Årets Emmy-nomineringer er her til aften dansk tid annonceret, og der er især grund til at fejre på HBO-kontoret.
Det er nemlig en HBO-serie, der både dominerer komediekategorien og dramakategorien ved amerikansk tv’s svar på Oscar-priserne.
Anden sæson af hospitalsdramaet ‘The Pitt’ har opnået intet mindre end 25 nomineringer, inklusive de tekniske priser. Blandt de mest centrale priser er den også topscorer med 12 nomineringer.
Sidste sæson af ‘Hacks’ slog ny rekord i komedieregi med intet mindre end 25 nomineringer, heriblandt syv i de store kategorier. Variety har talt sammen, at HBO i alt har landet omtrent 122 nomineringer, væsentligt mere end nogen anden tjeneste eller kanal. Også HBO’s ‘DTF St. Louis’ og ‘A Knight of the Seven Kingdoms’ løb afsted med en række nomineringer.
Tilfredse er de dog utvivlsomt også ovre i Apple-lejren, hvor især nytilkommeren ‘Widow’s Bay’ har gjort stort indtryk på de stemmeberettigede, som er tusindvis af medlemmer fra den amerikanske tv-industri. Gyserkomedien nappede 19 nomineringer, én mere end en anden original Apple-serie, Vince Gilligans ‘Pluribus’. Også Apples glimrende ‘Margo’s Got Money Trouble’ klarede sig flot.
Mere bekymring må der være på Netflix-hovedkontoret. Deres mest Emmy-nominerede serie var ‘Beef’ med 16 af slagsen efterfulgt af ‘The Beast in Me’ med ni. Nu er Emmy-nomineringer ikke alt, men det er immervæk en indikation om, at der har været utroligt langt mellem de ægte store hits fra verdens største streamingtjeneste i år. Der er kun to Netflix-serier blandt de i alt 16 nominerede i hovedkategorierne bedste dramaserie og bedste komedieserie.
Aktiekursen er samtidig raslet ned, og i det hele taget må Netflix gå på sommerferie med panderynker.
Hvad blev overset?
Den sidste sæson af ‘Euphoria’ blev stort set ignoreret, ud over en nominering til Zendayas skuespilpræstation. Urimeligt forbigået blev HBO-serien ‘Task’, som kun fik en skuespilnominering til Mark Ruffalo.
‘The Americans’-stjerne Matthew Rhys har til gengæld grund til at juble oven på nomineringerne. Han er nemlig både blevet udmærket for sin præstation i ‘Widow’s Bay’ og i ‘The Beast in Me’.
Hittet ‘Heated Rivalry’ var ikke i spil, da det er en canadisk produktion.
Få overblikket over Emmy-nomineringernes vigtigste kategorier herunder. Vinderne findes ved showet 14. september.
Bedste komedieserie
Abbott Elementary (ABC)
The Bear (FX)
Hacks (HBO Max)
Margo’s Got Money Troubles (Apple TV)
Nobody Wants This (Netflix)
Only Murders in the Building (Hulu)
Shrinking (Apple TV)
Widow’s Bay (Apple TV)
Bedste dramaserie
The Diplomat (Netflix)
The Gilded Age (HBO)
A Knight of the Seven Kingdoms (HBO)
Paradise (Hulu)
The Pitt (HBO Max)
Pluribus (Apple TV)
Slow Horses (Apple TV)
Your Friends & Neighbors (Apple TV)
Bedste miniserie
All Her Fault (Peacock)
The Beast in Me (Netflix)
Beef (Netflix)
DTF St. Louis (HBO Max)
Love Story (FX/FX on Hulu)
Bedste kvindelige skuespiller i en dramaserie
Carrie Coon, The Gilded Age (HBO)
Chase Infiniti, The Testaments (Hulu)
Keri Russell, The Diplomat (Netflix)
Rhea Seehorn, Pluribus (Apple TV)
Zendaya, Euphoria (HBO)
Bedste mandlige skuespiller i en dramaserie
Sterling K. Brown, Paradise (Hulu)
Gary Oldman, Slow Horses (Apple TV)
Mark Ruffalo, Task (HBO)
Rufus Sewell, The Diplomat (Netflix)
Noah Wyle, The Pitt (HBO Max)
Bedste kvindelige skuespiller i en komedieserie
Quinta Brunson, Abbott Elementary (ABC)
Ayo Edebiri, The Bear (FX)
Elle Fanning, Margo’s Got Money Troubles (Apple TV)
Lisa Kudrow, The Comeback (HBO)
Jean Smart, Hacks (HBO Max)
Bedste mandlige skuespiller i en komedieserie
Yahya Abdul-Mateen II, Wonder Man (Disney+)
Steve Carell, Rooster (HBO Max)
Matthew Rhys, Widow’s Bay (Apple TV)
Jason Segel, Shrinking (Apple TV)
Martin Short, Only Murders in the Building (Hulu)
Bedste kvindelige skuespiller i en miniserie eller tv-film
Claire Danes, The Beast in Me (Netflix)
Sally Field, Remarkably Bright Creatures (Netflix)
Carey Mulligan, Beef (Netflix)
Sarah Pidgeon, Love Story (FX/FX on Hulu)
Sarah Snook, All Her Fault (Peacock)
Bedste mandlige skuespiller i en miniserie eller tv-film
Riz Ahmed, Bait (Prime Video)
Jason Bateman, Black Rabbit (Netflix)
Charlie Hunnam, Monster: The Ed Gein Story (Netflix)
Oscar Isaac, Beef (Netflix)
Matthew Rhys, The Beast in Me (Netflix)
Bedste reality-show
Dancing With the Stars (ABC)
RuPaul’s Drag Race (MTV)
Survivor (CBS)
Top Chef (Bravo)
The Traitors (Peacock)
Bedste talk/sketchshow
The Daily Show (Comedy Central)
Jimmy Kimmel Live! (ABC)
Last Week Tonight With John Oliver (HBO)
The Late Show With Stephen Colbert (CBS)
Saturday Night Live (NBC)
