Se den første trailer til Netflix’ nye ’Monster’-serie om berygtet øksemord

Se den første trailer til Netflix’ nye ’Monster’-serie om berygtet øksemord
'Monster: The Lizzie Borden Story.' (Foto: Netflix)

Ryan Murphy og Ian Brennans kontroversielle ’Monster’-univers har allerede rystet seere verden over med dramatiseringen af mordere som Jeffrey Dahmer, Menendez-brødrene og Ed Gein.  

Til trods for de massive seertal er sæsonerne hyppigt blevet genstand for kritik fra blandt andet de pårørende, men det afværger Murphy og Brennan i den kommende sæson, ’Monster: The Lizze Borden Story’, der nu har fået sin trailer:

Her skulle der være en video, men du kan ikke se denDen er ikke tilgængelig, da den kan indeholde cookies, som du har fravalgt i dine indstillinger.

Serieskaberne drejer blikket 130 år tilbage i tiden til en af USA’s mest ikoniske mordsager, hvor de pårørende ikke længere er i live til at protestere: historien om Lizzie Borden.

Til tonerne af Rosalías ’Berghain’ tegner traileren et billede af en ung kvinde fanget mellem et voldeligt hjem og en forbudt lidenskab. At dømme ud fra traileren var Lizzie ikke bare offer for sin fars mishandling, men også i et hemmeligt forhold til husholdersken Bridget Sullivan.

Uden at spoile seriens udfald (som desværre er en døende tendens inden for trailer-genren) skulle de to kvinder angiveligt i fællesskab have svunget øksen, der i 1892 tog livet af Lizzies far og stedmor.

Den virkelige sag endte med frifindelse, og mordene er aldrig blevet opklaret, hvilket i årtier har ført til filmatiseringer og folkeviser om the forty whacks, Lizzie angiveligt skulle have plantet i sin far.

Rollelisten er stjernespækket med navne som Ella Beatty, Charlie Hunnam og Rebecca Hall. Sarah Paulson dukker op som en seriemorder fra en anden tid, Aileen Wuornos, der giver ekstra genlyd, hvis man husker den tidligere filmatisering af Wuornos i filmen ’Monster’ fra 2003, hvor hun blev spillet af Charlize Theron.

Alle otte episoder af ’Monster: The Lizzie Borden Story’ rammer Netflix den 17. september – og noget siger os, at den nok skal skabe overskrifter.

Sponsoreret indhold

Gå ikke glip af