’The White Lotus’ nærmer sig en location for fjerde sæson

’The White Lotus’ nærmer sig en location for fjerde sæson
'The White Lotus' sæson 3. (Foto: HBO)

Spekulationerne om den kommende fjerde sæson af HBO’s kæmpesucces ’The White Lotus’ er naturligvis i fuld gang i kølvandet på den 23 gange Emmy-nominerede tredje sæsons afslutning i april. 

Alle fra Reddit-brugere til etablerede magasiner gætter med, og der har allerede tidligere på året været mere eller mindre kvalificerede gisninger om en sæson 4 i Norge, Egypten eller Mexico. 

Nu er der tilsyneladende nyt. Deadline fortæller nemlig, at skaber Mike White er lun på ideen om at filme i Frankrig. HBO har en eksklusiv aftale med den luksuriøse hotelkæde Four Seasons, som de har optaget på i alle de foregående sæsoner. 

I Frankrig er der tre Four Seasons-hoteller: Et i centrum af Paris, et i Alperne og et på rivieraen ved Cap-Ferrat. Her er det umiddelbart de to sidstnævnte, som på papiret udgør de mest oplagte kandidater til et klassisk eskalerende ’White Lotus’-kaos. 

Hvor Cap-Ferrat minder meget om de tidligere sæsoners lokationer med oplagte ildevarslende bølgeskvulp og klipper, ville Alperne være en spændende fornyelse – og vi har tidligere set i Ruben Östlunds ’Force Majeure’, hvor galt det kan gå i sådan et miljø. 

Der findes på nuværende tidspunkt ingen information om, hvornår man kan forvente at se fjerde sæson af hitserien, men det bliver næppe før slutningen af 2026.

Sponsoreret indhold

Gå ikke glip af