Da forfatter Max Porter udgav sin fjerde roman i 2023, ‘Shy’, gik den direkte ind på bestseller-listens førsteplads i hjemlandet England. Nu bliver bogen til en Netflix-film med Cillian Murphy i front, som en ny trailer giver første forsmag på.
‘Steve’ er titlen på filmatiseringen, som Porter selv har skrevet manuskript til. Forfatteren har valgt at skifte perspektiv fra forlægget, så vi i stedet for drengen Shy nu følger hans kostskoleforstander, Steve, spillet af Murphy.
Og Steve er hårdt presset i traileren. For han kæmper for at redde sin underprioriterede kostskole for utilpassede drenge, samtidig med at han skal håndtere sit mentale helbred. Imens forsøger den plagede elev Shy (talentet Jay Lycurgo) at navigere mellem sine voldelige tendenser og sin skrøbelighed, splittet mellem fortid og fremtidige muligheder.
Filmens handling udspiller sig en dag i midt-90’erne, hvor et dokumentarhold besøger skolen og interviewer Steve, lærerne og eleverne. Da intervieweren beder Steve om at beskrive sig selv med tre ord, svarer han: »Meget, meget træt«.
På rollelisten får Murphy selskab af Emily Watson, Roger Allam og Tracey Ullman, foruden en række unge skuespiltalenter, herunder rapperen Little Simz.
Filmen instrueres af Tim Mielants, der tidligere har samarbejdet med Murphy i seks ’Peaky Blinders’-episoder samt den nye film ‘Small Things Like These’, som kommer i danske biografer 30. oktober.
‘Steve’ lander på Netflix i samme måned, 3. oktober.
