Publikums bedste og værste koncerter på Roskilde Festival: »Jeg synes næsten ikke, vi fortjente hende«

Årets Roskilde Festival er slut og har budt på hele spektret af koncertoplevelser — fra klub-stemning, til k-pop, diva-frontmænd og højskolesang. Vi har fået publikum til at kåre deres bedste oplevelser og største skuffelser.
Sofie (foto: Johanne Høgfeldt/ Soundvenue).

Sofie

»Jeg tror, det bedste var Cortisa Star. Det var en god overraskelse, og der var virkelig klub-stemning på Gloria, selvom det stadig var lyst udenfor. Det var bare crazy og kæmpehøj energi«.

»Jeg synes ikke, der har været nogen, der har været rigtig skuffende, men jeg synes, det var lidt forstyrrende under Gorillaz, at der skulle gå tid med at snakke om lyden. Det var forstyrrende, at han bragte det op. Når man stod i publikum, kunne man jo godt høre den anden koncert, men under sangene gjorde det ingen forskel«.

Andrea.

Andrea

»Det bedste var Royel Otis. Det var det perfekte tidspunkt, de spillede på, og så kan jeg bare virkelig godt lide deres musik. Det var så fedt, at de sluttede af med ‘Murder on the Dancefloor’. De laver nogle virkelig gode covers«.

»Gorillaz var den største skuffelse. Selve koncerten synes jeg var god. Men jeg var ked af, at de ikke spillede ‘Dare’, og så synes jeg, at hans diva-udstråling gjorde stemningen lidt lad. Og hele det der brok. Der tænkte jeg lidt, helt ærligt, prøv lige at kigge ud, du har hele Orange, der er så mange mennesker, der er kommet for at se dig. Så skal du ikke bekymre dig om en koncert ved siden af. Det synes jeg var lidt ærgerligt«.

Kalle.

Kalle

»Jennie var den bedste. Hende havde jeg glædet mig helt vildt meget til, jeg har været fan af Blackpink siden 2016. Jeg synes næsten ikke, publikum fortjente hende. Jeg tror ikke, de forstod, hvor god hun er. Men jeg stod og skreg. Det var en rigtig god oplevelse.«

»Yung Lean og Bladee var den største skuffelse. Når man lige kommer fra en stor popkoncert, hvor de gør vildt meget ud af sceneshowet, og så kommer man ned til dem, der står i et tracksuit og ikke gør så meget. Det virker bare lidt low budget«.

Hannah.

Hannah

»Det bedste var Addison Rae. Hun er jo hot, og vi stod og rystede røv med vores veninder, og jeg kom op på skuldrene af min kæreste og holdt ham for øjnene, fordi hun var for hot. Ej, det var bare virkelig sjovt«. Det var jo meget sådan Tiktok-agtigt, men det var bare et virkelig godt show, så det gjorde ikke så meget. Det er på en eller anden måde hendes ting — hun er måske mere et fænomen end en traditionel sanger«.

»Guldimund skuffede. Jeg synes, han snakkede for meget. Publikum skulle hele tiden sættes i gang med noget, eller også skulle der være en lang saxofon-solo. Det blev lidt for højskole-agtigt«.

Amanda.

Amanda

»Smag på dig selv var det sjoveste indtil videre. Vi havde ingen forventninger til den koncert. Vi havde lavet sådan et spin the wheel om, hvad vi skulle høre, fordi vi gerne ville høre noget random. Og vi stod bare og var sådan, ‘hvad er det her?’ Og så kom Anna David pludselig ud, og det var bare fucking fedt«.

»Jeg havde glædet mig ret meget til Michael Williams, men det skuffede. Det havde ikke så meget med ham at gøre, jeg tror bare ikke, at stemningen var noget for mig. Folk kastede bare med alt muligt — fodbolde og dåser og sko. Jeg gider ikke at have en sko i hovedet, når jeg er til koncert«.

Stephanie.

Stephanie

»Tessa var virkelig god. Hele stemningen og hvor meget til stede hun er, og hun blev helt vildt rørt. Man bliver bare til en sjakalina, uanset om man er én eller ej«.

