Thomas Vinterberg sensationelt Oscar-nomineret som instruktør – yderligere tre danske nomineringer

Thomas Vinterberg sensationelt Oscar-nomineret som instruktør – yderligere tre danske nomineringer
Mads Mikkelsen og Thomas Vinterberg under Cannes-festivalen i 2012, hvor deres første samarbejde, 'Jagten' havde verdenspremiere. (Foto: Pascal Le Segretain/Getty Images)

Dansk sensation ved årets Oscar-nomineringer, hvor Thomas Vinterberg fuldkommen uventet fik en af de fem pladser i kategorien Bedste Instruktør. Det havde ingen set komme!

I det hele taget var det en veritabel dansk triumf med hele fire danskprægede nomineringer:

Ud over den ventede til ‘Druk’ i kategorien Bedste Internationale Film blev den USA-boende danske instruktør Elvira Lind nomineret for sin kortfilm ‘The Letter Room’, der har hendes husbond Oscar Isaac i hovedrollen.

Og samtidig blev den danske klipper Mikkel E.G. Nielsen nomineret til Bedste Klipning for sit arbejde på ‘Sound of Metal’ med Riz Ahmed i hovedrollen.

I feltet generelt gik meget som ventet, men der var også overraskelser iblandt. Forhåndsfavoritter som ‘Nomadland’, ‘The Trial of Chicago 7’ og ‘Mank’ tog godt for sig af retterne, mens Chadwick Boseman blev posthumt nomineret for sin hovedrolle i ‘Ma Rainey’s Black Bottom’, som han også er favorit til at vinde.

Sacha Baron Cohen fik overraskende en nominering for manuskriptet til ‘Borat Subsequent Movie Film’, hvis birollegennembrud Maria Bakalova også hjemtog en nominering.

Film som ‘Judas and the Black Messiah’ og ‘Sound of Metal’ kan ligeledes være godt tilfredse med flere nomineringer, end mange havde regnet med.

Den absolutte topscorer blev ‘Mank’ med 10 nomineringer, efterfulgt af ‘The Father’, ‘Sound of Metal’, ‘Judas and the Black Messiah’, ‘Minari’, ‘The Trial of the Chicago 7′ og Nomadland’, der spøjst nok alle fik 6 seks nomineringer hver.

Og hvordan ser det så ud med diversiteten i år? Ikke værst, faktisk:

Seks skuespilnomineringer til sorte skuespiller blev det til, mens Akademiet også strøede kærlighed ud over skuespillere og filmmagere med asiatisk baggrund, der førhen har været groft underrepræsenterede ved de store amerikanske prisshows – ‘Parasite’s opsigtsvækkende triumf sidste år undtaget.

Således var der nomineringer til både ‘Minari’-instruktør Lee Isaac Chung og hans to skuespillere, Steve Yeun (Bedste mandlige hovedrolle) og Yuh-Jung Youn (Bedste kvindelige birolle), samt ‘Nomadland’-instruktør Chloé Zhao.

Årets coronaforsinkede Oscar-show løber af stablen 26. april.

Her er alle årets Oscar-nomineringer

Bedste film
Nomadland
The Father
Judas and the Black Messiah
Mank
Minari
Promising Young Woman
Sound of Metal
The Trial of the Chicago 7

Bedste instruktør
Thomas Vinterberg (‘Druk’)
Chloé Zhao (’Nomadland’)
David Fincher (’Mank’)
Lee Isaac Chung (’Minari’)
Emerald Fennell (’Promising Young Woman’)

Bedste kvindelige hovedrolle
Carey Mulligan (’Promising Young Woman’)
Viola Davis (’Ma Rainey’s Black Bottom’)
Frances McDormand (’Nomadland’)
Andra Day (’United States vs. Billie Holiday’)
Vanessa Kirby (’Pieces of a Woman’)

Bedste mandlige hovedrolle
Chadwick Boseman (’Ma Rainey’s Black Bottom’)
Anthony Hopkins (’The Father’)
Riz Ahmed (’Sound of Metal’)
Gary Oldman (’Mank’)
Steven Yeun (’Minari’)

Bedste kvindelige birolle
Glenn Close (’Hillbilly Elegy’)
Olivia Colman (’The Father’)
Yuh-Jung Youn (’Minari’)
Maria Bakalova (‘Borat Subsequent Moviefilm’)
Amanda Seyfried (’Mank’)

Bedste mandlige birolle
Daniel Kaluuya (’Judas and the Black Messiah’)
Sacha Baron Cohen (’The Trial of the Chicago 7’)
Leslie Odom, Jr. (’One Night in Miami’)
Paul Raci (’Sound of Metal’)
Lakeith Stanfield (‘Judas and the Black Messiah’)

Bedste originalmanuskript
Judas and the Black Messiah
Minari
Promising Young Woman
Sound of Metal
The Trial of the Chicago 7

Bedste filmatisering
Borat Subsequent Movie Film
The Father
Nomadland
One Night in Miami
The White Tiger

Bedste klipning
The Trial of the Chicago 7
Nomadland
Sound of Metal
The Father
Promising Young Woman

Bedste fotografering
Mank
Nomadland
News of the World
The Trial of the Chicago Seven
Judas and the Black Messiah

Bedste animationsfilm
Soul
Wolfwalkers
Onward
Over the Moon
Shaun the Sheep: Farmageddon

Bedste internationale film
Druk (Danmark)
Better Days (Hong Kong)
The Man Who Sold His Skin (Tunesien)
Quo Vadis, Aida (Bosnien)
Collective (Rumænien)

Bedste dokumentarfilm
Time
Collective
Crip Camp
The Mole Agent
My Octopus Teacher

Bedste production design
Mank
News of the World
Tenet
Ma Rainey’s Black Bottom
The Father

Bedste visuelle effekter
Tenet
The Midnight Sky
Love and Monsters
Mulan
The One and Only Ivan

Bedste lyd
Sound of Metal
Greyhound
Soul
Mank
News of the World

Bedste kostumedesign
Mank
Ma Rainey’s Black Bottom
Emma
Mulan
Pinocchio

Bedste makeup og hår
Ma Rainey’s Black Bottom
Hillbilly Elegy
Emma
Mank
Pinocchio

Bedste filmmusik
Soul (Atticus Ross/Trent Reznor)
News of the World (James Newton Howard)
Mank (Atticus Ross/Trent Reznor)
Da 5 Bloods (Terrence Blanchard)
Minari

Bedste sang
‘Speak Now (’One Night in Miami’)
’Io Si’ (’The Life Ahead’)
’Fight for You’ (’Judas and the Black Messiah’)
’Hear My Voice’ (’The Trial of the Chicago 7’)
’Husavik’ (’Eurovision: The Story of Fire Saga’)

Bedste liveaction kortfilm
Feeling Through
The Letter Room
The Present
Two Distant Strangers
White Eye

Bedste animerede kortfilm
Burrow
Genius Loci
If Anything Happens I Love You
Opera
Yes-People

Bedste kortfilmdokumentar
Colette
A Concerto Is a Conversation
Do Not Split
Hunger Ward
A Love Song for Latasha

Sponsoreret indhold
Features

Gå ikke glip af