‘Succession’, ‘Watchmen’ og overset komedieserie de store Emmy-vindere – se hele vinderlisten

‘Succession’, ‘Watchmen’ og overset komedieserie de store Emmy-vindere – se hele vinderlisten
Regina King i 'Watchmen'.

I nat blev hovedpriserne ved tv-verdenens svar på Oscar, Emmy Awards, uddelt ved et primært virtuelt show med Jimmy Kimmel som vært på en scene foran et tomt publikum.

Coronabegrænsningerne skulle dog ikke afholde priserne fra at blive uddelt, og der tegnede sig nogle ret entydige vindere undervejs.

På dramafronten blev ‘Succession’ den store vinder med sin mesterlige sæson 2, mens den herhjemme meget oversete ‘Shitt’s Creek’ ganske overraskende nærmest ryddede bordet på komediefronten.

Også Damon Lindelof og ‘Watchmen’-holdet kan være tilfredse med hele 11 priser (de tekniske priser blev uddelt de foregående dage), hvilket gjorde serien til årets Emmy-topscorer.. Og så vandt Hulk i form af Mark Ruffalo over Wolwerine i form af Hugh Jackman. Førstnævnte for dobbeltrollen i ‘I Know This Much Is True’ – sidstnævnte var nomineret for ‘Bad Education’.

Endelig vandt Michael Jordan-serien ‘The Last Dance’ for bedste dokumentarserie.

HBO løb med flest priser i år – nærmere bestemt 30. Netflix fulgte efter med 21.

Bedste dramaserie
Better Call Saul
Killing Eve
The Crown
The Handmaid’s Tale
The Mandalorian
Ozark
Stranger Things
Succession

Bedste kvindelige hovedrolle i en dramaserie
Jodie Comer (Killing Eve)
Sandra Oh (Killing Eve)
Zendaya (Euphoria)
Jennifer Aniston (Morning Show)
Laura Linney (Ozark)
Olivia Colman (The Crown)

Bedste mandlige hovedrolle i en dramaserie
Jason Bateman (Ozark)
Sterling K Brown (This Is Us)
Billy Porter (Pose)
Steve Carrell (Morning Show)
Jeremy Strong (Succession)
Brian Cox (Succession)

Bedste kvindelige birolle i en dramaserie
Helena Bonham Carter (The Crown)
Laura Dern (Big Little Lies)
Julia Garner (Ozark)
Thandie Newton (Westworld)
Sarah Snook (Succession)
Fiona Shaw (Killing Eve)
Meryl Streep (Big Little Lies)
Samira Wiley (The Handmaid’s Tale)

Bedste mandlige birolle i en dramaserie
Nicholas Braun (Succession)
Kieran Culkin (Succession)
Billy Crudup (The Morning Show)
Mark Duplass (The Morning Show)
Giancarlo Esposito (Better Call Saul)
Matthew Macfayden (Succession)
Bradley Whitford (The Handmaid’s Tale)
Jeffrey Wright (Westworld)

Bedste instruktion i en dramaserie
Benjamin Caron (The Crown, “Aberfan”)
Jessica Hobbs (The Crown, “Cri de Coeur”)
Mimi Leder (The Morning Show, “The Interview”)
Lesli Linka Glatter (Homeland, “Prisoners of War”)
Mark Mylod (Succession, “This Is Not for Tears”)
Andrij Parekh (Succession, “Hunting”)
Alik Sakharov (Ozark, “Fire Pink”)
Ben Semanoff (Ozark, “Su Casa Es Mi Casa”)

Bedste manuskript i en dramaserie
Jesse Armstrong (Succession, “This Is Not for Tears”)
Miki Johnson (Ozark, “Fire Pink”)
Peter Morgan (The Crown, “Aberfan”)
Chris Mundy (Ozark, “All In”)
Thomas Schnauz (Better Call Saul, “Bad Choice Road”)
John Shiban (Ozark, “Boss Fight”)
Gordon Smith (Better Call Saul, “Bagman”)

Bedste miniseries/tv-film
Little Fires Everywhere
Mrs America
Unbelievable
Unorthodox
Watchmen

Bedste mandlige birolle i en miniserie/tv-film
Yahya Abdul-Mateen II (Watchmen)
Jovan Adepo (Watchmen)
Tituss Burgess (Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy vs. The Reverend)
Louis Gossett Jr (Watchmen)
Dylan McDermott (Hollywood)
Jim Parsons (Hollywood)

Bedste instruktion i en miniserie/tv-film
Steph Green (Watchmen, “Little Fear of Lightning”)
Lenny Abrahamson (Normal People, “Episode 5”)
Nicole Kassell (Watchmen, “It’s Summer and We’re Running Out of Ice”)
Maria Schrader (Unorthodox)
Lynn Shelton (Little Fires Everywhere, “Find a Way”)
Stephen Williams (Watchmen, “This Extraordinary Being”)

Bedste manuskript i en miniserie/tv-film
Tanya Barfield (Mrs America, “Shirley”)
Susannah Grant, Michael Chabon and Ayelet Waldman (Unbelievable, “Episode 1”)
Damon Lindelof and Cord Jefferson (Watchmen, “This Extraordinary Being”)
Sally Rooney and Alice Birch (Normal People, “Episode 3”)
Anna Winger (Unorthodox, “Part 1”)

