Tobias Rahim har doneret en million kroner til misbrugsbehandling, oplyser han på Instagram.
Donationen sker blot få dage inden den digitale udgivelse af Rahims tredje album, ‘Vulkanø’, der i skrivende stund kun kan høres på vinyl. Albummet indeholder blandt andet sangen ‘Elsker når du smiler’.
»Den handler om en ven, jeg har ‘mistet’ til misbrug. Mest flasken. Men en blanding af mange ting, et menneske kan flygte i«, forklarer Rahim i opslaget, der vanen tro består af en række håndskrevne noter.
»Sangen er blevet valgt som album-single. Og det frigiver et budget. Altså et promo-budget. Det kunne blive brugt til en stor video som ‘Bellevue’ eller billboards rundt i byen. Alt muligt. Men det føles lidt underligt at bruge penge på det. Og ikke problemet«, tilføjer han.
Derfor har Tobias Rahim i stedet valgt at donere pengene – plus noget af sin egen løn for albummet, som han ellers havde tænkt sig at købe en bil for – og samlet set er det altså lykkedes ham at samle en million kroner.
Pengene går til Behandlingscenter Tjele, der har hjulpet to af Rahims tætteste med at blive clean, og som han opfordrer til at kontakte, hvis man selv har et problem, men ikke »de cirka 100.00 kroner, et ordentligt forløb med efterbehandling koster«. De gratis pladser kan søges her.
»Vi har alle vores egne problemer. Ingen er hellige. Ingen er urene. Der’ ik’ noget tabu. Kun kærlighed herfra. Held og lykke«, slutter Rahim.
‘Vulkanø’ udkommer på diverse streamingtjenester fredag.
