning mest prestigefulde i Mads Mikkelsens karriere. Tidligere har han primært opereret i gigantiske franchises på amerikansk jord, fra James Bond til Marvel, mens han har lavet kvalitetstunge, originale projekter på dansk jord med blandt andre Thomas Vinterberg, Anders Thomas Jensen og Nikolaj Arcel.

Nu får han rollen, som har manglet på hans cv, nemlig i en film af en af klodens allerstørste instruktører.

Det vides endnu ikke, hvornår filmen går i optagelse eller får premiere.

Sponsoreret indhold

Gå ikke glip af