Meryl Streep er lige nu aktuel i ’The Devil Wears Prada 2’, hvor hun gentager sin ikoniske rolle som den hårdføre modemagasinsboss Miranda Priestley.
Publikum er strømmet til for at se hende tilbage i rollen, og filmen har givet hende karrierens bedste åbningsweekend i USA.
Men da hun torsdag var gæst hos ’Jimmy Kimmel Live!’, afslørede hun dog, at en anden ikonisk (om end noget uventet) karakter også ligger inden for hendes kompetenceområde.
Under en samtale om hendes rolle som bedstemor til seks børnebørn falder snakken på ’Harry Potter’-bøgerne, og Streep fortæller, at hun er typen, der laver alle karakterernes stemmer, når hun læser dem op.
Kimmel forsøger sig med en noget sløj udgave af Hagrid og må se sig slået af Streep, da hun leverer ordene »I do Hagrid!« så overbevisende, at man skulle tro, salig Robbie Coltrane var til stede. Talkshowværten bukker sig da også i støvet: »Det var en god Hagrid. Den var bedre end min Hagrid«.
Trods den slående imitation bliver det dog ikke Streep, der indtager rollen som Hagrid i HBO’s kommende ’Harry Potter’-serie. Her har man valgt at gå med ’Shaun of the Dead’-stjernen Nick Frost, som man kan se optræde i seriens omdiskuterede trailer.
