Reality-quizzen med ’Paradise’-stjerner er dummere, end du tror

’Klågere end du tror’ gør en gammel ’Live fra Bremen’-sketch til virkelighed. Det er desværre ikke satire.
Reality-quizzen med ’Paradise’-stjerner er dummere, end du tror
'Klågere end du tror'. (Foto: Viaplay)

SÅ DU DET? »Mange tror, at reality er for folk uden særligt meget mellem ørerne, men jeg ved, at vi er klogere, end du tror«.

Sådan indleder vært Philip May det første afsnit af ’Klågere end du tror’Viaplay. Det er quizprogrammets erklærede mål at finde Danmarks klogeste realitypersonlighed, men det går galt helt fra start.

May modbeviser desværre sin egen påstand sammen Moster Niller fra ‘Familien fra Bryggen’ og Christel fra ‘Paradise Hotel’.

Programmet er så billigt produceret, at det ikke kan hamle op med ukendte 12-åriges indhold på TikTok. Foruden en barnagtig tuttifruttigrafik er studiet lænset for jingler og interaktive features.

Quizspørgsmålene har en kvalitet, så jeg mistænker, at de har glemt at kreditere familieudgaven af Trivial Pursuit, og de fyres af i et tempo, der føles som at se en TikTok i dobbelthastighed.

Programmets humoristiske indslag er også hentet fra netop TikTok. Profilen Mads Dyhr er sat til at lave en parodi på de to quizgæster som indledning til runden ’Kend din kollega’. Han har 149.000 følgere på platformen, hvor han er kendt for at parodiere blandt andre realitydeltagere.

Han giver den som Christel ved at udpege fallossymboler i bybilledet – formodentlig som reference til hendes OnlyFans-profil. Man skulle nok have været der.

I runden, der vil være god som drukleg til en 18-års fødselsdag, skal Christel gætte, om det kan passe, at Moster Niller i fuldskab er væltet på Burger King, og Moster Niller skal gætte, om det kan passe, at Christel har trådt i en lort med vilje. Hvilket heller ikke har noget med at være klog at gøre.

‘Klågere end du tror’. (Foto: Viaplay)

’Klågere end du tror’ vækker associationer til en gammel ’Live fra Bremen’-sketch. Her spiller Lene Maria Christensen og Christiane Schaumburg-Müller henholdsvis Stina og Amalie fra ‘Paradise Hotel’, som har sat sig i ’Hvem vil være millionær ’-stolen over for Lars Hjortshøj, der agerer Hans Pilgaard.

De svarer på spørgsmål som: Hvad kommer først i alfabetet, og kan man brænde sig på vand, vind, jord eller ild? Det nye Viaplay-program har så mange fællestræk med tv-indslaget, at man skulle tro, det er en satirisk genreparodi.

Men ’Klågere end du tror’ er desværre ikke satire, det er en bad taste oneliner-maskine, der mest fungerer som streaming-lokkemad for Mads Dyhrs målgruppe. Det giver mig en kortvarig serotoninforløsning, når Moster Niller kalder Litauen en by, og Christel siger, at det modsatte af at importere er at amputere.

Men det er hverken fordomsnedbrydende, som Philip May lovede det ville være, eller rigtig underholdende.

’Klågere end du tror’ kan ses på Viaplay.

Sponsoreret indhold

Gå ikke glip af