’Something Very Bad is Going to Happen’: Netflix’ nye horrorserie er overdådigt foruroligende

’Something Very Bad is Going to Happen’: Netflix’ nye horrorserie er overdådigt foruroligende
'Something Very Bad Is Going to Happen'. (Foto: Netflix)

SERIE. Det skulle være den lykkeligste uge i Rachels liv.

Hun skal giftes med Nicky, og brylluppet skal stå i hans forældres luksuriøse hjem. Bare et lille intimt bryllup. Det var i hvert fald planen.

De første minutter af Netflix’ horrorbryllupsserie ’Something Very Bad is Going to Happen’ afslører dog, at det vil ende i blod.

I et flashforward – det mest fortærskede fortællegreb i film- og serieverden i disse år, men effektivt her – ser vi blodsøbede plankegulve. Kameraet bevæger sig glidende gennem luften, som var det en overnaturlig entitet, mens skrig fra flere mennesker ekkoer i gangene.

Så har serieskaber Haley Z. Boston ligesom sat scenen.

Skulle man stadig være i tvivl om, at vi har at gøre med en serie af den uhyggelige slags, cementerer resten af første afsnit det. Uden at røbe for meget inkluderer det blandt andet Zlatko Burić som en creepy barejer, der ildevarslende spørger Rachel, om Nicky er den rette. Det sker efter, hun har stukket ham i hånden med sine bilnøgler.

‘Something Very Bad Is Going to Happen’. (Foto: Netflix)

Om Nicky er Rachels soulmate, er det vigtigste spørgsmål i ’Something Very Bad is Going to Happen’. Et spørgsmål, som alle, der har skullet sværge troskab til en anden for evig tid, har skullet tænke over. Dog ikke med samme fatale konsekvenser, som det vil have for Rachel, hvis hendes udkårne ikke er den eneste ene.

Hvert af seriens otte afsnit er dedikeret til en dag i ugen op til og selve bryllupsdagen. Som om udsigten til at skulle bruge hele optakten med sin svigerfamilie ikke var skræmmende nok i forvejen, stikker Nickys familie mildest talt ud.

For eksempel er farmand Boris’ hobby at udstoppe dyr, inklusive familiens afdøde hunde, bror Jules er underlig med weird i ascendanten, og søster Portia er en mean girl, der ville gøre selv Regina George nervøs.

Og så er der mama Victoria, spillet af Jennifer Jason Leigh, der er urovækkende positiv på den måde, hvor man bare ved, at der stikker noget under.

‘Something Very Bad Is Going to Happen’. (Foto: Netflix)

Undervejs får vi også en vandrehistorie om en morder kendt som ”Beklageren”, som Jules mødte i sin barndom. Red flags fra kælder til loft, med andre ord.  

Serien holder i starten kortene tæt ind til kroppen om, hvad det hele handler om. Men i afsnit fire får vi mere eller mindre alt at vide. Det er befriende ikke at skulle vente helt til slutningen på de store afsløringer, og samtidig sender det fortællingen i en anden retning, fra hvad-sker-der til hvad-kan-man-gøre-for-at-stoppe-det.

Jo tættere vi kommer på brylluppet, jo mere intens bliver situationen for alle involverede. Som én, der blev gift for under et år siden, værdsætter jeg konceptet med at tage den sidste tid før et bryllup og så gøre det til et eksistentielt mareridt. Alt er hektisk i ugen op til og nerverne helt uden på tøjet, for kommer alt nu til at gå som planlagt?

‘Something Very Bad Is Going to Happen’. (Foto: Netflix)

’Something Very Bad is Going to Happen’ er beslægtet med Sian Robins-Grace og Lucy Gaymers fremragende horrorkomedieserie ’The Baby’. Her blev en kvinde modvilligt værge for en dæmonisk baby, der ved hjælp af tankekontrol kan få alle til at gøre, som den vil. En flot spidning af forventninger, frygt og fordomme omkring moderskab.

’Something Very Bad is Going to Happen’ handler om ægte kærlighed og ens villighed til at give slip på den, man var før, for at blive en del af en tosomhed. Det er ikke videre subtilt, men takket være en fremragende Camila Morrone i hovedrollen som Rachel og en overdådig portion gore, er det svært at give slip på serien, når først man er i gang.

Så man skal ikke lade sig skræmme af, at Duffer-brødrene, kendt fra ’Stranger Things’, står på som producere. Vi er meget langt fra Hawkins, og her har handlingerne rent faktisk fatale konsekvenser for hovedpersonerne.


Kort sagt:
Den underholdende ’Something Very Bad is Going to Happen’ er alle vordende ægtepars mareridt: foruroligende og blodig horror.

Anmeldt på baggrund af hele sæsonen.

‘Something Very Bad is Going to Happen’. Serie. Serieskaber: Haley Z. Boston. Medvirkende: Camila Morrone, Adam DiMarco, Jennifer Jason Leigh, Ted Levine, Jeff Wilbusch, Karla Crome, Gus Birney, Zlatko Burić. Spilletid: 8 afsnit a 45-60 minutter. Premiere: 26. marts 2026.
Sponsoreret indhold

Gå ikke glip af