Den nyligt overståede tredje sæson af ‘The White Lotus’ var en kraftig seermagnet, der ifølge Variety slog antologiseriens tidligere sæsoner på antal seere.
Den erfarne karakterskuespiller Walton Goggins har også fået en masse fornyet opmærksomhed for sin præstation som Rick Hatchett – en rolle, der betød så meget for ham at lande, at han begyndte at græde, da det lykkedes.
I et nyt interview med Daily Matil fortæller Goggins ifølge Deadline, at han i forvejen er grådlabil, men at tårekanalerne blev presset til uanede højder, da han ringede til sin hustru for at fortælle, at han havde fået rollen. Det skyldtes særligt, at han nu blev en del af seriens skaber Mike Whites kreative arbejde.
»Det er en gylden billet, men mere end det, så var det bare muligheden for at tage på en rejse, der stammer fra den mands (Whites, red.) fantasi. De ting, der interesserer ham, interesserer også mig«, udtaler Goggins.
»Jeg er så lettet over, at det sidste afsnit endelig er ude i verden«, fortsætter han. »Det har været opløftende endelig at kunne tale med folk om det. For første gang i lang tid kan jeg trække vejret. Et stort suk. Rick Hatchett var meget at bære på«.
Tredje omgang ‘The White Lotus’ kunne ikke just leve op til den massive hype, mener Soundvenues Mathilde Johanne Kristiansen.
Ikke desto mindre er Mike White allerede i gang med arbejdet på fjerde sæson.
