Sebastian Bull oplever internationalt momentum for tiden.
I maj kom det frem, at den danske skuespiller havde landet en rolle i A24-filmen ‘The Peasant’, der har Dev Patel som både instruktør og hovedrolleindehaver. Og nu har han et andet stort internationalt projekt i kalenderen.
Deadline melder således, at Bull har fået en uspecificeret, fast rolle i Prime Videos kommende storserie ‘Bloodaxe’, som er skabt af Michael Hirst, manden bag ‘Vikings’.
Det er dog ikke i første sæson, som endnu ikke har haft premiere, men i den allerede annoncerede anden sæson, der netop er gået i optagelse i Irland.
Bull får dansk selskab i form af de allerede annoncerede kollegaer Mads Reuther, Jesper Christensen og Sisse Marie (såfremt de fortsat medvirker i sæson 2).
‘Bloodaxe’ følger den historiske viking Erik Blodøkses kamp om magten i Norge, hvor han var konge omkring år 931-933. Hovedrollerne som Erik Blodøkse og hustruen Gunnhild indtages af Xavier Molyneux og Jessica Madsen.
Hirst har skabt, skrevet og produceret ‘Bloodaxe’ i samarbejde med sin debuterende søn, Horatio Hirst. Frederick E.O. Toye (‘Shogun’, ‘Fallout’, ‘Watchmen’, ‘The Boys’) instruerer.
Første sæson får premiere i starten af 2027.