Bedste mandlige hovedrolle i en miniserie/tv-film
Jeremy Irons (Watchmen)
Hugh Jackman (Bad Education)
Jeremy Pope (Hollywood)
Paul Mescal (Normal People)
Mark Ruffalo (I Know This Much Is True)

Bedste kvindelige hovedrolle i en miniserie/tv-film
Kerry Washington (Little Fires Everywhere)
Octavia Spencer (Self Made)
Cate Blanchett (Mrs America)
Regina King (Watchmen)
Shira Haas (Unorthodox)

Bedste komedieserie
Curb Your Enthusiasm
The Good Place
Schitt’s Creek
Dead To Me
Insecure
The Kominsky Method
The Marvelous Mrs Maisel
What We Do In The Shadows

Bedste mandlige hovedrolle i en komedieserie
Anthony Anderson (Black-ish)
Don Cheadle (Black Monday)
Ted Danson (The Good Place)
Michael Douglas (The Kominsky Method)
Eugene Levy (Schitt’s Creek)
Ramy Youssef (Ramy)

Bedste kvindelige hovedrolle i en komedieserie
Christina Applegate (Dead to Me)
Rachel Brosnahan (The Marvelous Mrs Maisel)
Linda Cardellini (Dead to Me)
Tracee Ellis-Ross (black-ish)
Catherine O’Hara (Schitt’s Creek)
Issa Rae (Insecure)

Bedste kvindelige birolle i en komedieserie
Alex Borstein (The Marvelous Mrs Maisel)
Betty Gilpin (Glow)
D’Arcy Carden (The Good Place)
Marin Hinkle (The Marvelous Mrs Maisel)
Kate McKinnon (Saturday Night Live)
Annie Murphy (Schitt’s Creek)
Yvonne Orji (Insecure)
Cecily Strong (Saturday Night Live)

Bedste mandlige birolle i en komedieserie
Mahershala Ali (Ramy)
Alan Arkin (The Kominsky Method)
Andre Braugher (Brooklyn Nine-Nine)
Sterling K Brown (The Marvelous Mrs Maisel)
William Jackson Harper (The Good Place)
Dan Levy (Schitt’s Creek)
Tony Shalhoub (The Marvelous Mrs Maisel)
Kenan Thompson (Saturday Night Live)

Bedste instruktion i en komedieserie
James Burrows (Will & Grace, “We Love Lucy”)
Andrew Cividino and Dan Levy (Schitt’s Creek, “Happy Ending”)
Gail Mancuso (Modern Family, “Finale Part 2”)
Daniel Palladino (The Marvelous Mrs Maisel, “Marvelous Radio”)
Matt Shakman (The Great, “The Great”)
Amy Sherman-Palladino (The Marvelous Mrs Maisel, “It’s Comedy or Cabbage”)
Ramy Youssef (Ramy, “Miakhalifa.mov”)

Bedste manuskript i en komedieserie
Dan Levy (Schitt’s Creek, Happy Ending)
Sam Johnson and Chris Marcil (What We Do in the Shadows, “Collaboration”)
Tony McNamara (The Great, “The Great”)
Stefani Robinson (What We Do in the Shadows, “On the Run”)
Michael Schur (The Good Place, “Whenever You’re Ready”)
Paul Simms, (What We Do in the Shadows, “Ghosts”)
David West Read (Schitt’s Creek, “The Presidential Suite”)

Bedste mandlige gæsteskuespiller i en komedieserie
Eddie Murphy (Saturday Night Live)
Luke Kirby (The Marvelous Mrs Maisel)
Fred Willard (Modern Family)
Dev Patel (Modern Love)
Adam Driver (Saturday Night Live)
Brad Pitt (Saturday Night Live)

Bedste kvindelige gæstesskuespiller i en komedieserie
Maya Rudolph (Saturday Night Live)
Angela Bassett (A Black Lady Sketch Show)
Maya Rudolph (The Good Place)
Wanda Sykes (The Marvelous Mrs Maisel)
Bette Midler (The Politician)
Phoebe Waller-Bridge (Saturday Night Live)

Bedste mandlige gæsteskuespiller i en dramaserie
Ron Cephas Jones (This Is Us)
Andrew Scott (Black Mirror)
Giancarlo Esposito (The Mandalorian)
Martin Short (The Morning Show)
Jason Bateman (The Outsider)
James Cromwell (Succession)

Bedste kvindelige gæsteskuespiller i en dramaserie
Cherry Jones (Succession)
Alexis Bledel (The Handmaid’s Tale)
Cicely Tyson (How To Get Away With Murder)
Laverne Cox (Orange Is The New Black)
Harriet Walter (Succession)
Phylicia Rashad (This Is Us)

Bedste dokumentarserie
The Last Dance
American Masters
Hillary
McMillions
Tiger King: Murder, Mayhem, and Madness

Bedste talkshow
The Late Show with Stephen Colbert
Full Frontal with Samantha Bee
Jimmy Kimmel Live!
The Daily Show with Trevor Noah
Last Week Tonight with John Oliver

Bedste reality-program
The Masked Singer
Nailed It!
RuPaul’s Drag Race
Top Chef
The Voice

Sponsoreret indhold
Features

Gå ikke glip af