Stor overraskelse i Venedig: Systemkritisk film om opioidkrisen i USA løber med Guldløven – se alle vinderne

Stor overraskelse i Venedig: Systemkritisk film om opioidkrisen i USA løber med Guldløven – se alle vinderne
'All the Beauty and the Bloodshed'. (Foto: PR)

Guldløven blev uddelt lørdag aften ved filmfestivalen i Venedig, og der var en stor overraskelse i vente. Hovedprisen gik nemlig til en dokumentarfilm for kun anden gang i festivalens historie.

Laura Poitras’ glimrende film ‘All the Beauty and the Bloodshed’ vippede Guldløve-storfavoritter som ‘Tár’ og ‘The Banshees of Inisherin’ af pinden med sin slagkraftige og bevægende systemkritik.

Filmen handler om fotokunstneren Nan Goldin, der sætter sin karriere på spil for at tage kampen op mod Sackler-familien, som er nogle af Big Pharma-hovedarkitekterne bag opioidkrisen i USA.

Det var en fortjent vinder, der forener et stærkt formsprog, som transcenderer det klassiske kunstnerportræt, med et skarpt politisk budskab.

Poitras blev den syvende kvinde i festivalens historie til at vinde Guldløven. Hun har tidligere lavet systemkritiske dokumentarfilm som ‘Citizenfour‘ om Edward Snowden og ‘Risk’ om Julian Assange.

Festivalens andenpræmie gik også til en kvinde: Alice Diop vandt fuldt fortjent Juryens Store Pris for sin fremragende spillefilmsdebut ‘Saint Omer’, som vores udsendte også var særdeles begejstret for.

Luca Guadagnino modtog prisen for bedste instruktion for den stærke kannibalfilm ‘Bones and All’ med Timothée Chalamet. Filmen hjemtog også prisen for bedste unge skuespiller til stortalentet Taylor Russell, der virkelig imponerer i filmen.

Den fængslede iranske instruktør Jafar Panahi hjemtog Juryens Særpris for sin fremragende ‘No Bears’, der godt kunne have fortjent en af de tre helt store priser.

Der var desuden velfortjente skuespilpriser at hente for Cate Blanchett og Colin Farrell, der hver især har imponeret stort i henholdsvis ‘T´´ar‘ og ‘The Banshees of Inisherin‘.

Årets jury bestod af jurypræsident Julianne Moore, den argentiske instruktør Mariano Cohn, den italienske instruktør Leonardo Di Costanzo, instruktør Audrey Diwan, den iranske skuespiller Leila Hatami, den britiske forfatter Kazuo Ishiguro og den spanske instruktør Rodrigo Sorogoyen.

Se alle vinderne herunder.

Hovedkonkurrence
Guldløven: ‘All the Beauty and the Bloodshed’, Laura Poitras
Sølvløve, juryens store pris: ‘Saint Omer’, Alice Diop
Sølvløven for bedste instruktion: Luca Guadagnino, ‘Bones and All’
Juryens særpris: ‘No Bears’, Jafar Panahi
Bedste kvindelige skuespiller: Cate Blanchett, ‘Tár’
Bedste skuespiller: Colin Farrell, ‘The Banshees of Inisherin’
Bedste manuskript: Martin McDonagh, ‘The Banshees of Inisherin’
Bedste unge skuespiller: Taylor Russell, ‘Bones and All’

Sidekonkurrencen Orrizonti
Best Film: ‘World War III’, Mohsen Tanabandeh
Best Director: ‘Vera’ Tizza Covi, Rainer Frimmel
Special Jury Prize: ‘Bread and Salt’ Damian Kocur
Best Actress: ‘Vera’ Vera Gemma
Best Actor: ‘World War III’, Mohsen Tanabandeh
Best Screenplay: ‘Blanquita’ Fernando Guzzoni
Best Short Film: ‘Snow in September’ Lkhagvadulam Purev-Ochir

Orrizonti Extra
Audience Award: “Nezouh,” Soudade Kaadan

Lion of the Future
Award for Best Debut Feature: “Saint Omer,” Alice Diop

Venice Immersive
Best Immersive Experience: “The Man Who Couldn’t Leave,” Chen Singing
Grand Jury Prize: “From the Main Square,” Pedro Harres
Special Jury Prize: “Eggscape,” German Heller, Jorge Tereso, Federico Heller

Venice Classics
Best Restored Film: “Branded to Kill,” Seijun Suzuki
Best Documentary of Cinema: “Fragments of Paradise,” K.D. Davison

Sponsoreret indhold
Features

Gå ikke glip af