Dansker, Anthony Hopkins og ‘Nomadland’ sejrer til årets BAFTA-prisshow – her er alle vinderne

Dansker, Anthony Hopkins og ‘Nomadland’ sejrer til årets BAFTA-prisshow – her er alle vinderne
Riz Ahmed i 'Sound of Metal', som den danske klipper Mikkel E.G. Nielsen blev hædret for til BAFTA-prisuddelingen. (Foto: PR)

Over weekenden løb årets BAFTA-show, det britiske svar på The Oscars, af stablen. Her fik Thomas Vinterbergs ‘Druk’ endnu et gedigent rygstød mod den amerikanske prisuddeling, da den danske film vandt for Bedste ikke-engelsksprogede film i et skarpt felt.

Aftenen bød også på en anden dansk sensation, idet ligeledes Oscar-nominerede Mikkel E.G. Nielsen modtog prisen for Bedste klipning på grund af sit arbejde på ‘Sound of Metal’.

Chloé Zhaos Venedig-vinder ‘Nomadland’ med Frances McDormand fik desuden cementeret sin favoritstatus i Oscar-feltet med sejre i de store kategorier Bedste film, Bedste instruktør og Bedste kvindelige hovedrolle samt Bedste fotografering.

Det britiske koryfæ Anthony Hopkins fik med sin præstation i ‘The Father’ statuetten for Bedste mandlige hovedrolle for næsen af blandt andre afdøde Chadwick Boseman, Riz Ahmed og Mads Mikkelsen. ‘The Father’ sejrede også i kategorien Bedste manuskript baseret på andet materiale.

Prisen for Bedste originale manuskript gik til Emerald Fennells arbejde på ‘Promising Young Woman’, der også blev kåret til årets Enestående britiske film.

Se listen over alle vinderne herunder.

BEST FILM
“The Father”
“The Mauritanian”
“Nomadland”
“Promising Young Woman”
“The Trial of the Chicago 7”

OUTSTANDING BRITISH FILM
“Calm With Horses”
“The Dig”
“The Father”
“His House”
“Limbo”
“The Mauritanian”
“Mogul Mowgli”
“Promising Young Woman”
“Rocks”
“Saint Maud”

OUTSTANDING DEBUT BY A BRITISH ACTOR, DIRECTOR OR WRITER
“His House,” Remi Weekes (writer/director)
“Limbo,” Ben Sharrock (writer/director) and Irune Gurtabi (producer)
“Moffie,” Jack Sidey (writer/producer)
“Rocks,” Theresa Ikoko, Claire Wilson (writers)
“Saint Maud,” Rose Glass (writer/director), Oliver Kassman (producer)

DIRECTOR
Thomas Vinterberg, “Another Round”
Shannon Murphy, “Babyteeth”
Lee Isaac Chung, “Minari”
Chloé Zhao, “Nomadland”
Jasmila Zbanic, “Quo Vadis, Aida?”
Sarah Gavron, “Rocks”

LEADING ACTRESS
Bukky Bakray, “Rocks”
Radha Blank, “The Forty-Year-Old Version”
Vanessa Kirby, “Pieces of a Woman”
Frances McDormand, “Nomadland”
Wunmi Mosaku, “His House”
Alfre Woodard, “Clemency”

LEADING ACTOR
Riz Ahmed, “Sound of Metal”
Chadwick Boseman, “Ma Rainey’s Black Bottom”
Adarsh Gourav, “The White Tiger”
Anthony Hopkins, “The Father”
Mads Mikkelsen, “Another Round”
Tahar Rahim, “The Mauritanian”

SUPPORTING ACTRESS
Niamh Algar, “Calm With Horses”
Kosar Ali, “Rocks”
Maria Bakalova, “Borat Subsequent Moviefilm”
Dominique Fishback, “Judas and the Black Messiah”
Ashley Madekwe, “County Lines”
Yuh-Jung Youn, “Minari”

SUPPORTING ACTOR
Daniel Kaluuya, “Judas and the Black Messiah” 
Barry Keoghan, “Calm With Horses”
Alan Kim, “Minari”
Leslie Odom Jr., “One Night In Miami…”
Clarke Peters, “Da 5 Bloods”
Paul Raci, “Sound of Metal”

FILM NOT IN ENGLISH LANGUAGE
“Another Round”
“Dear Comrades!”
“Les Misérables”
“The Life Ahead”
“Minari”
“Quo Vadis, Aida?”

DOCUMENTARY
“Collective”
“David Attenborough: A Life on Our Planet”
“Dick Johnson is Dead”
“The Dissident”
“My Octopus Teacher”
“The Social Dilemma”

ANIMATED FILM
“Onward”
“Soul”
“Wolfwalkers”

ORIGINAL SCREENPLAY
Tobias Lindholm, Thomas Vinterberg, “Another Round”
Jack Fincher, “Mank”
Emerald Fennell, “Promising Young Woman”
Theresa Ikoko, Claire Wilson, “Rocks”
Aaron Sorkin, “The Trial of the Chicago 7”

ADAPTED SCREENPLAY
Moira Buffini, “The Dig”
Christopher Hampton, Florian Zeller, “The Father”
Rory Haines, Sohrab Noshirvani, M.B. Traven, “The Mauritanian”
Chloé Zhao, “Nomadland”
Ramin Bahrani, “The White Tiger”

CINEMATOGRAPHY
Sean Bobbitt, “Judas and the Black Messiah”
Erik Messerschmidt, “Mank”
Alwin H. Kuchler, “The Mauritanian”
Dariusz Wolski, “News of the World”
Joshua James Richards, “Nomadland”

EDITING
Yorgos Lamprinos, “The Father”
Chloe Zhao, “Nomadland”
Frederic Thoraval, “Promising Young Woman”
Mikkel E.G. Nielsen, “Sound of Metal”
Alan Baumgarten, “The Trial of the Chicago 7”

ORIGINAL SCORE
Trent Reznor and Atticus Ross, “Mank”
Emile Mosseri, “Minari”
James Newton Howard, “News of the World”
Anthony Willis, “Promising Young Woman”
Jon Batiste, Trent Reznor, Atticus Ross, “Soul”

EE RISING STAR AWARD
Bukky Bakray
Conrad Khan
Kingsley Ben-Adir
Morfydd Clark
Sope Dirisu

BAFTA Fellowship
Ang Lee

CASTING
“Calm With Horses”
“Judas and the Black Messiah”
“Minari”
“Promising Young Woman”
“Rocks”

COSTUME DESIGN
“Ammonite”
“The Dig”
“Emma.”
“Ma Rainey’s Black Bottom”
“Mank”

MAKE UP & HAIR
“The Dig”
“Hillbilly Elegy”
“Ma Rainey’s Black Bottom”
“Mank”
“Pinocchio”

PRODUCTION DESIGN
“The Dig”
“The Father”
“Mank”
“News of the World”
“Rebecca”

SPECIAL VISUAL EFFECTS
“Greyhound”
“The Midnight Sky”
“Mulan”
“The One and Only Ivan”
“Tenet”

SOUND
“Greyhound”
“News of the World”
“Nomadland”
“Soul”
“Sound of Metal”

BRITISH SHORT ANIMATION
“The Fire Next Time”
“The Owl and the Pussycat”
“The Song of A Lost Boy”

BRITISH SHORT FILM
“Eyelash”
“Lizard”
“Lucky Break”
“Miss Curvy”
“The Present”

OUTSTANDING BRITISH CONTRIBUTION TO CINEMA
Noel Clarke

Sponsoreret indhold
Features

Gå ikke glip af