Disse events skal du opleve på CPH:DOX: Jerrod Carmichael, Zar Paulo-koncert og ‘Gift ved første blik’-favorit

Disse events skal du opleve på CPH:DOX: Jerrod Carmichael, Zar Paulo-koncert og ‘Gift ved første blik’-favorit
Jerrod Carmichael ved Emmy-uddelingen 2022. (Foto: Frazer Harrison/Getty Images)

Vi har allerede guidet til de mest spændende både internationale og danske film på det bugnende program under årets CPH:DOX-festival.

Men den store dokumentarbegivenhed er ikke kun film på lærredet, det er også alt fra fester til koncerter og tankevækkende talks.

Her anbefaler vi de events, man bør tjekke ud.

1. Åbningsfest med disruption-energi

Festlighederne starter med kæmpe åbningsfest på Kunsthal Charlottenborg i samarbejde med CPH:DOX’ egen ungdomsredaktion.

Temaet til festen er ’DISRUPTION’, der søger at finde håb og kærlighed i en verden formet af udfordringer og uretfærdigheder. Gennem elektronisk musik udtrykkes både oprør og samhørighed.

Inspireret af DOX-filmen ’Rave’, der skildrer techno- og ravekulturens frembrusen i kølvandet på murens fald op gennem 90’erne, byder festen på live-koncert med ZOUMER, hvis musikalske univers bevæger sig inden for den energiske alternative popmusik.

Åbningsfesten er på lørdag 22. marts – læs mere her.

2. Banebrydende komiker live

På comedyscenen skabte Jerrod Carmichael røre med sit banebrydende show ’Rothaniel’ i 2022, hvor han sprang ud som homoseksuel. I 2023 var han Golden Globe-vært, og samme år var han med i Yorgos Lanthimos’ mesterlige ’Poor Things’. Og sidste år skabte han ’Jerrod Carmichael Reality Show’ for HBO, som blev kaldt en »banebrydende oplevelse« af Soundvenues anmelder.

Der er derfor god grund til at besøge Bremen Teater og opleve komikeren live, når han besøger festivalen til en Q&A med podcastværterne Naima Yasin og Ingrid Baraka fra ’A Seat at the Table’.

Det foregår 28. marts klokken 21 – læs mere her

Zar Paolo bag dj-pulten. (Foto: Dejan Obretkovic/Soundvenue)

3. Zar Paulo – seriepremiere og intimkoncert

Zar Paulo inviterer publikum i Bremen Teater på en forsmag på deres kommende DR-serie ’Elendig Software’, der giver et indblik i deres karriere, fra de tidlige øvelokaler til opvarmning for ’The Minds of 99’ på deres arenatur samt deres optræden ved P3 Guld.

Efter visningen af de første tre afsnit giver bandet en intimkoncert, efterfulgt af fest på nabostedet Kolme Bar, hvor bandet selv vil være at finde bag DJ-pulten.

Det går ned lørdag 29. marts klokken 20 – læs mere her.

4. Punk + prædiken

Religion og feminisme kolliderer i et grænseskubbende møde, når præst Thomas Høg Nørager åbner Stefanskirken op for visning af filmen ’Girls & Gods’, opfulgt med en punkkoncert med CHÆK under en aften.

CHÆK er fire unge musikere fra AArhus, hvis rebelske hjerte og forstærkere er skruet op på fuld styrke med kaotiske engagerende koncerter som resultat.

Visningen og koncerten finder sted 29. marts klokken 19 – læs mere her.

5. ‘Gift ved første blik’-yndling om dating

Digital dating fylder meget for rigtig mange mennesker, og der er simpelthen dobbelt op på talks, der dykker ned i netop det emne under årets festival.

Det foregår efter visningerne af filmen ’The Dating Game’, der handler om datinglivet i Kina, der er præget af et-barn-politikken.

I første omgang kan man opleve ekspertpsykolog Trine Hjort Bønnerup – årets store oplevelse i ’Gift ved Første Blik’! – der diskuterer datingapps, og hvorfor det kan føles umulig at forfølge den sande kærlighed i den moderne datingkultur.

Det sker torsdag 25. marts klokken 19 i Grand Teatret – læs mere her.

I anden omgang kommer Nathalie Kjærgaard og Amalie Plambech fra den partineutrale og demokratiske ungdomsorganisation SAGA, og har en åben demokratisk samtale om dating, imens Malthe Rye Thomsen, der har forsket i digitale platformes indflydelse på unge mennesker dating, vil nuancere emnet.

Det er i Empire Bio 29. marts klokken 19 – læs mere her.

Hayao Miyazaki i 2013. (Foto: Jun Sato/WireImage/ Getty Images)

6. Miyazaki & kalligrafi-kursus

Ekspert i japansk kunst og visuel kultur på Københavns Universitet Gunhild Ravn Borggreen inviterer til visning af dokumentarfilmen ’Miyazaki – Spirit of Nature’ i Designmuseet Danmark.

Efter visningen af filmen om den elskede animationsinstruktør, der måske/måske ikke er gået på pension, bydes publikum på et glas sake i Designmuseets bar, hvorefter man har mulighed for at dykke endnu dybere i japansk æstetik ved at deltage i et kalligrafi-workshop af kalligrafikunster Chiaki fra sumi works.

Det sker 20. marts klokken 17 – læs mere her.

7. Gratis afslutningsfest på Nationalmuseet

Dette års CPH:DOX dedikerer hele tre dage til videnskaben i samarbejde med Nationalmuseet, hvor de med SCIENCE:CINEMA viser videnskabsfunderede film og hoster forskellige videnskabstalks.

De afslutter SCIENCE:CINMEA lørdag 27. marts med en visning af filmen ’How Deep is Your Love’, hvorefter dørene åbner til Nationalmuseets forhal, hvor der vil være DJ og fri bar fra 22:00-23:00.

Selve festen er gratis, men kræver, at man reserverer sin billet.

Sponsoreret indhold

Gå ikke glip af