»Jeg må sige, jeg er ikke rigtig en Pil-girl, og det var den største skuffelse. Men jeg havde heller ikke så høje forventninger, fordi jeg ikke var sikker på, det var helt den rigtige stemning til at åbne Orange. Og jeg blev bare ikke blæst bagover. Hun er fucking sej, men hendes koncert ramte ikke lige det, den skulle«.

Renno.

Renno

»Little Simz var så entusiastisk, og hun performer virkelig godt. En sindssygt dygtig sanger og performer. Og så Kneecap. Der var den højeste intensitet på scenen og hos publikum«.

»Gorillaz var den største skuffelse. Musikken er fantastisk, men energien var bare lidt off. Damon Albarn connectede ikke helt med publikum. Deres show havde virkelig gode visuelle elementer, men måske skulle det have været på en mindre scene. Måske skulle Gorillaz og David Byrne have byttet scener«.

Henrik.

Henrik

»Gorillaz var det bedste. Det var ligeså meget dem, som det var publikum, lysshow og visuals. Der var god stemning, folk sang med og Damon Albarn lavede jokes og var bare på«.

»Min største skuffelse var Guldimund, men det var ikke så meget hans skyld. Der er bare et eller andet med lyden på Arena. Og så pissede det ned«.

Casper.

Casper

»Højdepunktet var Gorillaz, som jeg har været fan af, siden jeg var lille, og det var så fedt at opleve dem. De levede op til hypen. Der var en særlig atmosfære, da de gik på, og de havde publikum med. De formåede lige at slå Tobias Rahim, som jeg også synes, var virkelig god«.

»Den største skuffelse var Guldimund, for hvis man stod uden for teltet, så var der noget med lyden. Det lød, som om der er lydproblemer. Der var flere gange, hvor han ville have folk til at synge noget, og vi slet ikke kunne høre publikum, så vi var bange for, at han ikke havde dem med«.

Maher.

Maher

»Den bedste koncertoplevelse har været Annie and the Caldwells. De var fantastiske. Man kunne bare mærke, at de havde the holy spirit i sig. Det var tre damer, deres mor, onkler og bror, helt familie-agtigt. Og en af dem begyndte at græde, fordi hun skulle synge om sine afdøde familiemedlemmer. Det var virkelig rørende, men der var også ret meget gang i den, både lidt gospel og lidt rock og mange hvide kvinder, der stod og lavede african moves. Det var virkelig sjovt at se«.

»Shovel Dance Collective skuffede. Det var ikke deres skyld. Jeg tror, Little Simz spillede samtidig med, og det var virkelig højt, så man kunne ikke høre dem. De spiller sådan noget stille og roligt, og det blev bare overdøvet. Det var lidt dårligt planlagt af Roskilde«.

Kacey Musgraves. (Foto: Jasmine Safaeian)

Jasmin

»Det bedste var Aphaca. Det med at det hele er live, og at man virkelig kan høre hans rå vokal. Det er også bare vildt, at de er blevet så store, og at alle sang med på tværs af generationer. De er virkelig noget, der samler folk. Det var magisk at se«.

»Addison Rae var virkelig skuffende. Hun lipsyncede en del, og der var tidspunkter, hvor hun ikke engang lod, som om hun sang. Energien var der ikke helt, og hun prøvede, men det virkede bare ikke«.

Tais.

Tais

»Jeg tror både Gorillaz var bedst, fordi dem har jeg hørt rigtig længe, og jeg synes, det var så fedt at høre dem, og så Aphaca, fordi der ikke var noget backing track, alt var live. Det var fedt.«

»Jeg tror, det var Yung Lean og Bladee, der skuffede. Jeg havde glædet mig, men så var det ikke særlig godt. Energien var der ikke, og det lød bare lidt af det samme det hele. Man kunne ikke rigtig høre, hvad de sagde«.

Find hele Soundvenues dækning af Roskilde Festival HER.

Sponsoreret indhold

Gå ikke glip af